שתף קטע נבחר

לצעוד עם האויב - כששכם נצבעה ירוק

מאז 2007 לא היה מראה כזה: אלפים התקבצו בכיכר "השוהדא" ומתחת לדגלי חמאס ודגמי הקסאם והפאג'ר שמעו כי "ישראל למדה לקח בעזה". כתבנו הסתובב בין המשתתפים ושמע גם אמירות אחרות: "כולם יודעים שישראל ניצחה את חמאס בעזה"

המראה שנגלה אתמול אחר הצהריים (ה') בכיכר "השוהדא" - הכיכר המרכזית בעיר שכם - היה חריג ולא נראה בעיר בפרט ובגדה המערבית בכלל מאז 2007. אלפי אנשים התקבצו לעצרת מאורגנת של חמאס לציון יום השנה ה-25 לייסוד הארגון. העצרת נערכה באישורה של הרשות הפלסטינית. הנושא המרכזי בעצרת היה כצפוי מבצע עמוד ענן ברצועת עזה או כפי שהוא מכונה בימים אלו בעזה ובגדה: "הניצחון על ישראל".

 

 

אלפים מציינים 25 שנה לחמאס. שכם, אתמול (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
אלפים מציינים 25 שנה לחמאס. שכם, אתמול(צילום: אוהד צויגנברג )

 

על הבמה המרכזית שהוקמה לכבוד האירוע עמדו מנהיגים מקומיים של הארגון מצפון הגדה המערבית לצד מושל שכם ואיש פתח ג'יברין בכרי, ובכיר פתח אמין מקבול, שנמצא בסכסוך עם ארגון האם מאז שהתקיימו בגדה הבחירות המוניציפליות.

 

מתחת לבמה עמד קהל משולהב, נושא את הדגלים הירוקים של חמאס ודגמים של רקטות קסאם M-75 ופאג'ר שנורו על-ידי הזרוע הצבאית מרצועת עזה במהלך מבצע עמוד ענן. העצרת התקיימה בסדר מופתי כשמסביב התפרסו אנשי מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית שנמנעו מלהתערב בנעשה או להתקרב לחוגגים. אחת לכמה דקות עלה הכרוז וקרא לקהל: "המנהיג שלנו הוא הנביא (מוחמד), החוקה שלנו היא הקוראן".

 

"החוקה שלנו היא הקוראן" (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
"החוקה שלנו היא הקוראן"(צילום: אוהד צויגנברג )

 

גם ילדים השתתפו בעצרת (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
גם ילדים השתתפו בעצרת(צילום: אוהד צויגנברג )

 

בשולי ההפגנה עמד שאדי, תושב אחד הכפרים במחוז שכם ואמר בשקט "על איזה ניצחון הם מדברים? כולם יודעים שישראל ניצחה את חמאס בעזה". אמרתי לו שאולי הם מתכוונים לניצחון המדיני, אולם הוא נותר בשלו. "חמאס מציגים זאת כניצחון כי הצליחו לפתוח את מעבר רפיח לסחורות ואנשים, אבל זה בדיוק האינטרס של ישראל - להסיר את האחריות מהרצועה. אז איפה הניצחון כאן?".

 

אבל הביקורת של שאדי לא מעניינת איש כאן בכיכר. מבחינתם ההישג בעזה הוא עובדה קיימת בדיוק כמו ההצלחה לארגן עצרת פומבית כזאת במרכזה של העיר. אחד מחברי מפלגת השינוי והרפורמה של חמאס נאם בעצרת ואמר להמונים כי זהו יום היסטורי לארגון. הוא הדגיש את העובדה שחמאס הקריב 1,000 הרוגים למען פלסטין, וכי כל ההישגים שאליהם הגיעו הפלסטינים לא היו מתקיימים לולא ההתנגדות נגד ישראל. הקהל השיב לו בסיסמאות בזכות גדודי עז א-דין אל-קסאם שעמדו מול ישראל.

 

אמין מקבול מצדו שיבח את חמאס ואת פלגי ההתנגדות ואמר כי אלה הן "הידיים המבורכות שלימדו את ישראל לקח בעזה". הוא הדגיש את חשיבות הפיוס הפנים פלסטיני ואמר: "היום אנו צועדים בדרך הפיוס ואנו נדרשים לפעול ולא לדבר וליישם את מה שהוסכם עליו בקהיר. עלינו לסיים את הפרק השחור בהיסטוריה של העם הפלסטיני".

 

לא דומה לעזה 

אמנם זה היה מפגן כוח של חמאס בגדה, אך התמונות והקולות משכם לא היו דומים כלל לאלו שנראו בעזה ביום שבת האחרון בעצרת שם. הדוברים הכריזו בקולי קולות כי צריך להקים מדינה פלסטינית שירושלים בירתה, אולם הם הקפידו להימנע מלהגדיר את גבולותיה של המדינה הזאת, בניגוד לחאלד משעל שאמר כי המדינה הפלסטינית תהיה מהים ועד לנהר.

 

בנוסף, כל הדוברים דאגו להזכיר את אבו מאזן וההישג הדיפלומטי של הרשות הפלסטינית באו"ם לפני שבועיים וכן את הנחיצות בפיוס עם פתח. בסיום העצרת ביקש שאדי לומר לפני שהלך, כי הוא חושב שהבעיה המרכזית של הפלסטינים והישראלים היא הדת. "חמאס הדתית תמיד תעשה אצלנו בעיות בכל הנוגע להסדר עם ישראל והדתיים אצלכם תמיד יהיו בימין ליד ליברמן ונתניהו".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 13/12/2012 23:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חגיגות "הניצחון על ישראל". שכם, היום
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים