שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פחות שעות ליווי לנהג חדש - תמורת 1,200 שקל

  משרד התחבורה מבקש לאשר תקנות חדשות ללימוד נהיגה, במסגרתן תוארך תקופת הליווי לנהגים חדשים לחצי שנה וגיל קבלת הרישיון יוקדם ל-16 ותשעה חודשים. מי שירצה להפחית את מספר שעות המלווה יוכל לעשות זאת - בתשלום של 1,200 שקל למורה נהיגה

  החובות של נהגים חדשים: 50 שעות לפחות עם מלווה, או 12 בלבד למי שישכור מורה נהיגה. משרד התחבורה הגיש לוועדת הכלכלה תקנות חדשות, הקובעות כי תקופת הליווי לנהגים חדשים תוארך משלושה חודשים לחצי שנה. במקביל להארכת תקופת הליווי, יוכלו תלמידי נהיגה לגשת למבחן מעשי ("טסט") כבר בגיל 16 ותשעה חודשים, במקום 17 כיום. לאחר שיאושרו התקנות בוועדה בשבוע הבא, הן צפויות להיכנס לתוקף ב-1 באפריל 2013.

   

  הליווי: 20 שעות בכבישים עירוניים, 15 בבינעירוניים, ו-15 בלילה (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
  הליווי: 20 שעות בכבישים עירוניים, 15 בבינעירוניים, ו-15 בלילה(צילום: הרצל יוסף)

   

  על-פי התקנות החדשות, במהלך תקופת הליווי החדשה יחויב כל נהג חדש צעיר - שטרם מלאו לו 24 שנים - לבצע לפחות 50 שעות נהיגה עם מלווה. הליווי יכלול לפחות 20 שעות נהיגה בכבישים עירוניים, 15 שעות בכבישים בינעירוניים ו-15 שעות נהיגה בלילה. התקנות גם קובעות כי בתום תקופת הליווי יגיש כל נהג חדש "הצהרה בדבר השלמת תוכנית הליווי", על-פי נוסח שייקבע משרד התחבורה.

   

  עיקרי השינוי בתקנות הוצאת הרישיון

  • נהג חדש יידרש למלווה במשך חצי שנה במקום שלושה חודשים
  • מספר שעות ליווי מצומצם של 12 שעות יוצע למי שישלם למורה נהיגה
  • מעוטי יכולת, מקבלי קצבאות וחיילים בודדים יוכלו לקבל סיוע כספי מהמדינה
  • גיל קבלת הרישיון ירד מ-17 ל-16 שנים ותשעה חודשים

   

  אולם, התקנות גם קובעות כי מי שירצה לבצע מספר שעות קטן משמעותית של נהיגה עם מלווה, יוכל לשכור את שירותיו של מורה נהיגה. במקרה זה, מספר השעות המינימאלי יהיה 12 בלבד. במהלך ליווי עם מורה נהיגה, יבצע כל נהג חדש ארבע שעות נהיגה בכבישים עירוניים, ארבע שעות בכבישים בינעירוניים, וארבע שעות נהיגה בלילה. להערכת בכיר במשרד התחבורה, עלות הליווי עם מורה נהיגה תגיע לכ-1,200 שקל.

   

  יש לציין כי קיצור מספר שעות הנהיגה בליווי, לא יקצר את משך הזמן הכולל שבו ידרשו נהגים חדשים לנהוג עם מלווה. תקופה זו תעמוד בכל מקרה על שישה חודשים, כאשר בשלושת החודשים הראשונים תחול חובת הליווי בכל שעות היום, ובשלושת החודשים הנוספים תחול החובה רק בלילה.

   

  סיוע לחיילים בודדים ונזקקים

  התקנות החדשות יישמו לראשונה בישראל "רישיון נהיגה מדורג": כאמור, הגיל המינימאלי לביצוע מבחן נהיגה יהיה 16 ותשעה חודשים, אך לאחריו יינתן "היתר נהיגה" ולא רישיון קבוע. לאחר תום תקופת הליווי, אך לא לפני גיל 17 ושלושה חודשים, יקבל הנהג החדש "רישיון נהיגה לנוהג חדש צעיר" לתקופה של שנה וחצי. בתקופה זו, יוטלו על הנהג מגבלות שונות, כמו איסור מוחלט על שתיית אלכוהול, ואיסור על הסעת יותר משני נוסעים, אלא אם נמצא מלווה במכונית.

   

  על-פי התקנות החדשות, נהג חדש שיוכל להוכיח כי אינו יכול לבצע את הליווי אלא באמצעות מורה נהיגה, יהיה זכאי לסיוע של המדינה. אלא שלא כולם יהיו זכאים לכך. למשל, חיילים בודדים, שיציגו אישור מתאים מהיחידה שבה הם משרתים, יהיו זכאים לסיוע. גם מי שמקבלם תשלומים או גמלה לפי חוק הבטחת הכנסה, יוכלו לקבל את הסיוע.

   

  ההחלטה להעניק סיוע לנהגים חדשים, התקבלה בתחילת השנה בוועדת הכלכלה. בדיון בנושא הרישיון המדורג, הביעו כמה מחברי הוועדה חשש מכך שצעירים הנמנים עם שכבות חלשות באוכלוסיה לא יוכלו לעמוד בדרישות החדשות, ולכן גם לא יקבלו את רישיון הנהיגה. מנגד, צעירים ממשפחות בעלות אמצעים יוכלו לשכור מורי נהיגה, ולכן לא יתקשו לעמוד בדרישות.
  רישיון נהיגה מדורג
  רישיון נהיגה מדורג
  גיל מינימאלי ל"טסט" 16 ותשעה חודשים
  היתר נהיגה זמני לשישה חודשים, עם מלווה
  ליווי א' שלושה חדשים, ליווי מלא
  ליווי ב' שלושה חודשים, רק בלילה
  רישיון "נהג חדש" לתקופה של שנה וחצי

   

  על-מנת לפתור את הבעיה, הציעו חברי הוועדה לתת סיוע לאותם נהגים חדשים. יו"ר הוועדה, ח"כ כרמל שאמה, הסביר כי "(הוחלט) לתת מענה לאותם נהגים צעירים שבשל נסיבות חייהם אין ביכולתם למצוא מלווה מתאים, ובשל מצבם הכלכלי גם לא יוכלו לשלם למלווה... בתקנות לעניין תוכנית הליווי ייקבעו הוראות לעניין זכאותם של נהגים אלה לקבלת סיוע מהמדינה במימון הנדרש לביצוע התוכנית".

   

  בנוסף, התקנות קובעות כי חיילים שעוברים "תוכנית חונכות" לנהגים, שמועברת על-ידי הצבא, יהיו פטורים מביצוע תקופת הליווי. עוד נקבע כי במעמד קבלת "היתר נהיגה", יקבל כל נהג חדש גם הסברים מפורטים - בעברית, אנגלית או ערבית - המבהירים מי רשאי להיות מלווה, מה חובות הליווי החדשות, ונוסח של התצהיר שיוגש בתום תקופת הליווי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סבסטיאן שיינר
  טסט: כבר מגיל 16 ותשעה חודשים
  צילום: סבסטיאן שיינר
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים