שתף קטע נבחר

4 בנקים ילוו לחברת החשמל 2 מיליארד שקל

לאומי, הפועלים, דיסקונט והבינלאומי יעניקו לחברה את ההלוואה ל-18 חודשים בריבית של 2.25%-2%. גיוס ההלוואה נעשה בערבות מדינה, שאושרה בשבוע שעבר בוועדת הכספים

בנק הפועלים, בנק לאומי, בנק דיסקונט והבנק הבינלאומי זכו במכרז שפרסמה חברת החשמל למתן הלוואה בגובה שני מיליארד שקל - כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בגיוס ההון האחרון של חברת החשמל ל־2012, שנועד לשפר את "כרית המזומנים" של החברה.

 

ב-2013: היכונו לעלייה של 12% במחיר החשמל

אושר: ערבות מדינה נוספת לחברת החשמל

חברת החשמל תפצה פי 2 על אי קריאת מונה

 

במקור התכוונה חברת החשמל לחלק את סכום ההלוואה באופן שווה בין הבנקים, אך כעת מסתמן כי אחד מהם ילווה לה יותר מאחרים, כ-800 מיליון שקל, ויתר הסכום יתחלק באופן שווה בין שלושת הבנקים הנותרים.

 

גיוס ההלוואה נעשה בערבות מדינה, שאושרה בשבוע שעבר בוועדת הכספים. הערבות ניתנה לאחר שלפני חודש הסתיים גיוס של מיליארד שקל שביצעה החברה ללא ערבות מדינה במפח נפש מצידה עם ריבית שהגיעה בסופו של דבר ל־6.5%. על פי ההערכות, ההלוואות שנטלה הפעם החברה נלקחו בריבית של 2.25%-2% ולפרק זמן של עד 18 חודשים.

 

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", חברת החשמל בחרה לבצע את גיוס ההון דרך הבנקים, ולא באמצעות הנפקה של איגרות חוב, בשל הזמן הקצר שנותר עד סוף השנה והדרישה שהוצבה בפניה על ידי ועדת החקירה שמונתה לחברה, לפתוח את 2013 עם יותר מ-3 מיליארד שקל בקופת המזומנים.

 

בספטמבר האחרון דיווחה חברת החשמל על "פיספוס" של 1.4 מיליארד שקל בתחזית ההוצאות וההכנסות שלה ל־2012. בעקבות זאת, מינה דירקטוריון החברה ועדת חקירה לבדיקת הנושא. במקביל התפטרו מהחברה הגזבר, זכריה קיי, וסמנכ"ל הכספים הראל בלינדה.

 

אחת ממסקנות הוועדה, שאינה קשורה במישרין לתחזית השגויה, הייתה שעל החברה להגדיל את כרית הביטחון התזרימית שלה ממיליארד שקל לשלושה מיליארד שקל, על מנת שלא תיקלע למצב שבו לא תוכל לרכוש דלקים באופן מיידי בעתיד. גיוס הכסף הושלם, כאמור, בימים האחרונים. ההלוואה מארבעת הבנקים תועבר לחברה בשבועיים הקרובים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים