שתף קטע נבחר

הורחק מקורס בגלל כיפה: תחושה של כפייה דתית

לאחר שעורר סערה - הסטודנט שהורחק משום שסירב לחבוש כיפה, מדבר: "אני לא נגד דתיים. אני חושב שלשים כיפה כשאני לא מאמין בזה, זה לפגוע במרצה ובדת". בר אילן: "לא השתכנענו שחבישת כיסוי ראש פוגעת בערכיו המוסריים"

הסטודנט שעורר את הסערה סביב חובת חבישת הכיפה בקורסים ב"בר אילן", הוא ניר, תושב אזור ירושלים בן 25. בסטטוס שפרסם בפייסבוק סיפר כי נאלץ לעזוב את אחד השיעורים באוניברסיטה מפני שלא חבש לראשו כיפה, אך לא תיאר לעצמו שהסיפור האישי שלו יגרור אחריו תגובות רבות. עכשיו הוא מבקש להבהיר: "אני לא אנטי-דתיים".

 

>> כניסה מהירה לפייסבוק שלנו - כאן! <<

 

 

ניר החל השנה את לימודי התואר הראשון בחינוך למנהיגות וניהול ולתולדות ישראל. הוא קיבל מלגת לימודים מלאה, שממומנת על ידי משרד החינוך, האוניברסיטה והצבא, וממש ברגעים אלה הוא נמצא בשירות מילואים.

 

"חשוב לי להבהיר שאני לא אנטי-דתי ואני לא נגד האוניברסיטה", אמר ל-ynet. "אני מאמין במה שהאוניברסיטה מנסה לייצג – שילוב בין דתיים לחילונים, אבל אני חושב שיש כמה דברים שצריכים להיעשות אחרת".

 

"זה משיג את ההיפך הגמור"

ניר גולל בפנינו את השתלשלות העניינים מהרגע שהגיע לשיעור הראשון של הרב ד"ר חיים טלבי: "הגעתי באיחור וכמה סטודנטים לחשו לי שאני צריך לחבוש כיפה. המרצה חזר גם הוא על הדברים, ואמר שבגלל שזה שיעור ראשון הוא מוותר, וכי מהשיעור הבא כל הסטודנטים צריכים לחבוש כיפה.

 

"הגעתי לשיעור השני בלי כיפה, וכשהוא פנה אליי וביקש שאחבוש כיפה, אמרתי לו בצורה מאוד מכובדת שאני מתנצל, שזה לא נראה לי נכון - ושזה נוגד את מה שאני מאמין בו. הוא הבהיר שאם אני לא מוכן לחבוש כיפה, שאצא מהשיעור. סירבתי ונשארתי עד לסוף השיעור. כשפניתי אליו בבקשה לשוחח איתו, הוא סירב".

 

בשיעור השלישי אליו הגיע ניר ללא כיפה לראשו, ביקש ממנו המרצה לעזוב את השיעור. ניר קם והלך. "קודם לכן שוחחתי עם גורמים במחלקה, שאמרו לי שזה בסדר גם לכבוש כובע. חשבתי על כך, אבל בסוף החלטתי שזה לשקר לעצמי ולסביבה שלי. אני חושב שלשים כיפה על הראש כשאני לא מאמין בזה, זה לפגוע במרצה ובדת, וזה משיג את ההיפך הגמור".

 

"בר אילן": לא השתכנענו שיש פגיעה

תקנון אוניברסיטת "בר אילן" קובע כי חבישת כיפת רצויה בכל הקמפוס (אך איננה חובה). בשיעורי יהדות חבישת כיפה היא בגדר חובה (ובכלל זה לימודי יסוד ביהדות). בהתקבלם ללימודים, הסטודנטים חותמים על כך. "בסופו של דבר, לא הייתה לי ברירה - אלא לחתום על כך", אמר ניר, "כי קיבלתי מלגה שהייתי זקוק לה. אחרת לא הייתי מצליח לממן את הלימודים במוסד אחר".

 

ניר טוען כי יש לו "תחושה לא נעימה של כפייה דתית. אני מבין מאיפה זה מגיע, אבל לא הבנתי את הקושי בהידברות ובהקשבה

והבנה של הצד שלי".

 

בסופו של דבר, החליף ניר קורס - וכעת הוא לומד עם מרצה אחר שלא מחייב חבישת כיפה. עם זאת הוא אומר כי ישמח לשבת עם ד"ר חיים טלבי וללבן את העניינים.

 

מהאוניברסיטה נמסר בתגובה: "צר לנו מאוד שהסטודנט סרבן הכיפה, שמעיד שבר אילן קרובה לליבו, יוצא למסע צלב שמטרתו להכפיש ולפגוע בלי בסיס. הסטודנט חתם בדעה צלולה על התחייבות לכסות את הראש בשיעורי יהדות. הוא לא נדרש לעשות זאת בקפיטריה או בשיעור היסטוריה, אלא רק בשיעורי יהדות, ומסיבות המובנות אפילו לו. לא השתכנענו שחבישת כיסוי ראש פוגעת בערכיו המוסריים או במצפונו".

 

עו״ד יזהר הס, מנכ״ל התנועה המסורתית, אומר כי "יש להבחין אבחנה בררה בין תפילה ללימוד. בעוד האחד הוא ריטואל דתי, השני הוא נחלת הכל, וראוי שיתחבב על הכל, וכל כפייה מחטיאה ומרחיקה. ארון הספרים היהודי - זה המסורתי וזה המודרני - אינו שייך למגזר מסוים, ושיוכו ככזה רק מקטין אותו. דומה הדבר שבשיעור פיזיקה יתבקשו מהתלמידים לשבת בגילוי ראש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסטודנט החליף קורס
צילום: shutterstock
"בר אילן": הסטודנט יצא למסע צלב
צילום: ירון ברנר
מומלצים