שתף קטע נבחר

עריק סורי: אסד העביר נשק כימי ללבנון

פרשן ה"וושינגטון פוסט" שוחח עם עריק שהיה במתקני הנשק הכימי הסודיים בסוריה וטוען כי המשטר אימן לבנונים בשימוש בנשק ואף העביר כימיקלים ללבנון בתוך משאיות מיוחדות. גורמים בוושינגטון ל-ynet: המשאיות לא עברו את הגבול, ישראל עוקבת

דיווח של עריק משני מתקנים לאחסון נשק כימי בסוריה מעלה אפשרות מצמררת שמשטרו של בשאר אסד אימן אנשי חיזבאללה להשתמש בנשק הלא קונבנציונלי, הכין משאיות להעברה ולמיזוג שלו ואף העביר חלק ממנו ללבנון. כך מגלה בעל הטור דייויד איגנשיוס ב"וושינגטון פוסט". מקורות בוושינגטון אמרו ל-ynet שככל הידוע המשאיות לא עברו ללבנון. ישראל עוקבת מקרוב אחר המתרחש.

 

מייקל אורן: זליגת נשק כימי לחיזבאללה - קו אדום

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

איגנשיוס, פרשן מוערך, מבסס את דיווחו על שיחת טלפון שקיים בסוף השבוע עם עריק סורי

שעבד ברשת הנשק הכימי של משטר אסד. המקור דיבר ממדינה ערבית שבה הוא מסתתר. לדבריו, מטרתו היא להתריע על המצב בפני ארה"ב ולגרום להגברת מעורבותה לצד כוחות האופוזיציה. איגנשיוס מזכיר כי בעבר העבירו מתנגדי סדאם חוסיין בעיראק מידע כוזב כדי לגרום לפלישה אמריקנית, אבל מציין שחלק מהדברים ששמע מהעריק אושרו על ידי מקורות אחרים. לפרשן יש קשרים בסוכנויות הביון של ארה"ב.

 

העריק הסורי סיפר כי שני בכירים במשטר העבירו בינואר שעבר כ-100 קילוגרמים מחומר המיועד לייצור נשק כימי מבסיס סודי בכפר נסיריה, כ-50 ק"מ מצפון לדמשק. הכימיקלים הועברו לכלי רכב מיוחדים שנסעו לכיוון לבנון. כעבור יומיים הגיעו לבסיס בנסיריה שני אנשים שדיברו במבטא לבנוני והם אומנו במיזוג החומרים לשם יצירת נשק כימי.


 

גז העצבים סארין, שבו מחזיקה סוריה, מורכב משני כימיקלים ששילובם קטלני - איזופרופנול ומתילפוספוניל דיפלואוריד. סוריה מחזיקה כ-500 טונות של שני החומרים באופן נפרד, כדי למנוע דליפה הרסנית של גז עצבים. אך דיווחים מהתקופה האחרונים העלו את האפשרות כי הסורים החלו בתהליך מיזוג החומרים והכנתם לשימוש.

 

בעל הטור כותב מסייג את דבריו בציינו כי שמועות על העברת נשק כימי נפוצו באחרונה במזרח התיכון, אבל לגורמים בארה"ב אין כל עדות שנשק כימי אכן הועבר אל מחוץ לסוריה.

 

בסיס נשק כימי בספירה. קרבות ניטשו סביב המקום ()
בסיס נשק כימי בספירה. קרבות ניטשו סביב המקום
 

מקורות סורים תארו את הכנתן של משאיות מיוחדות שמסוגלות להעביר את הרכיבים הכימיים בבית מלאכה בדומאר שבפרברי דמשק. זהו מתקן אחד מרשת של מתקני מחקר סודיים. בניית המעבדות הניידות הללו החלה בקיץ לפני שנה וחצי,

כמה חודשים לאחר שהחלה פעילות האופוזיציה נגד משטר אסד.

 

במתקן בדומאר הוסבו משאיות מרצדס ו-וולבו שדומות למשאיות קירור מזון למעבדות ניידות להרכבת נשק כימי. בתוכן הותקנו מכליות, צינורות ומנוע לביצוע פעולות למיזוג החומרים והפיכתם לנשק כימי. העריק הסורי טוען שעשר עד 15 משאיות כאלה הוסבו למעבדות. גורמים אחרים אמרו לאיגנשיוס כי אכן יש לסורים מעבדות כימיות ניידות, אבל במספר קטן מזה שנקב העריק.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נסראללה. עלול לקבל חיזוק
צילום: רויטרס
מומלצים