שתף קטע נבחר

נוכח ההתרעות: חטיבה חדשה תגן על אילת

חטיבה מרחבית חדשה התווספה לעוצבה שמגנה על הגבולות בדרום, בעקבות החשש מפיגועים מסיני והטלטלה במצרים. בינתיים, השלמת הגדר באזור נדחתה לאמצע השנה הבאה

בעקבות ריבוי ההתרעות - מגיע גם המענה. פיקוד הדרום של צה"ל חנך אתמול (יום ד') חטיבה מרחבית חדשה שתהיה אמונה על הגנת העיר אילת ויישובי חבל אילות הסמוכים. היחידה הפכה בכך לחטיבה המרחבית השלישית של עוצבת אדום, החולשת על 30% משטח מדינת ישראל. ההחלטה התקבלה נוכח ריבוי ההתרעות בעת האחרונה מפני פיגועים מסיני ועל רקע הטלטלה במצרים.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

החטיבה המרחבית אילת הצטרפה לחטמ"ר הערבה ולחטיבת שגיא שכפופות לעוצבה. על החטיבה החדשה יפקד אלוף-משנה רועי בארי, ששימש עד כה מפקד חטיבת הערבה. אחת המשימות הראשונות שעמן הוא יתמודד תהיה השלמת העבודות להקמת גדר המערכת החדשה בקטע הקרוב לעיר הדרומית, כלומר ב-15 הקילומטרים של הרי אילת. בשלב זה מסתמן שהשלמת העבודות בקטע זה תתעכב עד אמצע השנה הבאה, בשל הקשיים ההנדסיים הרבים.

 

הגדר בהרי אילת. השלמת העבודות תתעכב עד אמצע 2013 (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
הגדר בהרי אילת. השלמת העבודות תתעכב עד אמצע 2013(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

העבודות להקמת הגדר. נתקלו בקשיים הנדסיים (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
העבודות להקמת הגדר. נתקלו בקשיים הנדסיים(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

התשתית לגדר באזור כבר קיימת, ובמערכת הביטחון עובדים מסביב לשעון כדי לסגור את הפער בשל החשש לפיגועי חדירה באזור, נגד נוסעים בכביש 12 הסמוך או בעיר עצמה. נוכח כך, הוחלט גם בפיקוד הדרום להציב כצעד חריג כוח גדול בשטחה של חטיבת אילת, כדי שיבצע משימות ביטחון שוטף בגזרה שחלקיה עדיין פרוצים.

 

עם זאת, גורם צבאי בכיר בגזרה נמנע מלהתייחס לשאלה אם יש כוונה להפעיל מערכות גילוי והתרעה באזור אילת, בעקבות הנפילות סמוך לעיר בשנה האחרונה. בעוד פרנסי העיר מתנגדים לכך בתוקף, הגורם הצבאי הבכיר הודה כי "אני לא יודע למי יש המנדט להחליט אם להפעיל את המערכות הללו, שבעבר היו פה". לצד זאת, הוא הבהיר כי רמת התיאום עם הכוחות המצריים נשמרת כל העת, וכי גם להם יש אינטרס לשמור על השקט בגבול סיני, "שהפכה למגרש משחקים של ארגוני טרור קרובים ורחוקים".

 

במקביל, בצה"ל לא מזניחים גם את הגזרה המזרחית, ודנים כעת באפשרות

שגורמים עוינים יפתחו "ציר ט'", מסלול שישמש למעבר מחבלים וסחורות מוברחות מרצועת עזה, דרך סיני וירדן, ומשם לערבה - בדומה לציר ח' שמשמש מחבלים מעזה שמנסים לחדור לישראל דרך גבול מצרים. 

 

בשנה האחרונה הוקמה גדר התרעה חדשה בגבול ירדן, בקטע שבין אילת עד מחצית הדרך ליטבתה, אולם התוכנית להקים גדר חדשה בשאר הגבול נשארת על הנייר ונבחנת בצה"ל, ובינתיים ברוב שטח הערבה, מלבד דיונות ומעט שיחים, דבר לא מפריד בין ישראל לירדן.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הילה ספאק
אילת. חטיבה משלה
צילום: הילה ספאק
המח"ט, אלוף-משנה רועי בארי
צילום: דובר צה"ל
מומלצים