שתף קטע נבחר

שליש מאמהות הטייסים הטריים - מורות

רובם מגיעים מהמרכז, 13% מהם לא נולדו בישראל, מחציתם למדו במגמות ריאליות בתיכון, ל-13% מהם אב רופא. מחזור 165 של קורס הטיס של חיל האוויר מגיע לסופו. השבוע יענדו כנפי טיס גם ארבע נשים. כמה מהם מגדירים עצמם כדתיים?

פרופיל הטייס החדש של חיל האוויר: מחזור 165 של קורס הטיס של חיל האוויר מסתיים השבוע, ובמסגרתו יקבלו כנפיים גם ארבע בנות במגמות נווטי קרב, נווטי תובלה ומכוננים (צוות מטוסי תובלה). לקראת סיום הקורס, מפרסם הערב (שבת) צה"ל מספר נתונים מעניינים על הפרופיל של הטייס החדש. 13% מהם לא נולדו בארץ, 34% מאמהות הבוגרים מחזיקות במשרת הוראה. 13% מאבות הבוגרים הם רופאים, אחוז דומה חקלאים. 21% מהורי הטייסים הטריים הם עצמאים.

 

סגן ת', נווטת הקרב הדתייה הראשונה, מצטרפת ל-16% מהבוגרים המגדירים את עצמם כדתיים או מסורתיים. האחים הבכורים חזרו לראש הרשימה, והם מהווים 48% מהבוגרים. 17% הם אחים צעירים וילדי הסנדוויץ' נמצאים באמצע, עם 35%. ל-7% מהמסיימים יש קרוב משפחה שהוא איש צוות-אוויר בחיל. בין האבות והאחים תיכלל בקרוב גם אחותו של הטייס הטרי, סגן י', שנמצאת בעיצומה של הדרך לכנפיים.  

 

מסיימי מחזור 165 של קורס הטיס  (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מסיימי מחזור 165 של קורס הטיס (צילום: דובר צה"ל)

 

מסיימי מחזור 165. פרופיל הבוגר הטרי  (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מסיימי מחזור 165. פרופיל הבוגר הטרי (צילום: דובר צה"ל)

 

37% מבוגרי הקורס מתגוררים בערים, 26% מגיעים ממושבים, 24% גרים ביישובים קהילתיים ומועצות מקומיות ורק 13% הם בני קיבוצים. בחתך כללי: 63% מהמרכז, 26% מגיעים מהצפון ו-10% מהדרום. רוב בוגרי הקורס הם בני 21, המבוגר ביותר במסיימי הקורס הוא בן 25. 

 

מתברר גם שמחצית מבוגרי קורס הטיס למדו במגמות ריאליות בתיכון. 13% מהם למדו במגמה הומאנית ו-37% שילבו בין השניים. בתעודת בגרות אחת מופיע מקצוע מפתיע במיוחד: יידיש. 74% מהמסיימים לקחו חלק בפעילות בתנועות הנוער השונות, והמובילה עם יותר מ-26% היא תנועת הצופים. הבאה בדירוג היא תנועת בני המושבים עם 16%. כשליש מבוגרי הקורס התנדבו לשנת שירות לפני גיוסם (34%).

 

מה הם עושים בזמנם הפנוי?

בשנת האקדמיה של הקורס בחרו 42% מהמסיימים להשלים תואר בניהול מערכות מידע. 37% למדו כלכלה וניהול, 18% בחרו בפוליטיקה וממשל. רק 3% בחרו ללמוד מדעי המחשב. 71% מבוגרי קורס הטיס מדברים שפה נוספת מלבד עברית. לא רק האנגלית מככבת ברשימת השפות הנוספות: הבוגרים שולטים בין השאר בספרדית, רוסית וצרפתית.

 

עבור חלק מבוגרי קורס 165, גם האהבה למוזיקה מרקיעה שחקים. סגן פז וסגן ל' ניגנו באותה הלהקה, ואילו סגן גיא הוא פסנתרן כבר שנים רבות, שאף זכה במקום השלישי בתחרות שופן הארצית. 71% מהבוגרים עוסקים בסוגי ספורט שונים. ביניהם 21% אוהבים לרוץ, 18% משחקים כדורסל, 13% מעדיפים כדורגל ו-10% רוכבים על אופניים. בין הבוגרים האתלטים ניתן למצוא גם את סגן י' שהיה חלק מנבחרת ישראל בסקי שלג.

 

לסגן ע' וסגן נ' כנראה לא היה קשה להתמודד עם הגובה הרב שכרוך בטיסה, שכן לפני הגיוס הם נהנו מטיפוס צוקים. השניים מהווים חלק מ-26% מהמסיימים שאוהבים לטייל ברחבי ישראל.

 

מחזור 165 של קורס הטיס של חיל האוויר מונה עשרות טייסים חדשים. טקס "מסדר כנפיים" יתקיים במעמד שר הביטחון אהוד ברק, הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ ומפקד חיל-האוויר, האלוף אמיר אשל. 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסיימי הקורס. מגיעים בעיקר מהמרכז
צילום: דובר צה"ל
דור העתיד. מטוס F-16 של חיל האוויר
צילום: AP
מומלצים