שתף קטע נבחר

הספירה לאחור החלה: עוד 227 שנים לסוף

סוף העולם לא הגיע - אך בעולם היהודי יש מי שכבר רואים את הסוף. בהסתמך על הנאמר בגמרא, בתום 6,000 שנים ייחרב העולם - וייווצר עולם חדש. הרב בצרי: "מי שיידבקו בדרך ה' - יעזבו את כדור הארץ לעולם שכולו טוב, והעולם הזה ייחרב"

יש לנו חדשות טובות וחדשות רעות בשבילכם: בגזרת החדשות הטובות – אפשר להירגע. העולם לא ייחרב היום, למרות התחזית הפסימית של בני המאיה. החדשות הרעות הן שאפשר להתחיל את הספירה לאחור: על פי התלמוד והקבלה נשארו רק 227 שנים לסוף.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - בפייסבוק של ynet, וכל מה שיהודי - כאן

 

 

הרב יצחק בצרי, בנו של המקובל דוד בצרי, מסר בשם אביו כי העולם עתיד להיחרב בתאריך שבו על פי המסורת היהודית יימלאו 6,000 שנים לבריאת העולם, קרי 227 שנים מהיום – שנת התשע"ג לבריאת העולם (5,773 במספר).

 

"מה יקרה לאחר מכן, זו שאלת השאלות", אומר הרב בצרי, "אבל העולם הזה בוודאי ייחרב. בספר ישעיה נאמר 'וקווי ה' יחליפו כוח, יעלו אבר כנשרים'. כלומר מי שיידבקו בדרך ה' - יעזבו את כדור הארץ לעולם שכולו טוב, והעולם הזה ייחרב".

 

הכל מתחיל בגמרא

הרב בצרי, הנחשב לאחד מחכמי הקבלה בימינו, ומי שעומד בראש ישיבת המקובלים "נהר שלום", מסתמך על דברי רב קטינא במסכת סנהדרין שבתלמוד הבבלי: "אמר רב קטינא שית אלפי שני הוו עלמא וחד חרוב שנאמר 'ונשגב ה' לבדו ביום ההוא'".

 

בכנס שנערך אתמול (יום ה') ברעננה, רגע לפני הסוף המשוער בקרב בני המאיה – פירט ד"ר אבריאל בר-לבב, המתמחה בחקר הקבלה, על מה שצפוי "בסוף העולמות וסוף העולם בקבלה". ד"ר בר-לבב מסביר כי רב קטינא התבסס על פסוק מספר הושע.

 

על השאלה האם זה הזמן למכור את תיק המניות שלי, ד"ר בר-לבב משיב כי כבר במהלך הדיון הנ"ל בגמרא, היו חכמים שחלקו על רב קטינא - וזאת בנוסף להבטחה האלוהית בספר בראשית, ולפיה הקשת בענן היא סימן להבטחת הבורא שלא יהיה אירוע נוסף של מבול אשר יכחיד את האנושות. לצד הגישה שהקב"ה בורא עולמות ומחריבן - חכמים אמרו גם "תיפח רוחם של מחשבי קיצין".

 

ד"ר בר-לבב מהמחלקה להיסטוריה, פילוסופיה ומדעי היהדות באוניברסיטה הפתוחה, אומר כי "לעומת התפיסה הפטליסטית של רב קטינא, הרמב"ם כותב ב'הלכות תשובה' כי העולם יציב ולא ישתנה". עם זאת, מזכיר בר-לבב כי יש שיטה קבלית הצופה אפשרות של חורבן היקום.

 

פחד מוות

הכירו את "תורת השמיטות" - שיטה קבלית הטוענת כי העולם נברא ונחרב במחזורים של 7,000 שנים ושל 50 אלף שנים, על פי העיקרון התנ"כי ולפיו בכל שבע שנים יש שנת שמיטה שבה מפסיקים לעבד את האדמה, ואחרי שבעה מחזורים של שמיטה, מגיעה שנת היובל, שבה כל הקרקעות מוחזרות לבעליהן והעבדים משוחררים.

 

תורה קבלית זו היתה פופולרית במאות ה-13 וה-14 בקרב תלמידי הרשב"א, וקיבלה חיזוק ב"ספר התמונה", ספר קבלה מסתורי שמחברו איננו ידוע. "העיסוק בסוף העולם מאפשר התמודדות עם הפחדים, שכדי להתקיים אנחנו נוטים להדחיק אותם", בר-לבב אומר. "יש פסוק בספר קהלת שבו נאמר 'גם את העֹלם נתן בליבם'. המילה עולם נכתבה שם בכתיב חסר, ובמדרש נאמר על כך שבורא העולם בחר להעלים מבני האדם את יום המוות, כדי לאפשר לאנושות לתפקד, מאחר ואי אפשר לחיות בתודעה קבועה של מוות.

 

"מצד שני, המוות אכן נותן לנו פרספקטיבה וקריאה מוסרית כדי שהאדם יחיה כאילו שהוא עומד למות. אני חושב שההתרגשות מסוף העולם זו הזדמנות לעצור ולתהות מה קורה. מה היה לנו עד עכשיו, ומה אני חושב על החיים. השיטות האלו למעשה מנוגדות לתפיסה המרכזית ביהדות, ולפיה לכל לאדם יש אחריות לנעשה בעולם, ופעולותיו משפיעות על עצמו ועל היקום".

 

  • כנס "מחר סוף העולם" של האוניברסיטה הפתוחה נערך אתמול (יום ה') בקריית האוניברסיטה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
לפני החורבן. הרב דוד בצרי
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: הגר בר לבב
"שיטת השמיטות". ד"ר בר-לבב
צילום: הגר בר לבב
מומלצים