שתף קטע נבחר

תמיד יהיה לנו את סוף העולם

שרדנו רק כדי שנוכל להגיע לאפוקליפסה הבאה. "האדם מקיף את עצמו בתאריכי יעד כדי לשלוט בגורל", הבנתי השבוע ממי שמבין איך אנשים עושים כסף מהפחד. וגם קיבלתי עצה בלחישה מאישה: תחזיק פנס בבית, לך תדע, 2012 עוד לא נגמרה

אם אתם קוראים את השורות הללו, כנראה ששרדתם את החורים השחורים, ההתנגשויות הקוסמיות, התפרצות קרני הגמא, התפרצויות הרי הגעש, המגיפות, המלחמה הגרעינית, העלטה, המבול, התהפכות הקטבים המגנטיים, רעידות האדמה ומתקפות החייזרים. בקיצור - שרדתם את סוף העולם.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

עכשיו כשנרגעתם, ובדקתם סופית שיש לכם דופק, שהשמש עודנה מונחת בשמיים, שהחשמל עובד ושבשירותים מתחת למתקן של הנייר טואלט לא מתחבא חוצן אימתני שהגיע כדי להשתלט לנו על הכדור, הגיע הזמן שנדבר על זה. איך הפך עניין אזוטרי כמו לוח השנה של בני תרבות המאיה העתיקה, ליום שמנבא לכאורה את סוף העולם בתאריך הפוטוגני 21.12.12?

  

למי שלא שמע בימים האחרונים - אבל לא הסופיים - נזכיר שלוח שנה עתיק של המאיה מסתיים באופן מסתורי ב-21.12.2012. האם זה סימן שהם ידעו שבדצמבר 2012 יגיע קצה של האנושות? כנראה שלא. לפי החוקרים,

 בני המאיה נהגו להסתכל על רצף הזמן בחלוקה לתקופות של 5,125 שנה בקירוב, כל אחת מסמלת את סופו של מחזור בריאה אחד ותחילתו של אחר.

 

עד כאן לא אפוקליפסה ולא נעליים. אבל אז החלו התיאוריות לצוץ - אנשי דת, מדענים לכאורה, אסטרולוגים, מיסטיקנים ואחרים טענו שבני המאיה ייחסו חשיבות רבה ביותר דווקא לתקופה שמסתיימת ב-21.12.12. הטענה הנוספת הייתה שמשום שלא נמצא לוח אסטרולוגי נוסף של בני המאיה המתייחס ליום שאחרי, הרי שמדובר ודאי בסופו של העולם.

 

חייזרים, קחו אותי איתכם

"זה נכון שארכיאולוגים הצליחו לפרש את שפת המאיה, ואת לוח השנה שלהם", סיפר לי השבוע ניר להב, פיזיקאי מאוניברסיטת בר אילן. "אבל העניין הוא שבני המאיה ממש לא מדברים על אפוקליפסה. ברגע שעושים מבחנים מדעיים כמו שצריך מגלים שאין שום ביסוס לתיאורית סוף העולם. מדענים בכל העולם לא הצליחו למצוא שום הוכחה מדעית להפיכת קטבים, כתמי שמש, כוכב שיפגע בכדור הארץ, או כל רעיון הזוי אחר. אם כבר, הרעיונות האלה מתאימים יותר לדתות כמו הנצרות, שרק אפשר להניח שמינפו את התיאוריה הזאת לשימושם".

 

היום הגדול בבוגראש, צרפת. מחכים לחייזרים (צילום:Gettyimages ) (צילום:Gettyimages )
היום הגדול בבוגראש, צרפת. מחכים לחייזרים(צילום:Gettyimages )

ההכנות בפירינאים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ההכנות בפירינאים(צילום: רויטרס)
 

גם התגלית ממאי השנה שהייתה אמורה לשחרר את האנושות מהפאניקה, על גילוי לוח שנה עתיק אחר של המאיה שממשיך הרבה אחרי 21.12.2012, לא עצרה את השגעת הגלובלית. באוקראינה נדרשה הכנסייה האורתודוקסית להוציא הודעת הרגעה עקב חששות הציבור, בסין הקים חוואי מקומי בונקר אטומי ו-500 בני כת שהפיצה שמועות נעצרו,

 ברוסיה דווח על "מצבי פסיכוזה קולקטיבית" בכלא נשים הסמוך לגבול עם סין, קנייה מסיבית של גפרורים, קרוסין, סוכר ונרות וכן בנייה מקרח של מבנה קשתות בסגנון שבט המאיה בעיר הדרומית צ'ליאבינסק.

 

וזה לא הכול. לפי אחת התיאוריות מעל לכפר הצרפתי בוגראש שלמרגלות הרי הפירנאים מסתתרים חייזרים שבסוף העולם ימריאו לחלל וייקחו עמם את בני האנוש שישהו באזור באותו הזמן. השמועה פשטה ברשת, ובכפר הקטן נחרדו. בימים האחרונים כל הדרכים אליו נסגרו וראש המועצה המקומית התחנן: "אל תבואו לכאן, לא יקרה כאן דבר, במיוחד מפני שתהיה פה משטרה!"

 

אל תישרפו כמו נורה

את גיליה זלינגר טואג פגשתי בפעם הראשונה בדיוק לפני שנה, כשהכנתי כתבה על הסוף המתקרב (בנגן הווידאו שלמעלה). גיליה מכנה את עצמה אשת סגולה ומורה רוחנית במאקרו, ובמיקרו היא דוּלה, מאסטר רייקי, מטפלת הוליסטית רב תחומית, מורת דרך להתמרה אישית, מרפאה ומעצימה דרך אהבה ומודעות, בקיצור - רוחנית, אם תרצו "רוּחְנית".

 

מחקים טקס של המאיה בגואטמלה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מחקים טקס של המאיה בגואטמלה(צילום: AFP)
 

אז היא הייתה בטוחה שמשהו נורא הולך לקרות ב-21.12.12, היא אפילו הראתה אז לי את הסליק שאירגנה במטבח, היו שם שק אורז, שימורים, מים, פנס וחבל למקרה שכוח המשיכה ייעלם (כן, בדיוק). השבוע כשנפגשנו שוב גיליה כבר נשמעה מעט סקפטית. "תראה, שוקו, אני יודעת שזה נשמע כמו חוסר עקביות,

 אבל אני לא נביאה וכנראה שב-21.12.12 לא הולך להתרחש אסון נוראי.

 

"אבל האנרגיה כבר נכנסה למסלולנו ואני בטוחה שכולנו נרגיש שינויים משמעותיים ברמה האנרגטית, הרי ידוע שהעולם כבר נחרב ארבע פעמים ובכל ארבעת המקרים האנושות הוכחדה. במקרה הזה אני אופטימית, אני רואה הזדמנות להתחלה חדשה. לדעתי השבוע נחזה כולנו בפעם הראשונה בתולדות האדם והאנושות שהכדור מייצר שינוי ואין הכחדה מלאה".

 

טקס ריפוי לכבוד היו םהגדול בכנסייה בפיליפינים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
טקס ריפוי לכבוד היו םהגדול בכנסייה בפיליפינים(צילום: EPA)

 

אז אפשר להיות רגועים? "בערך, כי צפויים לנו שינויים אנרגטיים, תחשוב שבני האדם הם כמו מנורה שנשאה עד היום 50 ואט ומעכשיו היא אמורה לשאת 5,000 ואט, מי שלא יצליח להיות כלי נקי לאנרגיות - יישרף כמו נורה".

 

- את מתכוונת במובן המטאפורי?

"לא רק", היא עונה, ורגע לפני שאנחנו נפרדים בחיבוק גדול היא לוחשת: "תחזיק איזה פנס בבית על כל מקרה, לך תדע, עוד לא נגמרה 2012".

 

להפוך אסון ליתרון

2012 היא לא השנה הראשונה שסומנה על ידי רואי השחורות. רק לפני 13 שנים היה זה באג 2000 שאיים להביא לקריסתה של הטכנלוגיה ולכאוס גלובלי. זכורה גם שנת 1984, שבה לפי ספרו המפורסם של ג'ורג' אורוול אמור לשרור בעולם משטר דיקטטורי רצחני. אותה שנה גם חפפה ברובה לשנה העברית בעלת השם מבשר הרעות תשמ"ד, מה שכמובן לא תרם להורדת מפלס הפאניקה בעולם היהודי.

 

בתכל'ס, הדבר היחיד שאני זוכר שקרס בליל השנה החדשה 2000 היה סחבק למיטה, אחרי יופי של מסיבת סילבסטר. ובכל זאת יש מי שמתעקשים באובססיביות לקבוע תאריכי יעד לסופו של העולם, כאילו היה מדובר בתור לרופא מומחה בקופת חולים.

 

לצפות לאסון, להתכונן, לחזור בתשובה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לצפות לאסון, להתכונן, לחזור בתשובה(צילום: AFP)

 

"לאדם יש נטייה תמידית לחשוב על תאריכים מפני שעל ידי כך הוא מצליח איכשהו לשלוט בגורל שלו, בהיסטוריה, לכוון את עצמו", מנתח ד"ר דוד גורביץ, ראש המסלול למדיה ותרבות פופולרית במכללה למנהל. "אז הוא מקיף את עצמו בתאריכים שהם תאריכי יעד, תאריכי אסונות. אתה צריך לצפות לאסון, להתכונן לאסון, לחזור בתשובה לקראת האסון. זה יכול להיות אסון לאומי, אסון דתי, אסון אישי, אבל יש לך איזושהי נקודת מוצא".

 

נכון שבשביל רובנו תאוריות אפיקלפטיות נעות על הסקאלה שבין הזוי למעורר גיחוך, אבל בזמן שחלק מהאנושות ציפתה לארמגדון, מישהו עשה מזה כסף. תאוריות סוף העולם מכרו סרטים, ספרים, קידמו הרצאות, מילאו סדנאות, ואולי גם הצליחו להחזיר בתשובה כמה מבולבלים.

 

"תעשיית האסון הופכת לבידור, היא חלק מאמצעי המדיה, היא חלק מהתרבות הפופולרית. היא כבר מעוגנת בתוך הפולקלור שלנו", מסביר ד"ר גורביץ'. "ברגע שהאדם הפנים את הרעיון שהאסון ישנו ושהאסון הוא חלק בלתי נפרד מחייו, הוא רוצה לעשות מזה כסף, לתרגם את זה לדולרים, כלומר - להפוך את האסון ליתרון".

 

ניוטון מחשב את קצנו לאחור (מתוך מאגר Gettyimages Imagebank) (מתוך מאגר Gettyimages Imagebank)
ניוטון מחשב את קצנו לאחור
 

אז היום הגיע לסיומו עוד קמפיין תקשורתי מרתק. עכשיו כל מה שנותר לנו הוא להמתין בסבלנות לתאריך האפוקליפטי הבא, וכן, כבר אחד כזה:

 על פי הנבואה של אייזק ניוטון (כן, ההוא שגילה את כוח המשיכה) נראה שבשנת 2060 תפרוץ בעולם מלחמת גוג ומגוג שתביא לקץ האנושות. אולי גם ניוטון, סמל הרציונליזם, הבין שעם הפיזיקה והמתמטיקה לא גומרים את החודש והחליט להפוך את האסון ליתרון.

 

בכתבי יד שנמצאו בירושלים מתועדים מאמציו של ניוטון לגלות את הצופן התנ"כי, המכיל, כך הוא האמין, את התוכנית האלוהית של היקום.

 אחרית הימים לתפישתו צפויה למזלנו רק בעוד 48 שנה, הסרט ההוליוודי - ואת זה אפשר לנבא יותר בביטחון - ייצא לאקרנים קצת לפני. אז רגע לפני שמוכרים לנו שוב את סוף העולם בתסריט אסונות, אפשר לסכם עם הכותרת של היום: "סוף העולם לא הגיע!". מקסימום קצת רוח, גשם ושלג בחרמון כיאה ליום הראשון של החורף, שגם הוא נופל על 21 בדצמבר.

 

בכל מקרה, רק כדי שאני אהיה בטוח שהכל בסדר, תכתבו איזה טוקבק, תשתפו, תעשו לייק, תשלחו איזה מייל אדום. כי אולי בכל זאת טעיתי וזה רק אני כאן לבד, הלו... מישהו..?

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אפוקליפסה? לא עכשיו
צילום: Shutterstock
גיליה זלינגר טואג. האנרגיה כבר נכנסה למסלול
צילום: יהונתן צור
ניר להב. הנצרות מינפה את התאוריה
צילום: יהונתן צור
מקדש של המאיה במכסיקו
צילום: רויטרס
מומלצים