שתף קטע נבחר

למה יש ליהודים דווקא 613 מצוות?

שאלה:

 

למה ליהודים דווקא 613 מצוות? (אלמוג, נתניה)

 

תשובה:

 

אלמוג שלום,

 

יעודו של עם ישראל בתוך האנושות הוא להיות "ממלכת כהנים ועם קדוש" (שמות יט, ו), כדי שיביאו ברכה ואפשרות להתקדמות לעולם כולו, כמו שנאמר לאברהם אבינו בקריאה הראשונה של ה' אליו: "וְאֶעֶשְׂךָ לְגוֹי גָּדוֹל וַאֲבָרֶכְךָ וַאֲגַדְּלָה שְׁמֶךָ וֶהְיֵה בְּרָכָה" (בראשית יב, ב). כלומר, מעין ראש חץ רוחני שיקדם את העולם כולו, כפי שאכן קרה במהלך ההיסטוריה; מתוך עם ישראל ואמונתו, יצאה הבשורה של אמונה באל אחד, ויצרה שתי דתות – הנצרות והאיסלם, ואנו מאמינים, שהעולם יתקדם גם הלאה (קיום שבע מצוות בני נוח ועוד).

 

ההשפעה של עם ישראל על העולם התאפשרה על ידי "ציבור...בעל מדינה פוליטית וסוציאלית וכסא ממלכה לאומית, ברום התרבות האנושית, 'עם חכם ונבון וגוי גדול', והאידיאה האלוהית המוחלטת מושלת שמה... למען דעת, שלא רק יחידים חכמים מצוינים, חסידים ונזירים ואנשי קדש, חיים באור האידיאה האלוהית - כי גם עמים שלמים, מתוקנים ומשוכללים בכל תיקוני התרבות והישוב המדיני" (ספר אורות, הרב קוק).

 

כדי שעם ישראל יוכל לממש מדרגה זו של "ממלכת כהנים", הוא נדרש להתאים את כל חייו, גם הציבוריים וגם הפרטיים לגובה כזה, ש"כל מעשיך יהיו לשם שמים". מערכת התורה והמצוות מדריכה ומוליכה את האדם מישראל להיות קשור בחיי היומיום, ובוודאי בשבתות ובמועדים בגובה רוחני, מוסרי וערכי. מכאן מגיעים למספר זה של 613 מצוות. אמנם המספר לא נמצא בפירוש בכתובים, אולם הוא נמצא ברמז.

 

בתלמוד נאמר: "תורה צוה לנו משה מורשה, תורה בגימטריא תרי"א (611), 'אנכי' ו'לא יהיה לך', מפי הגבורה שמענום". (תלמוד בבלי מסכת מכות, דף כג, ב). כלומר, שתי הדיברות הראשונות של עשרת הדיברות ("אנוכי" ו"לא יהיה לך") שמעו ישראל ישירות מה', ואת שאר שש מאות ואחד עשרה (גימטריא של המילה "תורה") – קיבלו ממשה רבנו, כפי שנאמר בתורה: "תורה ציווה לנו משה" (דברים לג).

 

חכמים גם נתנו הסבר למשמעות המספר: הסבר אחד נאמר שם בגמרא: "דרש רבי שמלאי: שש מאות ושלש עשרה מצות נאמרו לו למשה, שלש מאות וששים וחמש לאוין כמנין ימות החמה, ומאתים וארבעים ושמונה עשה כנגד איבריו של אדם" (מסכת מכות, שם). כלומר, חכמים מצאו כי 613 המצוות כוללות 365 מצוות "לא תעשה" – איסורים והגבלות, ו-248 מצוות "עשה" – מצוות חיוביות.

 

מספרים אלו מקבילים למספר ימות השנה – 365, ומספר איברי האדם לפי חז"ל - 248. במקום אחר נאמר כי המספר 365 הוא כנגד 365 גידים שיש בגוף האדם. הרעיון של מספרים אלו מבטא את העיקרון הנזכר, שהמצוות נועדו לרומם את כל החיים; בכל ימות השנה (365 מצוות לא תעשה), ובכל הפעילות האנושית (248 מצוות עשה).

 

לסיכום, המספר הגדול של המצוות שניתנו לעם ישראל (613), מיועד לרומם את החיים מהעולם החומרי הגופני, לעולם רוחני עליון, ולכן המצוות מקיפות את כל החיים. כל טוב (משיב: הרב שמואל שפירא).

 

  • לבירורים ושאלות אפשר לפנות למענה הטלפוני של צהר בענייני בהלכה. ימים א'-ה', בין השעות 19:00-23:00, בטלפון 1-800-200-377.

 

לפנייה לכתב/ת
מומלצים