שתף קטע נבחר

צפו בתיעוד ראשון: "אסד יורה סקאד על המורדים"

הסלמה מול המצלמה: רשתות טלוויזיה ערביות פרסמו סרטון המתעד לכאורה לראשונה ירי טיל סקאד של צבא אסד על אזורים שבשליטת המורדים. האופוזיציה, שהפיצה את הסרטון, אומרת כי חיילים שערקו מחטיבה 155 של אסד הם שהדליפו אותו

כלי תקשורת ערביים שידרו הערב (יום ו') לראשונה סרטון שבו מתועד לכאורה שיגור של טיל סקאד על-ידי כוחותיו של נשיא סוריה, בשאר אסד. את הסרטונים פרסמו לראשונה גורמי אופוזיציה סורים, והם טוענים כי שיגור הטיל שנראה בסרטונים בוצע מבסיס הטילים של צבא סוריה בא-נאסריה. בסיס הטילים הזה נמצא בפרברי דמשק.

 

 

צפו בסרטון שיגור הסקאד שפרסמה האופוזיציה הסורית:

אנשי האופוזיציה הסורית טוענים כי הם השיגו את הסרטון מחיילים של צבא אסד שערקו מהצבא. לדבריהם, המורדים אבטחו את עריקתם של

20 חיילים מגדוד 578, חטיבה 155, של צבא אסד. מדובר בגדוד שתפקידו בין השאר לשגר טילי סקאד מהבסיס המדובר. לפי האופוזיציה הסורית, את הסרטון העביר אחד החיילים בגדוד.

 

בהנחה שהתיעוד אותנטי, מדובר בסרטון הראשון המתעד בבירור שיגור של טיל סקאד במסגרת מלחמת האזרחים המתנהלת בסוריה בין צבא אסד למורדים נגד שלטונו. כבר בשבוע שעבר, בעקבות הדיווחים במערב על כך שאנשי אסד ירו לראשונה טילי סקאד לעבר המורדים, פרסמו אנשי אופוזיציה סרטון שבו נראים מרחוק שובלים של טילי סקאד ששוגרו מאותו בסיס המתועד לכאורה בסרטון החדש.

 

בשבוע שעבר חשפו גורמים רשמיים בממשל האמריקני ל"ניו-יורק טיימס" כי לארה"ב נודע שלראשונה מאז תחילת המלחמה בסוריה במרס אשתקד, ירה צבא אסד טילי סקאד לעבר אזורים שבהם שולטים המורדים. לפי האמריקנים הטילים, לפחות שישה במספר, נורו מאזור דמשק לעבר מטרות בצפון סוריה.

 

שובלי הטילים ששיגר אסד:

 

בממשל אובמה אמרו בעקבות ירי הסקאדים כי ארה"ב רואה בצעד של אסד "הסלמה משמעותית", וכי השימוש בסקאדים מוכיח את הייאוש הגובר של צבא אסד, שאינו מצליח להכריע את המורדים. בממשל אובמה אמרו כי הייאוש הזה בולט במיוחד לאור העובדים שטילים כאלה משמשים בדרך כלל כנשק לצורכי הגנה: "שימוש בסקאדים כדי לפגוע בטנקים או בבסיסים צבאיים הוא דבר אחד, אבל שימוש בהם כדי לפגוע

במורדים המסתתרים בגני משחקים ובבתי ספר הוא משהו אחר".

 

פרשננו רון בן-ישי הסביר לאחר הפרסומים על ירי הסקאדים כי המשטר הסורי הבין שהאמצעים ששימשו אותו עד כה נגד המורדים אינם יעילים עוד, ולכן ירה לראשונה סקאדים - טילים היכולים לשאת גם נשק כימי. בן-ישי הדגיש כי אסד בחר לירות צפונה ולא דרומה, גם כדי לא למתוח את עצביה של ישראל ולגרור התערבות מצדה.

 

אתמול דיווחו גורמים בממשל האמריקני כי בימים האחרונים חודש ירי הסקאדים של צבא אסד לעבר שטחים הנמצאים בשליטת כוחות המורדים. הגורמים האמריקנים דיווחו מפי מקורות בשטח סוריה כי אחד הטילים נפל בעיר צפונית לחלב, בסמוך לגבול עם טורקיה.

 

Read this article in English

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך הסרטון שפרסמה האופוזיציה הסורית
מומלצים