שתף קטע נבחר

הרבנות תגבש נהלים חדשים ובחינות בכתב

בעקבות העתירה הדורשת לקבוע תבחינים אחידים וגלויים למתן כשירות לרב - תגבש הרבנות הראשית נהלים חדשים למתן תעודות כושר לרבנים, ותקפיא את הבחינות בעל-פה

הרבנות הראשית תגבש נהלים חדשים למתן תעודות כושר לרבנים, ועד לפרסומם תימנע מהסמכת רבנים ללא בחינה בכתב – כך הודיעה המדינה לבג"ץ. ההחלטה באה בתגובה לעתירת ארגון "נאמני תורה ועבודה", שדרש לקבוע תבחינים אחידים, גלויים, ברורים ושוויוניים למתן כשירות לרב שלא נבחן לשם כהונה ברבנות מקומית.

 

 

<< רוצים לקבל כרטיסים למופעים שווים? היכנסו לתחרות "משפחה מדליקה"!  >>

 

בתשובת המדינה נכתב כי על פי תקנות שרותי הדת היהודיים משנת 2007, רשאית מועצת הרבנות הראשית לפטור אדם מהבחינות להסמכת רבנים, אם השתכנעה כי הוא תלמיד חכם מובהק הבקיא בכל פרטי ההלכות הנוגעות למילוי התפקיד. עם זאת, צוין כי בשנים האחרונות נרשמה עלייה במספר הנבחנים לרבנות, ואכן יש צורך ב"הליך מסודר ושוויוני".

 

שנתיים לא פטור

המשיבים בעתירה ביקשו לעדכן את בית המשפט כי לאחרונה החלה הרבנות הראשית בגיבוש נוהל חדש בנושא, וייתכן כי אישורו ייתר את הצורך לדון בבקשת העותרים. עד אז התחייבה הרבנות שלא לתת עוד פטור מבחינה הסמכה בכתב, וציינה כי גם בשנתיים האחרונות לא נעשה שימוש בסמכות זו של המועצה.

 

בא כוח העותרים, עו"ד ד"ר אביעד הכהן, אמר בתגובה כי "הודעת המדינה מסמלת את הצעד הראשון בדרך לביטולם המוחלט של מסלולים עוקפי בחינות ברבנות הראשית. השוויון והשמירה על טוהר המידות מחייבים מדיניות אחידה ושקיפות מלאה, שבה ייקבעו הכישורים של הנבחן ולא קשריו".

 

לפני כחודש עתרה "ברית נאמני תורה ועבודה" נגד הרבנות הראשית לישראל, בדרישה לקבוע קריטריונים אחידים,

ברורים ושוויוניים למתן כשירות ("סמיכה") לרב שלא עבר בחינות בכתב לשם כהונתו ברבנות בכלל – ורב עיר בפרט. התנועה והעומד בראשה, שמואל שטח, אף דרשו להעביר לרשות הציבור שמות של כלל הרבנים שקיבלו תעודת הכשר לכהונת רב עיר ללא שעמדו בבחינה בכתב, מאז שנת 1983 ועד היום.

 

העותרים דרשו צו ביניים שיאסור על הרבנות לתת פטור לעמידה בבחינות בכתב לצורך כהונה ברבנות בכלל ורבנות עיר בפרט (מה שמכונה "מסלול עוקף לקבלת סמיכה לרבנות"), עד שבג"ץ יכריע בעתירה זו. כעת כאמור, נראה כי צו הביניים יתייתר.

 

  • בהכנת הידיעה השתתף אביאל מגנזי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרבנות מודה: "יש צורך בהליך מסודר ושוויוני"
צילום: לע"מ
צעד ראשון ומעודד. ד"ר אביעד הכהן
מומלצים