שתף קטע נבחר

חיפה: בסיס "הטכני" יפונה לטובת הרחבת הנמל

משרד הביטחון, מנהל מקרקעי ישראל, חברת נמלי ישראל ומשרד האוצר סיכמו על פינוי בסיס ההדרכה של חיל האוויר בחיפה, בעלות של 700 מיליון שקל. ההסכם יסלול את הדרך להקמת בית ספר טכני חדש בכרמיאל ולהרחבת נמל חיפה. במשרד הביטחון מבטיחים: גלילות, תל השומר וצריפין הם הבאים בתור

צה"ל ממשיך לפנות בסיסים  מאזורי הביקוש אל הפריפריה: בית הספר הטכני של חיל האוויר (ביס"ט 21) במפרץ חיפה יפונה ובמקום יוכשרו שטחים לנמל חיפה החדש, כך סוכם היום (ג') בהסכם בין משרד הביטחון, מנהל מקרקעי ישראל, חברת נמלי ישראל ומשרד האוצר.

 

 

למעשה, מדובר בפרויקט שכבר יצא לדרך, אלא שסיכומו הסופי התעכב במעט. לפני כשמונה חודשים הונחה אבן הפינה לעבודות הקמת בסיס בית הספר הטכני החדש בכרמיאל במקום הבסיס בחיפה, ורק היום הושג ההסכם הסופי.

 

גודלו של השטח שיתפנה עומד על 639 דונם ועלות הפינוי והעתקת בית הספר לכרמיאל ולנבטים תעמוד על כ-700 מיליון שקל.

 

נמל חיפה. פינוי הבסיס יאפשר להגדילו (צילום: אריאל ורהפטיג) (צילום: אריאל ורהפטיג)
נמל חיפה. פינוי הבסיס יאפשר להגדילו(צילום: אריאל ורהפטיג)

 

לפי ההסכם, משך הפינוי יתפרס על פני חמש-ארבע שנים. בשנה הראשונה יפונו כ-175 דונם ובתום חמש שנים תושלם העתקת כל המחנות. עלות פינוי המחנות תמומן על ידי שלושה גורמים: חברת נמלי ישראל (405 מיליון שקל), ומשרד האוצר ומינהל מקרקעי ישראל שישלימו את היתרה העומדת על כ-295 מיליון שקל, שיחולקו ביניהם.

 

הסכום שתשלם חברת נמלי ישראל משקף את עלות הקרקע והוא יעבור לתקציב הביטחון ויממן את הקמת בית הספר בכרמיאל. היתרה שישלמו האוצר והמינהל משקפת את עלות הפינוי של הבסיס הצבאי. בנוסף, ובתמורה לזכות להשתמש באדמות מדינה בהיקף משמעותי לצרכיה, תתחייב חברת נמלי ישראל לבצע החלפת שטחים עם המינהל ולהעביר שטח של כ-500 דונם לחופי הקישון לטובת הקמת "פארק הקישון".

 

הפינוי יאפשר לפתח את העיר 

אומנם לא מדובר בפינוי לטובת מגורים, שכן השטח ינוצל לטובת פעילות משלימה של נמל המפרץ החדש המתוכנן במקום, אך זה, הצפוי להיות השלישי בגודלו בים התיכון, יביא לפיתוח מסיבי של העיר חיפה שיתבטא ביצירת מקומות עבודה רבים ובתוספת יחידות דיור בעיר ובסביבתה.

 

כמו כן, מדובר על מגמה של משרד הביטחון להעביר את בסיסי צה"ל לאזורי פריפריה. מהלך זה מהווה את אחד מפתרונות הדיור המשמעותיים ביותר שיוסיפו עוד מאות אלפי יחידות דיור באזורי ביקוש, וכפועל יוצא מזה אמורים להוזיל את מחירי הדיור.

 

"ההסכם לפינוי בית הספר הטכני ממפרץ חיפה, הוא ביטוי נוסף ליכולת משרד הביטחון לממש את היעד שהצבנו לעצמנו, הוצאת מחנות צה"ל ממרכזי הערים לטובת התפתחות כלכלית אזרחית מחד, וחיזוק הפריפריה מאידך באמצעות העברת הבסיסים לנגב והגליל", אמר מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף במילואים אודי שני. "בשנים הבאות משרד הביטחון יפנה שורה של מחנות גדולים במרכז הארץ, ובראשם מחנות גלילות, תל השומר, צריפין ועוד".

 

מנכ"ל מנהל מקרקעי ישראל בנצי ליברמן בירך גם הוא על ההסכם ואמר כי "מדובר בעוד הסכם אסטרטגי שמינהל מקרקעי ישראל מקדם מול רשויות שונות, במגמה לחזק את הפריפריה ולפנות שטחים משמעותיים באזורי הביקוש לטובת הציבור הרחב".

 

שלמה ברימן, מנכ"ל חברת נמלי ישראל, אמר כי "עסקה זו חשובה למשק הישראלי התלוי כמעט לחלוטין בנמלי הים כשער המסחרי העיקרי. רכש שטחי בית הספר הטכני, נעשה בראייה אסטרטגית ארוכת טווח שכן הוא נועד להבטיח את עתודות המקרקעין הנדרשות לפעילות סחר החוץ של ישראל ושל נמלי הים עשרות שנים קדימה".

 

לדברי ברימן, נמלים מודרניים אינם יכולים לתפקד ללא עורף נמל מפותח, בו מתמקמים מרכזים לוגיסטיים, פארקי תעשייה כפעילות משלימה לפעילות הנמלית. "רכישת שטחי בית הספר הטכני היא בשורה חשובה גם לתושבי חיפה והצפון כולו, שכן פעילות הנמל הינה מנוף כלכלי מרכזי לעיר ולצפון כולו ומוקד תעסוקה שילך ויתרחב, ככל שנפתח את הרצועה לוגיסטית החובקת את הנמל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית הספר הטכני בחיפה
צילום: אבישג שאר- ישוב
מומלצים