שתף קטע נבחר

למרות הצהרות הממשלה - פלמחים עדיין בסכנה

החוף שהפך לסמל של מאבק סביבתי שוב מאוים על ידי בניית כפר הנופש - למרות הצהרותיו של ראש הממשלה בנושא. רגע לפני הבחירות - בארגון אדם טבע ודין מבקשים מהממשלה לפרוע את השטר ולמנוע את הרס החוף

ראש הממשלה בנימין נתניהו, לוקח במצע הבחירות שלו קרדיט על הצלת חוף פלמחים - אף שבימים אלה שוב ניצב החוף בפני סכנת בניית כפר הנופש – אותו כפר נופש שהקמתו בוטלה בהחלטת ממשלתו לפני כשנתיים. כעת קיים חשש אמיתי שהתכנית תצא לדרך, כאשר ההכרעה הסופית עלולה להתקבל רק ימים ספורים לפני הבחירות.

 

 

סיפור פלמחים הפך בשנים האחרונות לסמל של מאבק סביבתי בלתי מתפשר. תחילתו לפני כארבע שנים, אז גילו חובבי המקום טרקטורים בחוף ומיד הקימו קול זעקה. בדיקה מהירה גילתה כוונה להקים כפר נופש בן 350 יחידות ממש על קו המים של החוף היפה והייחודי הזה, היחיד ללא עורף בנוי במרכז הארץ. 

 

 

קמפין הבחירות של נתניהו: קרדיט על הצלת החופים ()
קמפין הבחירות של נתניהו: קרדיט על הצלת החופים

 

התושבים, יחד עם ארגונים סביבתיים שהתגייסו, יצאו למאבק יוצא דופן להצלת החוף והחזרתו לבעליו האמיתיים - הציבור. בהמשך הדרך נרתמו להצלת החוף גם חברי כנסת, השר להגנת הסביבה, מבקר המדינה והציבור הרחב. ב-2010 חגגו כל העוסקים במלאכה ניצחון, לאחר שהממשלה החליטה כי לאור האינטרס הציבורי שמחייב שמירה על שטחים פתוחים - יש לבחון מחדש את התכנית להקמת כפר הנופש.

 

אך על מנת לבטל סופית את היכולת להקים כפר נופש במקום, חייבים היו להתבצע שני מהלכים – פיצוי היזם בכסף או בקרקע חלופית, והשלמת ההליך להכרזה על השטח כגן לאומי האוסר בנייה. אלה לא בוצעו עד היום ולמרות ההצהרות והחגיגות - ליזם שקנה את הקרקע יש עדין זכויות שמאפשרות לו להקים את כפר הנופש במקום.

 

השבוע ידונו ועדות התכנון בתוכנית להפיכת השטח לגן לאומי. רק אם תוכנית זו תאושר – תוכנית כפר הנופש תרד מהפרק. אבל מאחר שלא נמצא עד היום מקור תקציבי לפיצוי היזם שנושל מזכויותיו - קיים חשש אמיתי שהיא לא תאושר וייעוד השטח למטרות תיירות ייתר על כנו.

 

לפרוע את השטר

רבים התהדרו בהישג בפלמחים - הצלחה שנטעה את האמונה שמעורבות ציבורית ונחישות יכולים לשנות משום כך, ביטול ההישג הזה עלול גם לרפות את ידיהם של רבים המשקיעים ממרצם ומזמנם כדי לשפר את הסביבה למענם ולמען הדורות הבאים.

 

מבקר המדינה אמר את דברו בנוגע לפרשייה באופן ברור ונוקב, כאשר הפנה את שבט ביקורתו בעיקר למינהל מקרקעי ישראל ולמוסדות התכנון. גם הממשלה הרחיקה לכת כאשר, באופן יוצא דופן, קיבלה החלטה שיותר מרומזת על הצורך לבטל את התכנית.

 

כל אלה לא יועילו אם כפר הנופש ייבנה והחוף ייהרס. זמן קצר לפני שממשלת נתניהו מסיימת את כהונתה, ראוי שיינקטו הצעדים הדרושים להשלמת הישג פלמחים. הגיע הזמן לפרוע את השטר ולהזדרז לפצות את היזם כדי לאפשר את השלמת ההישג.

 

הכותבת היא מנהלת המחלקה המשפטית ב"אדם טבע ודין"

 

במסגרת קמפיין של ארגוני הסביבה, ניתן לשלוח מייל שישלח ללשכת רה"מ בקריאה שלא לאפשר בנייה בחוף פלמחים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. לוקח קרדיט
צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות"
חוף פלמחים
צילום: זיו ריינשטיין
מומלצים