שתף קטע נבחר

כוח מג"ב הותקף בג'נין - ועזב בלי המבוקש

לוחמים שהגיעו לבצע מעצר בג'נין הותקפו על ידי 500 פלסטינים באבנים, בקבוקי תבערה וצמיגים בוערים. בצה"ל טוענים כי החשוד לא נמצא בביתו, אך הפלסטינים דיווחו על עצור ופצוע. החיילים נחלצו מהמקום ללא פגע

התקוממת פלסטינית נוספת בשטחים: כוח מג"ב שהגיע לבצע מעצר בג'נין הותקף היום (ה') על ידי פלסטינים באבנים, בבקבוקי תבערה ובצמיגים בוערים. כוחות צה"ל שנתן מעטפת וגיבוי הגיעו למקום סייעו לכוח לצאת בשלום מהשטח וירו לעבר המתפרעים אמצעים לפיזור הפגנות. בצה"ל טוענים כי החשוד שאליו ביקשו החיילים להגיע כלל לא נמצא במקום, אך אדם אחר נעצר ופלסטיני נוסף נפצע מכדור גומי. בקרב החיילים לא היו נפגעים.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet  

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

מדובר בכוח מג"ב שנכנס באופן חריג באור יום לעיר. זאת במטרה לעצור בהתראה מיידית פעיל טרור בכיר, שתכנן לבצע פעילות טרור בטווח זמן מיידי, אך האיש לא נמצא בביתו. באותה עת החלו להתכנס כ-500 פלסטינים סביב הכוח, ויידו לעברו אבנים מכל הכיוונים. גם בקבוקי תבערה וצמיגים בוערים כוונו לעבר החיילים.

 

מהומות בכפר טמון, אתמול (צילום:  AFP) (צילום:  AFP)
מהומות בכפר טמון, אתמול(צילום: AFP)
 

 

הלוחמים שנערכו מראש להפרת סדר אלימה, השיבו בירי של אמצעים לפיזור הפגנות, ובסיוע של כוח תגבור של צה"ל שנכנס לעיר, יצאו ממנה. גורם צבאי מסר כי "כוחות הביטחון פועלים בשיתוף פעולה סביב השעון על מנת לשמר את היציבות הבטחונית וימשיכו כל העת למאמץ לסיכול הטרור".  

 

גורמים פלסטינים דיווחו כי מדובר בכוח מסתערבים שהיה מגובה בכוחות צה"ל, שנכנס לאזור התעשייה בעיר, סמוך למעבר ג'למה. לטענת הפלסטינים, הכוחות צרו על כמה בתי מלאכה ובסופו של דבר עצרו פלסטיני אחד. בעקבות המעצר החלו עימותים בין צעירים פלסטינים לבין כוחות הביטחון כאשר האחרונים השתמשו במהלך העימותים באמצעים לפיזור הפגנות. פלסטיני אחד נפצע במהומות, מירי כדור גומי שפגע ברגלו. הוא פונה לבית חולים מקומי. עוד טענו הפלסטינים כי החיילים נעזרו גם בכלבים.

 

אינתיפאדה שלישית בפתח?

החשש מפני החרפת ההתקוממות בשטחים מביא את צה"ל להגביר את המעצרים המונעים של חשודים בפעילות טרור. גורם ביטחון ישראלי אמר שעל רקע התגברות העימותים והאירועים האלימים בגדה, ומחשש להידרדרות שתוביל לאינתיפאדה שלישית, צפוי הצבא להחריף את הפעילות נגד גורמי טרור. "ישנה התעוררות פלסטינית מסוימת", אמר הגורם לסוכנות הידיעות AFP, והוסיף כי כבר נרשמה עלייה במספר המעצרים ומגמה זו עלולה להתגבר בתקופה הקרובה.

 

על פי נתוני מערכת הביטחון, במהלך נובמבר נרשמו בגדה 122 התקפות של פלסטינים על ישראלים, בהשוואה ל-39 באוקטובר. בירושלים נרשמו 44 אירועים בנובמבר בהשוואה ל-31 בחודש שקדם לו.

 

מתח בשטחים - ידיעות נוספות בחדשות ynet:

השקט שלאחר המסתערבים: 'בלי שלום אין רגיעה'

עימותים סמוך למאחז אש קודש: מתנחלים פונו

אבנים ואלימות: מתנחלים התפרעו בכפר פלסטיני

   

על פי הגורם, מערכת הביטחון הגבירה בימים האחרונים את פעילות המודיעין נגד פעילי חמאס ביהודה ושומרון. ההצהרה של גורם הביטחון הישראלי מגיעה יומיים אחרי פעילות יחידת המסתערבים בכפר טמון, שהובילה לשעות ארוכות של התפרעויות ובעקבותיהן לפציעת שני חיילים ושמונה פלסטינים. 

 

ראסן חאטיב, לשעבר חבר קבינט פלסטיני ודובר הרשות ברמאללה, טען בשיחה עם סוכנות הידיעות כי מדובר בהתקוממות ספונטנית ללא יד מכוונת. "אני לא חושב שאפשר לקשר את המגמה לאירוע ספציפי. זה נבנה בהדרגה", הוסיף. "זאת תוצאה של שילוב מסוכן בין היעדר אופק מדיני למשבר כלכלי חמור".

 

התחממות האווירה בשטחים נמשכת ברציפות מאז ההכרה ברשות הפלסטינית באו"ם בסוף נובמבר. מעבר להתגברות אירועים של השלכת אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כלי רכב ישראליים, ובמקביל לעימותים סדירים מול צה"ל במוקדים קבועים, נרשמו בתקופה הזאת גם שני מקרים שבהם תועדו חיילי צה"ל נסוגים מול המון שתקף אותם: האחד בחברון והשני בכפר קדום

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו איתמר פליישמן, יואב זיתון ואליאור לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עימותים ליד ג'נין (ארכיון)
צילום: AP
מהומות באזור (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים