שתף קטע נבחר

כך תזהו: מתי כאב הראש מבשר - יש לך בעיה חמורה

לרוב כאבי ראש אינם מעידים על מחלה רצינית וחמורה, אבל לפעמים הם הסימן הראשון למצב רפואי מסכן חיים שחייבים לטפל בו במהירות. איך תדעו אם צריך להגיע במהירות לטיפול רפואי או שאקמול יספיק? מדריך

כאב ראש הוא אחת התלונות השכיחות ביותר ששומע רופא משפחה או רופא בחדר המיון. התלונה כה שכיחה, עד כי היא הוכנסה לשאלוני אישיות (כמו "שאלון 300" המפורסם) ושאלונים לבדיקת אמינות. מחברי ובודקי המבחנים הללו יודעים שמי שעונה בשלילה לשאלה "האם אי פעם חווית כאב ראש?" פשוט משקר או שהוא טיפוס מאוד נדיר.

 

מדוע נדיר? משום שזו תופעה מאוד שכיחה, ומרבית האנשים צפויים לחוות כאב ראש כזה או אחר במהלך חייהם. זה יכול להיות כאב ראש של חמרמורת (האנגאובר) לאחר לילה של שתייה, כאב ראש שנובע ממתח ולחץ או סוגים אחרים ורבים של כאבי ראש.

 

עוד על כאב ראש:

מיגרנה או סתם כאב ראש? איך מבדילים ומטפלים

כאב ראש: איך להעלים אותו בלחיצות, בלי כדורים

סובלים מכאב ראש? הטיפול הטבעי ללא תרופות

 

אתחיל וארגיע: ברובם המכריע של המקרים לא מדובר במשהו דרמטי, רציני וחמור, אלא פשוט בכאב ראש, בתופעה גופנית אחרת שהראש מגיב לה או במחלה קלה. הסיכוי שכאב הראש שלכם מעיד על משהו חריף ומשמעותי הוא מאוד מאוד (ושוב: מאוד) נמוך.

 

יש מגוון רחב מאוד של מצבים שיכולים לגרום ושגורמים לכאבי ראש. קודם כל, כמובן, תהליכים מוחיים שמתרחשים בתוך הראש, כמו מיגרנה או סינוסיטיס (שמתרחשת בחללי האף, הנמצאים בגולגולת). גם מצבים רבים אחרים, שהם מערכתיים ו"חיצוניים" למוח, יכולים לגרום כאב ראש, כמו מחלת חום, זיהום ויראלי, התייבשות, הפרעות הורמונליות וכך הלאה.

 

אז מה עושה רופא שהוא נתקל במטופל עם תלונה על כאב ראש? קודם כל, כמו בכל רפואה נכונה, הוא מקבל אנמנזה: קיצור תולדות המחלה, סיפור הסימפטומים, הקשבה פעילה לחולה ולתלונותיו. החולה מתבקש לענות על שאלות כמו: מתי זה התחיל? איפה בדיוק זה כואב? מהו סוג הכאב? האם יש דברים שמקלים עליו? האם יש דברים שגורמים להחרפה שלו? וכדומה.

 

מועד תחילת הכאב הוא כמובן מאוד משמעותי: אם אנחנו מדברים על כאב ראש שמוכר כבר 10 שנים ולא השתנה בטבעו - הסיכוי שזה יהיה משהו רציני הוא קטן למדי.

 

מתי כאב ראש הוא "דגל אדום"? 

ישנם סוגים של כאבי ראש שהם בבחינת "דגל אדום". הם דורשים בירור מהיר ודחוף, ללא שהיות, משום שהם עלולים להתריע על מצבים מסכני חיים. למצבים כאלו (כלו, למשל, שבץ מוחי) יש, הרבה פעמים, פתרון רפואי מצויין - אבל כזה שיש לו "חלון הזדמנויות" מוגבל של כמה שעות, שלאחריו הנזק כבר יהיה בלתי הפיך. לכן, כל מקרה של דגל אדום מחייב בירור מהיר ודחוף - בלי להמתין לתור לרופא המשפחה, גם לא כמה שעות. חייבים לראות רופא עכשיו ומיד.

 

"כאב הראש החמור ביותר שחוויתי בחיי"

הסוג הראשון של כאב ראש שהוא דגל אדום מוגדר ברפואה כ-“The Worst-Ever Headache”, כלומר "כאב הראש הכי חמור שחוויתי בחיי". כאשר אני רואה מטופל שמתאר כך את כאב הראש שלו - זו סוגיה שדורשת בירור מהיר ודחוף, משום שזה עלול להיות מצב מסכן חיים. יש כאן גם הגיון פנימי והלימה בין הדברים: אתה מרגיש כאב ראש פתאומי חזק מאוד, עוצמתי ונוראי - הוא מצביע על בעיה קשה שצריך לטפל בה כרגע, ואין לדחות את הטיפול בה.

 

כאב ראש המלווה בסימפטום

דגל אדום נוסף הוא כאב ראש שנלווה אליו סימפטום נוסף, למשל: כאב ראש עם חום; כאב ראש עם בלבול; כאב ראש עם סחרחורת קשה; כאב ראש עם אאורה (הפרעה בראייה); כאב ראש עם חולשה של יד או רגל; כאב ראש עם הפרעה בדיבור; כאב ראש עם קושי פתאומי ללכת; כאב ראש עם שינוי התנהגות קיצוני; וכך הלאה. כל כאב ראש שכזה הוא דגל אדום שמחייב בדיקה דחופה ומיידית לשלילת מצבים מסכני חיים.

 

שינוי פתאומי בסוג המיגרנה

דגל אדום שלישי מתייחס למטופלים שסובלים ממיגרנות. הדגל האדום עבור המיגרנוטיים הוא שינוי פתאומי בכאב הראש. לדוגמה, אם במשך שנים יש למישהו מיגרנה בצורה של אאורה בעין שמאל + כאבים + בחילה + שכיבה של יממה במיטה, ואז לפתע יש לו כאב ראש כללי חזק + סחרחורת + קושי לעמוד - זה שינוי משמעותי בטיב כאב הראש, וצריך להתייחס אליו ברצינות ולברר אותו במהירות.

 

כאב ראש שאחרי חבלה

מצב רביעי שהוא בבחינת "דגל אדום" הוא כאב ראש אחרי חבלה (טראומה). זה לא חייב להיות דרמטי כמו כאב ראש עוצמתי מאוד אחרי תאונת דרכים עם חבלת ראש, אלא מספיק שמישהו קיבל מכה חזקה בראש (מרהיט או כל דבר טריוויאלי אחר) ופתאום, לאחר שעות אחדות, מתחיל לו כאב ראש קל. גם זה עניין שדורש בירור מהיר ודחוף.

 

אני רוצה להרגיע שוב: גם כאבי ראש חריפים לא בהכרח יובילו תמיד לאבחנה של מצב מסכן חיים. מאוד יכול להיות, למשל, שכאב ראש שמלווה בחום יהיה סתם מחלה ויראלית לא מסוכנת. אבל הרופא חייב לשלול במקרה כזה תהליכים זיהומיים משמעותיים ומצבים חריפים, כמו דלקת קרום המוח או סינוסיטיס קשה.

 

החמרה משמעותית בכאב

יש גם "דגל כתום" שהוא מצב שלא מחייב בירור מיידי - אבל בהחלט כן דורש בירור מהיר, בתוך כמה ימים. כאן אנחנו מדברים על החמרה משמעותית בכאב. למשל: מישהו שהוא בדרך כלל בריא ומתפקד היטב, וכשהוא בא לרופא הוא מספר שהוא לא זוכר מתי הוא לקח חופשת מחלה בפעם האחרונה - אבל הוא נאלץ לקחת אחת כזאת כעת, בגלל כאב ראש שהחמיר ומפריע לו לתפקד.

 

במקרים כאלו אין צורך להזעיק אמבולנס, אבל בהחלט נדרשת הדמיית CT או MRI בתוך כמה ימים בודדים. זה נכון גם לכאב ראש שהיה מוכר, אבל התחיל להחריף, ושינה את הדפוס שלו, למשל התחיל להופיע מדי יום - במקום פעם בשבוע.

 

אבחנות שאסור לפספס

ברפואה הדחופה יש דבר שנקרא "אבחנות שאסור לפספס": כאב ראש בשילוב הפרעות נוירולוגית, כמו חולשה של יד או רגל או קשיים בהליכה או בדיבור, עלול להעיד על אירוע של כלי הדם המוחיים, כלומר שבץ - וזה דבר שדורש טיפול מיידי. תלונה כזאת תמיד דורשת הפנייה של המטופל באופן מיידי לבצע דימות (CT או MRI).

 

היום, כשאנחנו נמצאים בעידן הטיפול המאוד מתקדם לכל הנושא של שבץ מוחי, חייבים להגיע לאבחנה מדוייקת כמה שיותר מהר. יש סוגים שונים של דימום מוחי שאפשר לנקז, יש תרופה מוצלחת שניתנת לטיפול בשבץ מוח חסימתי - אבל בכל מקרה, יש חלון צר של כמה שעות שבמהלכו אפשר לבצע התערבות רפואית, ולאחר מכן הנזק יהיה בלתי הפיך, ולעתים אף קשה.

 

היום הגישה ברפואה מדברת על כך שכמו שאנחנו מתייחסים ברצינות לחשד להתקף לב אצל מישהו שמגיע למיון עם תלונות על זיעה קרה ולחץ בחזה - כך אנחנו צריכים להתייחס גם לשבץ מוחי, כ-Brain Attack, "התקף ראש", ולחפש באופן אקטיבי ואגרסיבי סימנים לכך אצל מטופלים שאנחנו חושדים שהם עוברים תהליך כזה.

 

מרבית כאבי הראש אינם מסוכנים, ובהחלט אין צורך להפסיק לקחת משככי כאבים שמסייעים לכם ו"לרוץ" לבירור עם כל התחלה של כאב מינורי באיזור הראש. עם זאת חשוב לזכור שבמקרה של כאבי ראש "אם יש ספק - אין ספק".

 

כאב ראש זה לא כאב ברכיים, ואם למישהו יש כאב ראש מהסוגים שהוזכרו למעלה או כאב ראש אחר שמדאיג אותו - עדיף שהוא יגיע לבדיקה והערכה ויראה רופא, מאשר שהוא יפספס אבחנה של מצב בעייתי, שכבר מאוחר מדי מכדי לטפל בו היטב.

 

הכותב הוא פנימאי בכיר ומומחה ברפואה דחופה, מנהל היחידה לאבחון ובירור מהיר, "אסותא מרכזים רפואיים"

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
כאב ראש. לרוב לא מדובר על בעיה רצינית
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים