שתף קטע נבחר

ירדן מתלוננת: תפילות ולבוש חרדי - פרובוקציה

סוכנויות הנסיעות בירדן קיבלו מסר ממשרד התיירות בממלכה: הזהירו את התיירים הישראלים שלא להגיע בלבוש חרדי, וכן לא לקיים טקסים דתיים בירדן, בטענה כי מדובר בפרובוקציה יהודית

משרד התיירות והעתיקות הירדני דורש ממשרדי סוכני הנסיעות בממלכה להיות מתואמים עם משרדי סוכני הנסיעות בישראל, ומציב מספר תנאים שחובה למלאם במהלך ביקורם של התיירים הישראלים בירדן. המשרד הירדני הוציא אזהרה לא רשמית לתיירים ישראלים שלא יעטו לבוש דתי, או יקיימו טקסים דתיים במקומות ציבוריים במהלך שהותם בירדן.

 

<< רוצים לקבל כרטיסים למופעים שווים? היכנסו לתחרות "משפחה מדליקה"!  >>

 

הורחק מקורס בגלל כיפה: תחושה של כפייה דתית

 

על פי ההנחיה שחלקה הגיע לידי העיתון הירדני "אל-ערב אל-יום", הוסבר כי סממנים דתיים יהודיים מעוררים רגישות בקרב אזרחי הממלכה ההאשמית, במיוחד על רקע המצב באזור. גורם יודע דבר אמר לעיתון, כי ההנחיה הוצאה בעקבות תלונות שהגיעו למשרד התיירות והעתיקות, נוכח מה שהוגדר שם "דפוסי התנהגות לא מקובלים מצד התיירים הישראלים במהלך ביקורם באתרי העתיקות".

 

"התפילות הגלויות - פרובוקטיביות"

ירדן מהווה בשנים האחרונים אטרקציה תיירותית דתית בקרב אוכלוסייה דתית וחרדית המבקשת להגיע לג'אבל הרון - המקום שבו על פי המסורת נקבר אהרן הכהן, וכן לקבר נוח ולהר נבו, שם על פי המסורת סיים משה רבנו את חייו. בתקשורת הירדנית דווח כי הלבוש החרדי והתפילות הפומביות מעוררות חיכוך עם האוכלוסייה המקומית, שרובה פלסטינית.

 

"יש חרדים שרוצים לחולל פרובוקציות ומתפללים בהפגנתיות מכוונת, כאילו להראות לצד השני - 'זה שלנו" (צילום: באדיבות כיכר השבת) (צילום: באדיבות כיכר השבת)
"יש חרדים שרוצים לחולל פרובוקציות ומתפללים בהפגנתיות מכוונת, כאילו להראות לצד השני - 'זה שלנו"(צילום: באדיבות כיכר השבת)

 

יוסי פתאֵל, מנכ"ל התאחדות סוכני הנסיעות, אמר הבוקר (ה') כי סוכני התיירות בארץ לא קיבלו הודעה חדשה בעניין ירדן. לדבריו, "מלכתחילה יש התראת מסע על ירדן, ולכן המטה ללוחמה בטרור מבקש מהישראלים שלא לבקר שם, מאחר שמדובר במקום שאיננו בטוח לישראלים". הוא הוסיף כי "נראה לי שיש בדיווח פחות משמעות פוליטית, ויותר משמעות מעשית".

 

דורון יושע המתמחה בטיולים לירדן, אומר כי "הפרסום בעיתונות הירדנית נובע מכך שפעם בכמה חודשים, יש חרדים שרוצים לעשות פרובוקציות ונוסעים לקבר אהרון הכהן ולקבר נוח. הם מתפללים בהפגנתיות מכוונת, כאילו כדי להראות לצד השני - 'זה שלנו'. הפרובוקציות האלו מתקבלות באופן שלילי בתקשורת הירדנית, כפי שאצלנו היו תגובות שליליות לו מוסלמי היה מתעקש להתפלל בכותל. למרות זאת, במשטרה הירדנית אומרים שהם רוצים להגן על הישראלים, גם על אלה שמחוללים פרובוקציות".

 

יושע מוסיף כי "אין שום בעיה לטייל בירדן. אנחנו כל הזמן מוציאים קבוצות וההרגשה מאוד בטוחה. ירדן היא מדינה שאין לה כמעט כלום, כל הכלכלה שלה בנויה על זה שיש ביטחון ותיירים יכולים לתייר בצורה בטוחה".

 

"אי אפשר להצניע את המראה"

ישראל כהן, כתב "כיכר השבת", ביקר לפני מספר חודשים בקבר אהרן בירדן, עם קבוצה של חרדים במסגרת פעילות של עמותת "לקדושים אשר בארץ". כהן מודה שהמסע לווה בחששות, אך זה לא מנע מהמטיילים להתפלל בגלוי עם טליתות ותפילין בקבר אהרון הכהן.

 

ישראל כהן: "בשביל זה נסענו לשם, אחרת בשביל מה לנסוע?" בג'אבל הרון (צילום: באדיבות כיכר השבת) (צילום: באדיבות כיכר השבת)
ישראל כהן: "בשביל זה נסענו לשם, אחרת בשביל מה לנסוע?" בג'אבל הרון(צילום: באדיבות כיכר השבת)

 

"בכניסה לירדן דווקא לא היו בעיות ולא החרימו תפילין או טליתות, כפי שכבר קרה בעבר למטיילים דתיים", הוא מספר ל-ynet. "רוב חברי הקבוצה שכל השנה לבושים במכנסיים שחורים וחולצה לבנה, עשו מאמצים לבלוט פחות בשטח, ולכן לבשו מכנסיים וחולצות צבעוניות. כולם חבשו כובעים וכאפיות, והפאות נדחפו לתוך הכובעים".

 

נוכח הטענות על תפילה גלויה בטלית ותפילין, אומר כהן: "בשביל זה נסענו לשם, אחרת בשביל מה לנסוע?

חוץ מזה, גם כשנוסעים לאירופה אומרים להצניע סממנים יהודיים, ולכן כולם לובשים קסקט. העניין הוא שאף אחד שם לא חובש קסקט ,ואם כבר רואים מישהו עם קסקט - יודעים שהוא יהודי. אם יש לך זקן ופאות ואתה חובש כאפיה, אתה אולי פחות בולט בשטח, אבל כולם יודעים שאתה יהודי חרדי".

 

במשרד ראש הממשלה בחרו שלא להשיב האם יש הוראה חדשה - והמליצו להתעדכן באתר המטה ללוחמה בטרור, שם כתוב כי "קיים איום קונקרטי בסיסי", ולכן המלצת המטה היא "להימנע מביקור או שהייה בכל שטח ירדן".

 

עד לרגע סגירת הכתבה לא התקבלה תגובת השגרירות הירדנית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות כיכר השבת
הפאות נדחפות לתוך הקסקטים
צילום: באדיבות כיכר השבת
מומלצים