שתף קטע נבחר

אין עוד אחד כמוהו. פרידה מגדול ידידי ישראל

רבים וטובים ידידינו בגבעת הקפיטול, אך אין אנשים כמו דניאל אינאווי. מדינת ישראל התייתמה היום מבכיר אוהביה

אהבת חינם, דאגת אמת, תמיכה איתנה, עשרות מיליארדי דולרים סיוע ביטחוני, מערכות ה"חץ" ו"שרביט קסמים" להגנה מפני טילים, מערכות נשק שהשתיקה עדיין יפה להן, בכל אלה זכתה ישראל בתמיכתו האיתנה של הסנאטור מהוואי. דניאל אינאווי לא רק תמך, אלא יזם והוביל. שלושה מיליארד דולר בשנה, עשרים אחוז מתקציב הביטחון שלנו, מקבלת ישראל כמענק מארצות הברית. מי יזם את המענק? סנאטור אינאווי.

  

עוד בערוץ הדעות של ynet:

E-צדק, E-אמת. זה לא שטח ישראל / מרים לידור

בנט, צא מהסרט / טל הריס

  

ישראל מקבלת לאורך השנים, בהוראת הקונגרס, מיליארדי דולרים נוספים לפיתוח מערכות הגנה מפני טילים. מי הוביל מדי שנה את הסיוע הזה? סנאטור אינאווי. וכאשר נציגים של ממשלת ארצות הברית העדיפו לתת לנו מערכות מתוצרת אמריקנית, מי דאג שנקבל כסף כדי לפתח בישראל טכנולוגיות פורצות דרך ברמה עולמית ומערכות נשק כחול-לבן הנותנות לנו יתרון איכותי על שכנינו? הסנאטור אינאווי.

 

תמיכתו של אינאווי בישראל לא הייתה תלויה בדבר. בוחריו בהוואי לא היו יהודים. סיפור האהבה המדהים שלו עם העם היהודי התחיל בבית החולים שבו שכב פצוע קשה עם סיום מלחמת העולם השנייה. לידו שכב חייל פצוע שהשתתף בשחרור מחנות השמדה ושסיפר לו על מה שראו עיניו, על הזוועות ועל הקורבנות. אינאווי שאל את שכנו לחדר מי היו הקורבנות. כששמע שהיו יהודים, שאל "למה?". התשובה ששמע, שפשוט נהוג לשנוא את היהודים, שינתה את חייו. אינאווי, אמריקני ממוצא יפני ששירת בגבורה במלחמה בעת שקרוביו הוחזקו על ידי ארצו שלו במחנות מעצר, התחיל ללמוד על היהודים ועל שנאת היהודים. נפשו נקשרה בעם ישראל והוא נדר לעצמו לעשות כל שיוכל כדי לעמוד לצד העם היהודי ומדינתו.

 

חדרו של איש רב עוצמה זה, גיבור אמריקני, יו"ר כול-יכול הכותב ומכתיב את התקציב של אמריקה, היה מלא במנורות שבעה קנים ובחנוכיות. בכל יום עצמאות הקפיד לבוא לקבלת הפנים של שגרירות ישראל ולהביע את תמיכתו. דלתו ולבו פתוחים היו תמיד לנציגיה של ישראל. בעת שירותי בארצות הברית כשגריר של מדינת ישראל, זכיתי לא פעם לשבת בחדרו ולשוחח עמו.

 

אם רצית לשמוע עצה טובה וכנה, לבקש עזרה מול הממשל, להשיג עבור ישראל את מה שנחשב כבלתי ניתן להשגה, חדרו של אינאווי היה המקום ללכת אליו. תמיד היה גאה בישראל ובאותה עת חרד לעתידה. הוא הבין את הקשיים שבפניהם עומדת אומה קטנה, את הסכנות הנובעות משנאת היהודים ומדינתם, את האתגר למדינה יהודית ודמוקרטית להתקיים באזורנו. האיום לישראל מאיראן גרעינית הדיר שינה מעיניו. הדאגה הגבירה את הגאווה ואת המחויבות לעשייה. "מה אני יכול לעשות למען ישראל?", נהג לשאול.

 

איש מעשי היה דניאל אינאווי. "לא אחיה לנצח", אמר לי באחת משיחותינו. חשוב, אמר, שיהיו לישראל ידידי אמת בסנאט גם אחריו, כאלה שיבינו, שירגישו ושיהיו מוכנים לעשות דברים קשים למען ישראל בעתות מבחן.

 

רבים וטובים ידידינו בגבעת הקפיטול, אך אין אנשים כמו דניאל אינאווי. מדינת ישראל התייתמה היום מבכיר אוהביה ושומריה בארצות הברית.

 

סלי מרידור, לשעבר שגריר ישראל בארצות הברית.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הסנאטור דניאל אינאוויי
צילום: רויטרס
מומלצים