שתף קטע נבחר

המשטרה רוצה סמכות לחסום אתרי הימורים

לאחר שהמשטרה חסמה אתרי ההימורים ובית המשפט קבע כי החסימה לא הייתה בסמכותה, משרד המשפטים מבקש להעניק למשטרה סמכות לחסום כל אתר שמאפשר הימורים או מציג תוכן פדופילי

תזכיר הצעת חוק של משרד המשפטים מציע שלמשטרה תהיה סמכות לחסום אתרי אינטרנט שמאפשרים הימורים, או שמציגים תכנים פדופיליים. עד כה המשטרה פעלה לחסימת אתרים כאלה בפרשנות של חוק העונשין. בית המשפט קבע כי אין בסמכותה של המשטרה לעשות כך, וההצעה נועדה להסדיר את העניין.

 

האינטרנט הוא מקום?

המשטרה פנתה ביולי 2010 לספקיות האינטרנט בישראל בדרישה לחסום שני אתרי הימורים: ויקטור צ'נדלר וסטן ג'יימס, לפי סעיף 229 בחוק העונשין שמאפשרה לה לסגור מקום בחשד שמתבצעים בו הימורים. לפי פרשנות המשטרה, גם אתר אינטרנט הוא "מקום", ומכיוון שלא ניתן לסגור אותו פיזית עם שרשראות ומנעולים, מותר למשטרה להורות לספקיות האינטרנט לחסום אותו.

 

בעקבות עתירה שהגיש איגוד האינטרנט בעניין, בית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב קבע באפריל השנה, כי אסור למשטרה לחסום אתרים העוסקים בהימורים. "פרשנות תכליתית, אובייקטיבית וסובייקטיבית מוליכה למסקנה כי סעיף 229 לחוק העונשין לא מעניק למפקד המחוז את המסכות להורות לספקיות לחסום גישה לאתרי הימורים", כתבה בהחלטתה השופטת מיכל רובינשטיין.

 

להסדיר את סמכות המשטרה

פרקליטות המדינה ערערה על ההחלטה וכרגע היא נמצאת בדיונים בבית המשפט העליון. בינתיים, הפיץ משרד המשפטים את תזכיר החוק "הגבלת שימוש במקום למניעת ביצוע עבירות (תיקון – הגבלת גישה לאתר אינטרנט ותיקונים שונים), התשע"ג-2012" (לקריאה, PDF). התזכיר, על פי הודעה המשרד, "מבהיר ומסדיר את סמכות המשטרה להורות לספק שירותי גישה לאינטרנט לחסום גישה לאתר אינטרנט של הימורים בלתי חוקיים או לאתר שמפרסם חומרי תועבה של קטינים (חומרים פדופיליים)".

 

בהצעת החוק נכתב כי אם קצין משטרה מוסמך חשד שמתבצעת באתר אינטרנט אחת מהעבירות הללו, הוא "רשאי ליתן צו המורה לספק גישה לאינטרנט להגביל את הגישה לאותו אתר אינטרנט", ועל פי ההגדרה, החוק תקף גם לאתרים שמאוחסנים מחוץ לישראל. אך החוק גם נותן לספק האינטרנט "התראה על הכוונה לחסום את הגישה לאתר וניתנה לו הזדמנות לטעון טענותיו", וכן החוק מאפשר למי שהאתר שלו נחסם לערער על כך לבית המשפט.

 

מאיגוד האינטרנט הישראלי, שהגיש את העתירה במקור נגד החסימה מסרו כי האיגוד קיבל את המסמך לידיו היום אחה"צ, ילמד את תוכנו ויגיב בהקדם. האיגוד פועל וימשיך לפעול במטרה למנוע הגבלת גישה למידע, צנזורה ופגיעה בלתי מידתית בחופש הביטוי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים