שתף קטע נבחר
זירת הקניות

"עלינו על הדרך האקולוגית"

ביישוב האקולוגי רותם שבבקעת הירדן, בונה משפחת אשל את ביתה מאדמה ומחומרים טבעיים. הגג מבודד ע"י בגדים וכל דבר ממוחזר - האם היא תהיה "המשפחה הירוקה של המדינה"?

משפחת אשל  

אמא שקמה | אבא אילן | הילדים זיו, תומר ויובל | גרים ביישוב האקולוגי רותם

 

מי אנחנו: אמא שקמה ‭(42)‬ נטורופתית, אבא אילן ‭(41)‬ אמן ואיש חינוך סביבתי, הילדים זיו ‭,(10)‬ תומר ‭(8)‬ ויובל ‭.(6.5)‬ כל הילדים לומדים בבית הספר בקיבוץ שדה אליהו שבעמק בית שאן.

 

איפה אנחנו גרים: בית פרטי (בשלבי מעבר מאשקובית לבית קבע) ביישוב האקולוגי רותם - היאחזות נח"ל בבקעת הירדן שננטשה בעבר ואוכלסה שוב לפני 11 שנים. ביישוב מתגוררות 29 משפחות. "אנחנו בונים את הבית האקולוגי המושלם, הבנוי בעיקר מאדמה ומחומרים טבעיים‭."‬

 

איך בונים מאדמה? אילן: "יש שיטות. הגג שומר על קירות הבוץ מרטיבות, ואנחנו מורחים על הבוץ שמן משומש שאנחנו אוספים מדוכני פלאפל באזור כדי שיגרום לגשם להחליק עליו. זה פטנט עולמי.

 

אני ממציא עכשיו גג שהבידוד שלו עשוי מבגדים שאפילו הגמ"חים כבר לא רוצים: על תשתית העץ מפזרים את הבגדים ועליהם ניילון - וזה מבודד נהדר‭."‬

 

>> עוד משפחות שבגמר - בעמוד המשפחה הירוקה

 

המהפכה הירוקה שלנו: "ההורים שלי ירוקים בלי שידעו: גדלתי בבית השיטה, בבית שבו הכל היה ממוחזר‭,"‬ אומר אילן. "לא זורקים כלום. אמא שלי עדיין מוצאת בשבילי דברים ליד פחי אשפה והם הופכים אצלנו לרהיטים‭."‬ שקמה התחברה לרעיון לפני 12 שנים, כשהכירה את אילן.

 

החיים בירוק: בבית משפחת אשל הירוק נמצא בכל מקום. "אנחנו ממחזרים קרטון, זכוכית, נייר, פלסטיק ומוצרי אלקטרוניקה כמו כולם‭,"‬ הם אומרים בחיוך. "פסולת אורגנית אנחנו מעבירים לקומפוסטר ולתרנגולות שבחצר ומשתמשים במי הכיורים והאמבטיה להשקיית העצים.

 

"אנחנו עושים שימוש חוזר בניילון: הילדים מתודרכים להחזיר תמיד את האריזות של הכריך מבית הספר ואנחנו משתמשים בהן גם למחרת. כל ניילון שאי אפשר למחזר אנחנו דוחסים לבקבוק פלסטיק מרובע ומשתמשים בזה בתור לבנים לבניין.

 

"דפי הציור של הילדים הם דפים ממוחזרים שאספנו במשרדים שונים. רוב הבגדים שלנו מגיעים מיד שנייה ואנחנו גם מעבירים בגדים הלאה. כמעט מיותר לציין שהשירותים בבית הם שירותים יבשים, ללא שטיפה, שבהם מייצרים זבל אורגני עבור הגינה. אנחנו ממעטים בנסיעות עם הרכב ונעזרים הרבה בטרמפים ובחברים שגם ככה נוסעים, וכמובן מקפידים לא להשתמש בכלים חד פעמיים‭."‬

 

"ההורים שלי ירוקים בלי שידעו". משפחת אשל (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
"ההורים שלי ירוקים בלי שידעו". משפחת אשל(צילום: גיל נחושתן)
 

 

"כל הזמן אנחנו במגמה של התקדמות"

אילן ושקמה מיישמים את אורח החיים הירוק גם בחייהם המקצועיים. אילן עובד בבתי ספר באזור ו"מרביץ

בילדים את התורה‭,"‬ כהגדרתו. בקיץ האחרון הוא העלה הצגה מקורית לילדים על ילד שנולד בכפר של חוטבי עצים ומצליח לשכנע את תושבי הכפר לשתול עצים חדשים ולא רק לעקור.

 

שקמה היא רופאה טבעית (נטורופתית) ומכוונת את המטופלים לתהליכי ריפוי טבעיים ו"נקיים" ומכינה למטופלים תרופות טבעיות.

 

מתי הכי קשה: "היה קשה לשכנע את שקמה לעבור לשירותים יבשים‭,"‬ אומר אילן.

 

שורה תחתונה: "עלינו על הדרך האקולוגית, ואנחנו הולכים ומתקדמים בה. כל הזמן אנחנו במגמה של התקדמות ומחפשים איך להשתפר. גם הילדים לגמרי בקטע‭."‬

 

הטיפים הירוקים שלנו  

‭.1‬ בזמן שאתם מחכים למים החמים במקלחת או בכיור, שימו דלי מתחת לברז ואספו את המים הקרים לשימוש נוסף.

‭.2‬ תמיד תחשבו מה תגידו לנכדים שלכם כשישאלו אתכם בעוד 70 שנה למה הורדתם מים באסלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל נחושתן
בונים את הבית האקולוגי המושלם. משפחת אשל
צילום: גיל נחושתן
מומלצים