שתף קטע נבחר

קהיר חצויה: אלפים בהפגנות בעד ונגד מורסי

ערב של מפגני כוח ענקיים בבירת מצרים: אלפים ממתנגדי הנשיא האיסלאמיסט מפגינים מול הארמון בתביעה לבטל את משאל העם על החוקה "האיסלאמית". לא הרחק משם מפגינים אלפים בעד מורסי באחד המסגדים. מוקדם יותר: אלימות בתחריר

אלפי בני אדם המתנגדים לנשיא מצרים האיסלאמיסט, מוחמד מורסי, מפגינים הערב (יום ג') שוב מול ארמון הנשיאות בקהיר. לפי שעה המפגינים ניצבים מחוץ למתחם הנשיאותי ולא דווח על אירועים אלימים משמעותיים, אולם בשבועות האחרונים הידרדרו הפגנות כאלה בהדרגה להתפרעויות אלימות שגרמו להרוגים ופצועים. במקביל מפגינים אלפים מתומכי הנשיא מורסי במסגד בשכונת נסר בבירה מצרית.ynet העביר שידור חי מקהיר.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

תומכיו ומתנגדיו של מורסי החלו להתאסף באתרים מרכזיים בקהיר כבר שעות לפני שתי הפגנות הענק שתוכננו להערב, האחת בעד הנשיא והשנייה נגדו. ההפגנות נערכות ארבעה ימים לפני המועד שבו אמור להתקיים משאל העם על החוקה החדשה של מצרים, חוקה שמתנגדי הנשיא טוענים כי נוסחה על-ידי גוף איסלאמיסטי ותפגע בחירויות הפרט. הפגנות בעד ונגד מורסי צפויות להיערך הערב גם בערים אחרות במצרים, בהן אלכסנדריה וסואץ.

 

מפגינים במצרים הערב (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מפגינים במצרים הערב(צילום: EPA)

מפגין שנמצא ליד ארמון הנשיאות סיפר ל-ynet כי לפי שעה אין עימותים בין הצדדים. "האחים המוסלמים לא רוצים כרגע שיהיו עימותים בגלל משאל העם ב-15 בדצמבר. הם רוצים שאנשים יצביעו בעד החוקה. אחרי יום שבת - זה יהיה סיפור אחר לגמרי". במקביל להפגנה מול ארמון הנשיאות התכנסו אלפי מפגינים במסגד ראביעה אל-עדוויה בשכונת נסר בקהיר, כדי להביע תמיכה במורסי. במסגד נשמעו קריאות בעד החוקה וצעקות "אין אלוהים מלבד אללה". את ההפגנה הזו מארגנים הזרמים האיסלאמיסטיים, ובראשם ארגון האחים המוסלמים ורוב הפלגים הסלפיים הקיצוניים.

 

"גם היטלר נבחר". חוששים לדמוקרטיה, הערב בקהיר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"גם היטלר נבחר". חוששים לדמוקרטיה, הערב בקהיר(צילום: EPA)

 

שעות לפני הפגנות הענק, כבר התגלעו שוב עימותים אלימים בקהיר. רעולי פנים תקפו מפגיני אופוזיציה שקיימו שביתת-שבת בכיכר תחריר, ירו

קליעים קטנים המיועדים לפגיעה בציפורים והניפו סכינים ואלות. לפי משרד הבריאות המצרי, לפחות 11 מפגינים נפצעו במתקפה הזו.

 

בשבועות האחרונים פוקדת את מצרים טלטלה פוליטית, המשמעותית ביותר מאז הדחת הנשיא חוסני מובארק בפברואר אשתקד. תומכי מורסי והאופוזיציה יצאו אלה נגד אלה לא רק על רקע אופי החוקה החדשה של מצרים, אלא גם על רקע הצווים הנשיאותיים שפרסם מורסי בחודש שעבר ושבהם הרחיב את סמכויותיו - לפחות זמנית - על חשבון בתי המשפט. במחאה פתחו השופטים בשביתה, והאופוזיציה יצאה להפגנות נרחבות. בהפגנות בעד הנשיא ונגדו נהרגו יותר מעשרה בני אדם, וקרוב לאלף נפצעו.

 

בינתיים הודיע הערב דובר הצבא כי נשיא מצרים מורסי ישתתף מחר בשיחות שאמורות להתקיים עם האופוזיציה בנוגע לגיבוש אחדות לאומית על רקע המשבר הפוליטי. הדובר אמר כי שר ההגנה המצרי, עבד אל-פתאח אל-סיסי, קרא לקיים ישיבת "אחדות לאומית למען אהבת מצרים וכדי לאחד את כל השותפים במדינה בנוכחות הנשיא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים