שתף קטע נבחר

קו המשווה: מה מציעות מפלגות כדי שנגיע לדירה?

בליכוד-ביתנו מבטיחים דיור בר-השגה לזוגות צעירים, בעבודה יעניקו סיוע לרכישת דירה לזכאים, הבית היהודי מציע לחלק חצי דונם בפריפריה למסיימי שירות צבאי ומרצ מבקשת להקים רשות לשכירות הוגנת. הצצה לפירוט תחום הדיור במצעי המפלגות

הקרב על תיק הדיור, שהפך לאחד התיקים הנחשקים, עוד לא תם, ובמפלגות השונות כבר זיהו את הפוטנציאל האלקטורלי הטמון בנושא. תחום הדיור גרר את המחאה החברתית הגדולה בתולדות המדינה, ובהמשך הפך לחלק מרכזי ובלתי-נפרד ממצע המפלגות לכנסת הבאה.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

נדל"ן בכותרות - כתבות נוספות

 

במהלך שלוש שנות כהונתו של בנימין נתניהו כראש הממשלה, ממרס 2009 ועד מרס 2012, זינקו מחירי הדירות בישראל בשיעור חסר תקדים של עשרות אחוזים. שורשיה של ההתייקרות אינם מצויים בהכרח במדיניות ממשלתו. להאטה בקצב הבנייה בשנים שקדמו לכהונת הממשלה הנוכחית הייתה השפעה מכרעת על הזינוק במחירים, שהורגש בעיקר

 במהלך משמרתו של נתניהו.

 

עליות המחירים גם הושפעו ממגמות והחלטות שהתקבלו במהלך כהונת הממשלה, אך לממשלה עצמה לא הייתה השפעה עליהם, כמו מדיניות הריבית הנמוכה של בנק ישראל וההאטה במחזורי המסחר בבורסה, בעקבות המשבר הכלכלי העולמי.

 

אך האתגר שבהתמודדות עם משבר הדיור העמוק שאליו נקלעה החברה הישראלית, ושהביא בסופו של דבר לפרוץ המחאה החברתית הגדולה של קיץ 2011, הוצב לפתחם של נתניהו ושריו. אלו מעוניינים שנבחר בהם מחדש בבחירות הקרבות, ולפיכך הצצה למצעי המפלגות בהקשר זה - הכרחית.

 

 (צילום: דור גרבש, חיים צח, ירון ברנק, AP, יוני המנחם, כפיר סיוון, דוד גרבש, shutterstock) (צילום: דור גרבש, חיים צח, ירון ברנק, AP, יוני המנחם, כפיר סיוון, דוד גרבש, shutterstock)
(צילום: דור גרבש, חיים צח, ירון ברנק, AP, יוני המנחם, כפיר סיוון, דוד גרבש, shutterstock)

 

הליכוד-ביתנו: דיור בר השגה לזוגות צעירים

ברשימה שהתאחדה זה מכבר מתחייבים כי במקום 130-120 משכורות הנדרשות כיום לרכישת דירה, יוכלו הרוכשים להסתמך לשם כך על 90-80 משכורות בלבד. זאת באמצעות "קידום נושא דיור בר ההשגה לזוגות צעירים". במפלגה התחייבו לפעול להגדלת היצע הדירות באזורי הביקוש בעזרת הסרת חסמים והקלות במיסוי למסלולי פינוי בינוי ותמ"א 38 ויישום הרפורמה בתכנון ובנייה, שתוביל לזירוז הליכי האישור של פרויקטים חדשים. "נפעל להארכת תוקף חוק הווד"לים, מסלול שחוקקה הממשלה והניב עד עתה קרקעות לעשרות אלפי יחידות דיור. כמו כן נתמרץ את הקבלנים לבניית דירות להשכרה שיוזילו את מחירי השכירות".

 

עוד נמסר כי "הממשלה הנוכחית כבר העניקה מענקים בגובה של עד 100 אלף שקל לרוכשי דירות בפריפריה. הממשלה גם הגדילה משמעותית את כמות הקרקעות ששווקו ובלמה את העלייה במחירי הדיור".

 

העבודה: החכרת נכס לדייר לפני רכישה

במפלגת העבודה מכירים בזכות לקורת גג כזכות יסוד לכל אזרח. התוכנית הכלכלית של יו"ר העבודה מציעה לבנות אלפי יחידות דיור באזורי הביקוש באמצעות חברות הדיור העירוניות, על קרקעות בבעלות העיריות. על פי התוכנית, הדירות יוחכרו לדיירים בעלות של כ-600 אלף שקל לעשר שנים, ובמהלכן יוכלו הדיירים לצבור הון לרכישתן. בתום התקופה תחכיר העירייה את הדירה לזוגות צעירים חדשים.

 

כמו כן מציעה התוכנית:

הטלת פיקוח ציבורי על שכר הדירה, תוך הגנה על זכויות המשכירים והשוכרים.

חיזוק את מערך התכנון וניהול הקרקעות, לבטל את הפרטת הקרקעות לצד בניית דיור ציבורי.

סיוע במענקים לרכישת דירה לזכאים.

 

הבית היהודי: בנייה מואצת ביהודה ושומרון

במפלגת הבית היהודי מציעים לפתור את המחסור בהקצאות קרקע על ידי מנהל מקרקעי ישראל, באמצעות שחרור יותר קרקעות מידיו, לצד הקלה בהליכי בירוקרטיה שגורמת כיום לדחייה במימוש פרויקטים.

 

עוד מציעים במפלגה לאשר מספר רב יותר של מבצעי "פינוי-בינוי",

ולהגדיל את היצע הקרקעות על ידי חלוקת חצי דונם בפריפריה לכל מי שיסיים שירות צבאי.

 

במפלגה חותרים להגיע להסדר עם הקיבוצים והמושבים שחלקם הגדול מצוי במרכז הארץ, ולהעניק תמרוץ כספי להפשרת קרקעות חקלאיות ולשחרור קרקעות נוספות לבנייה באזורי ביקוש. "בנייה מואצת ביהודה ושומרון בלב הארץ תסייע להפחתת מחירים נוספת לא רק באזורי ההתיישבות אלא גם במרכז, בתל אביב ובפריפריה".

 

קדימה: הגבלת שכר דירה, הגדלת היצע הדירות

בקדימה גיבשו את תוכנית "בנק הקרקעות": מכרז מיידי לבניית עשרות אלפי יחידות קרקע כדי להציף את השוק, "כך שייווצר עודף של קרקעות שיוחזקו על ידי הקבלנים. במצב רוויה של קרקעות, קבלנים יפעלו מתוך שיקולים של שוק תחרותי".

 

כן הציעו להנהיג את שיטת "המחיר למשתכן" במכרזי הקרקע של מנהל מקרקעי ישראל ומתן תמריצים למיזמי בנייה המיועדים לדירות קטנות ולדירות המיועדות להשכרה. בטווח הקצר, על פי התכנון, יוטלו הגבלות על העלאת שכר הדירה בדירות בינוניות וקטנות למשך שנתיים, ובטווח הארוך - הגדלת היצע הדירות, שיווק בשיטת מחיר למשתכן והרחבת תוכניות הדיור הציבורי.

 

מרצ: משכנתאות ללא הון ראשוני

במפלגת מרצ אומרים כי יש לבנות מיידית דיור ציבורי ולקבוע קריטריונים שקופים לחלוקתו לזכאים, ולהגדיל את הסכומים המועברים לזכאים לסיוע בשכר דירה לזכאים בהתאם למחירי השכירות במשק.

 

בנוסף מציעים במפלגה:

לקבוע בחוק הגדרות ברורות עבור בנייה לדיור בר השגה.

לאפשר משכנתאות ללא הון ראשוני ועל בסיס תשלומים שוטפים בלבד.

להתנות מתן אישורי בנייה חדשה בהקצאת יחידות לדיור ציבורי ודיור בר השגה.

להקים רשות לשכירות הוגנת שתקבע מחיר שכירות ותנאים הוגנים.

 

התנועה: 10% מהתחלות הבנייה - להשכרה

במפלגת "התנועה" בראשות ציפי לבני פירטו תוכנית להקצאת מגרשים לבניית בתים באזורי פיתוח ואזורי עדיפות לאומית ללא מחיר הקרקע, וחיוב היזמים במחצית מעלות הכשרת התשתית לפיתוח. זאת לאחר שתיערך הגרלה בין זכאים תוך עדיפות לתושבי המקום בכל עיר ועיר. בנוסף, מציעה התוכנית להקצות עשרה אחוזים מכל התחלות הבנייה בערים השונות עבור דירות להשכרה.

 

עוד מציעים בתנועה לקדם אכיפה של גביית מסי ארנונה על דירות רפאים ולתת פטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה. ההטבה לא תכלול רוכשי דירות יוקרה. על מנת להגביל את בעלי ההון הרוכשים דירות להשקעה, מציעה לבני להטיל מס שנתי על המחזיקים בבעלותם יותר מדירה אחת ואיסור לקיחת משכנתה עבור דירה שנייה. באשר לקבלנים מוצע להגביל את תקופת החזקת הקרקעות שרכשו למטרות בנייה למגורים לתקופה של 18 חודשים, עד להתחלת בנייה וסיומה תוך שלוש שנים.

 

יש עתיד: לבנות 150 אלף דירות להשכרה 

במפלגה מתחייבים להביא לירידה במחירי הדיור באמצעות תוכנית שלפיה יבנו בעשור הקרוב 150 אלף דירות המיועדות להשכרה בעשר ערים מרכזיות ברחבי הארץ. הדירות ייבנו על קרקעות ממשלתיות שיינתנו בחינם, והקרקע תישאר בבעלות המדינה.

 

ביש עתיד מעריכים כי הדבר יביא להפחתה של 35 אחוזים בשכר הדירה לזוגות צעירים, שוטרים, מורים או קבוצות מועדפות אחרות שהמדינה תכיר בהן. בנוסף מתחייבת המפלגה להחזיר את קריטריון מיצוי כושר ההשתכרות כתנאי ראשוני לסיוע בדיור ממשלתי. 

 

ש"ס: סיוע בשכר דירה מוגדל לנכים ולקשישים   

ש"ס מצהירה במצעה ש"תפעל לקידום מסלולי סיוע בדיור ופתרונות

דיור הוגנים, ומאמינה כי המדינה חייבת לספק רשת ביטחון לקורת גג לכל האזרחים". ב"מסמך העקרונות" שבאתר המפלגה, אנשיה מתחייבים לפעול למען יצירת מלאי דיור ציבורי ודיור להשכרה מסובסדת ארוכת טווח, שיסייע בפתרונות דיור זמינים לאוכלוסיות החלשות בישראל.

 

התחייבויות נוספות המצוינות במסמך הן:

  • סיוע לחסרי דירה ולמשפחות החיות בצפיפות.
  • סיוע לזוגות צעירים ולמשפחות עם שלושה ילדים ומעלה למען יצירת תנאי דיור הולמים.
  • סיוע בשכר דירה מוגדל לנכים קשים, לקשישים, למשפחות חד-הוריות ולמשפחות ברוכות ילדים.
  • החזרת מענקי הסיוע לרכישת דיור לזוגות צעירים בהתאם למצבם הכלכלי.

פורסם לראשונה 05/01/2013 23:17

 

בהכנת הכתבה השתתפו מורן אזולאי, יובל קרני, עקיבא נוביק וצביקה ברוט
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תיק הדיור - פוטנציאל אלקטורלי (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים