שתף קטע נבחר

מבר מצווה באושוויץ - לבר מצווה בכותל

בקול חנוק ובעיניים לחות עומד יונה פלדמן בן ה-80 ברחבת הכותל, עם ניצולי שואה נוספים שהגיעו לחגוג את בר מצווה שלהם, באיחור משמעותי: "רציתי להרגיש את הטעם הטוב של הבר מצווה שלא הייתה לי, ועכשיו זכיתי". צפו בסיפורו המרגש

יונה פלדמן עומד ברחבת הכותל נרגש כמו נער בן 13. הוא כבר בן 80 - אך כל חייו חלם על הרגע הזה. על הרגע שהוחמץ בגלל זוועות אנושיות שעבר ילד קטן אחד, הוא, ועוד ילדים הרבה אי-אז במלחמה ההיא. "את בר המצווה שלי חגגתי באושוויץ", הוא מספר. "אז היה הרצון שלי קודם כל להשיג חתיכת לחם, ולא לחגוג בר מצווה".

 

כניסה מהירה לפייסבוק שלנו - כאן!

 

מהרגע בו נודע לו על האירוע - בר מצווה לניצולי שואה ברחבת הכותל - נושא יונה פלדמן את המכתב מהעירייה בכיס ולא מפסיק להתרגש. עכשיו רעייתו מסדרת את הסוכריות בשקיקים, והנכדים שכבר חגגו בר מצווה בעצמם, כאן כדי לשמח את סבא. "כל השבוע האחרון - הכל הולך לי ככה 70 שנה אחורה", הוא ממלמל בהתרגשות. "רציתי להרגיש את הטעם הטוב של בר מצווה שלא הייתה לי. התגעגעתי כל החיים שתהיה לי בר מצווה, ופה ועכשיו זכיתי".

 

פלדמן לא שוכח אפילו לרגע את הימים הקשים במחנה הריכוז, את הבדיקה לחיים או למוות אצל ד"ר מנגלה - והוא מרגיש נולד מחדש: "אני מרגיש את עצמי גיבור. כשאני נזכר במה שעברתי - אז אני באמת גיבור". ynet ו"אורות - טלוויזיה יהודית" מזמינים אתכם למפגש מרגש במיוחד, ביום הקדיש הכללי שנקבע היום - צום עשרה בטבת.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורות
בן 80 למצוות. יונה פלדמן
צילום: אורות
מומלצים