שתף קטע נבחר

מירי רגב לא גַּנָּבָה: אבשלום קור אמר שלא טעיתי

כפיים: "מיהרתי להתנצל, אבל אחר כך התייעצתי עם מומחי לשון והבנתי שזו לא טעות". ומה ההסבר של האקדמיה ללשון?

גנבת או גנבה? מירי רגב אומרת שהיא לא זה ולא זה - והיא לא טועה וגם לא שוגה בעברית. חברת הכנסת שנאמה בשבוע שעבר מול תלמידי תיכון, הניפה דגל ישראל וביקשה "כפיים", טוענת הבוקר (יום ג') כי המתקפה עליה הייתה מוקדמת וחסרת פרופורציה, ולפחות בעניין הדקדוקי, יש לה אילנות גבוהים להיתלות בהם.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

כשיובל סמו פגש את מירי רגב: אריאנה מלמד על ארץ נהדרת

 

"מירי רגב לא גנבה", היא העידה על עצמה בהתלהבות על הבמה באותו מעמד, שכבר הפך לקאלט גם בזכות הסרטון של נוי אלוש. לדבריה, "אחרי שהעירו לי על הטעות מיהרתי להתנצל ואמרתי שאם לא ניתן להגות כך את המילה, אני מקבלת ומתנצלת על הטעות. אלא שאז התחלתי לקבל פניות מאנשים שטענו שניתן לומר גם 'גנבת' וגם 'גנבה' ושזו אינה טעות".

 

 

אתמול בלילה, מספרת הח"כית, "התייעצתי עם מומחי לשון, אבשלום קור ורות אלמגור-רמון, ושניהם אמרו לי שאפשר לומר גם כך וגם כך, זו לא טעות".

 

באקדמיה ללשון העברית מסבירים כי במשקל פַּעָל, הרווח מאוד לציון בעלי מקצוע ושמות תואר, קשה להצביע על סדירות בבחירת סיומת הנקבה. "צורות נקבה של משקל פַּעָל נדירות ביותר בספרות העברית הקלסית", נכתב באתר האקדמיה, "מעט הצורות המתועדות במסורות כתובות של ספרות חז"ל מעידות על שימוש אפשרי בשלוש הסיומות.

 

"כך בנקבה של גַּנָּב: גנביות (בראשית רבה, משקף כנראה את צורת היחיד 'גנבית'. ושמא צורת רבים זו משקפת גַּנָּבָה או גַּנֶּבֶת בדומה לצורת הרבים פרשיות מן פרשה?), גנבה (אגדת בראשית, כתב-יד אוקספורד 2340), גנבת (תנחומא בובר, וישלח). בעקבות השינוי במעמדן של הנשים בחברה רבו בעברית החדשה צורות הנקבה, ואִתן השימוש במגוון הסיומות".

 

רונית גדיש, המזכירה המדעית של האקדמיה, אמרה ל-

ynet כי "המילה 'גנבה' אולי מסומנת כמילה שמאפיינת אוכלוסייה מסוימת, אך מבחינת הלשון המילה גנבה היא מילה תקנית, היא לא פחות טובה מהמילה גנבת ואפילו מתועדת במקורות". 

 

רגב הגיבה במהלך הכנס לדברים שהטיחו בה בפאנל יריביה הפוליטיים ולפיהם הליכוד ביתנו היא מפלגה של "גנבים". הח"כית השיבה אש וצעקה: "גדעון סער לא גנב, גלעד ארדן לא גנב, בוגי לא גנב, מירי רגב לא גנבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מירי רגב. גם וגם
צילום: ירון ברנר
מומלצים