שתף קטע נבחר

לאומי נמנע ממסירת מידע לציבור, ייקנס ב-4 מיליון

בנק לאומי ישלם קנס של ארבעה מיליון שקל לאחר שהתרשל ונמנע מפרסום מידע שלילי אודותיו - מציאות שהקלה בגיוס כספים באמצעות הנפקת אג"ח. הבנק הגיע להסדר עם הרשות לניירות ערך לפיו לא יתבצעו הליכי אכיפה נוספים

ועדת האכיפה המנהלית אישרה את ההסדר בין בנק לאומי לרשות לניירות ערך, לאחר שהבנק הואשם בכך שהזדרז לגייס כסף מהציבור בהנפקת אג"ח, תוך הצגת נתונים טובים שיסייעו בגיוס וזאת ימים ספורים לפני שפרסם אזהרת רווח.

 

 

במסגרת ההסדר הוטלו סנקציות של עיצום כספי בסכום של ארבעה מיליון שקל, כאשר בנק לאומי ישלם שני מיליון שקל וחברת הבת, לאומי למימון, תשלם שני מיליון שקל. ברבעון השלישי של השנה הרווח הנקי של הבנק עמד על 479 מיליון שקל.

 

בנוסף, התחייב לאומי לנקוט בצעדים למניעת הישנות ההפרה ויצירת נוהל אכיפה פנימית חדש ואפקטיבי להסדרת הטיפול במידע מהותי שטרם פורסם על עסקי הבנק לקראת הנפקה.

 

שישה ימים בין התשקיף לאזהרת הרווח

בתחילת חודש מרס השנה החלה הרשות לניירות ערך בחקירה בנוגע לחשד לפיו לאומי מימון, חברת-בת של בנק לאומי, ביקשה לגייס כסף מהציבור בהנפקת אג"ח זאת ימים ספורים לפני פרסום אזהרת רווח של הבנק.

 

בעת הנפקת ניירות ערך יש צורך בהגשת תשקיף בו מרוכז המידע הנחוץ לציבור כדי שיוכל להחליט האם לרכוש את ניירות הערך המוצעים. התשקיף בהנפקה המדוברת הוגש זמן רב לפני ביצועה, אולם השאלה שעמדה בבסיס החקירה היא - האם בבנק ידעו והאם היה צורך ליידע ולעדכן את הציבור בהתפתחות השלילית בדו"חות הבנק, טרם ההנפקה.

 

ב-15 בנובמבר 2011 פירסם הבנק אזהרת רווח, לפיה על פי אומדנים ראשוניים שעשה לגבי התוצאות העסקיות לרבעון השלישי של 2011, הרווח הנקי לרבעון השלישי של 2011 יהיה נמוך משמעותית מהרווח הנקי שהיה לו בשני הרבעונים הראשונים של 2011, ויסתכם בסדר גודל שבין 50 מיליון שקל ל-100 מיליון שקל.

 

הבנק דיווח אז כי בגין תשעת החודשים הראשונים של 2011, הוא צפוי להציג רווח נקי שינוע בין 1.168 מיליארד שקל ל-1.218 מיליארד שקל, זאת לאחר שברבעון הקודם רשם רווח נקי של 563 מיליון שקל.

 

לטענת הבנק, הירידה ברווח הנקי נגרמה עקב ההשלכות של ירידת השערים של ניירות הערך הנסחרים בבורסה בישראל, ובמיוחד בשל ההשפעה המצטברת של ירידת הערך של ההשקעה במניות חברת פרטנר.

 

לפי עמדת הרשות לניירות ערך, לא התקיים הליך מסודר ואפקטיבי לוודא כי ניתן לבצע את ההנפקה במועד בו בוצעה, באופן שלא יהיו פערי מידע בין בנק לאומי המגייס את הכספים ואחראי לפירעון החוב ובין ציבור המשקיעים.

 

לדברי הרשות, "היה בהתנהלות חוסר זהירות ורשלנות. זאת הואיל ושני ההליכים נוהלו במקביל, ללא קישור בין הנושאים, ללא שנבחן במהלך ההנפקה משמעותו של המידע שהתגבש בנוגע לצורך לבצע הפחתה והירידה הצפויה ברווחים, ללא שנשקל גילוי המידע בדו"ח הצעת המדף של לאומי למימון, בדיווח של הבנק טרום ההנפקה או לחלופין דחיית ההנפקה עד לפרסום המידע לציבור, ומבלי שהתקיים הליך מניח את הדעת שמטרתו לזהות אם במועד ההנפקה קיים מידע מהותי הידוע לבנק לאומי ואינו מצוי בידיעת לאומי מימון, המנפיקה את ניירות הערך מטעמו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים