שתף קטע נבחר

צילום: דודי מורד, בני דויטש

ישראל סוערת: ירושלים נצורה, גם דימונה מושלגת

הסערה שפקדה את ישראל מגיעה לשיא - באזורים רבים בנגב יורד שלג. אי אפשר להגיע מת"א לבירה המושלגת: כביש 1 נחסם באזור ירושלים, גם כביש 443 נסגר לתנועה ממודיעין. גם התנועה בתוך הבירה שותקה. התלמידים בירושלים נשארו בבית. ואיפה עוד לא לומדים?

הסערה הגדולה מגיעה לשיאה, והבוקר (יום ה') מתעוררים ישראלים רבים במקומות הגבוהים לנוף לבן. תלמידים לא מעטים יחוו אותו בבתים. מעט לפני 5 לפנות בוקר הודיעה עיריית ירושלים כי היום לא יתקיימו לימודים בבתי הספר ובגנים, ובכך הצטרפה הבירה ליישובים רבים בצפון ובשומרון, שם בוטלו הלימודים עוד לפני כן. הדרכים לבירה נחסמו וגם בתוך העיר התנועה שותקה. ולא רק הבירה מושלגת הבוקר: בשעות הלילה החל לרדת שלג גם בדימונה ובאזורים נוספים בדרום. בעקבות השלג הנדיר, בוטלו הלימודים בדימונה.

 

נהנים בשלג? שלחו לנו תמונות וסרטונים למייל האדום של ynet או ב-SMS למספר 5335

 

כביש 1 נסגר לתנועה בקטע שבין בן שמן לירושלים בשני הכיוונים בשל החשש להחלקה של כלי רכב על השלג והקרח שהצטברו על הכביש. הנהגים הופנו לכביש 443, אולם בשלב מסוים החליטה המשטרה לסגור אותו. מערך האוטובוסים הציבוריים של "אגד" בירושלים לא פועל הבוקר בשל השלגים המכסים את הכבישים, וכן בוטלו גם האוטובוסים הבינעירוניים לירושלים. סמוך לשעה 10:00 חזרה לפעול הרכבת הקלה והנסיעה בה תהיה חינם עד לשעה 14:00.

 

בשל השלג הכבד העירייה ביקשה מהתושבים לא לצאת עם כלי רכב פרטיים. כלי רכב רבים נתקעו והפריעו לפעולות פינוי הצירים על ידי המפלסות. בשל הטמפרטורה הנמוכה קפאו מפלגי הרכבת וצוותי תחזוקה פעלו להכשירם. בנוסף, ברחוב יפו בעיר התמוטט קיר באזור המסילה, מבלי לגרום לנפגעים. אנשי בית הנשיא הפתיעו הבוקר את נשיא המדינה שמעון פרס ו"הפגישו" אותו עם בובת איש שלג. "זה פשוט יום נהדר, נדיר ונפלא בירושלים", אמר הנשיא. "העיר יפה בכל צבע, אבל היא מיוחדת בצבע לבן".

 


 

הפתעה לנשיא המדינה פרס: בובת שלג ירושלמית (צילום: גדעון שרון) (צילום: גדעון שרון)
הפתעה לנשיא המדינה פרס: בובת שלג ירושלמית(צילום: גדעון שרון)

 

 

גם בדימונה מושלג (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
גם בדימונה מושלג(צילום: הרצל יוסף)

 

 

חוגגים שלג ברמת הגולן (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
חוגגים שלג ברמת הגולן(צילום: בני דויטש)

 

כבר אמש נצבעה ירושלים בלבן. שלג ירד במרכז העיר, בגבעה הצרפתית, ברמת שרת בגבעת זאב, בגילה ובהר נוף. בצפון נחסמו הדרכים לצפת. ברמת הגולן ממשיך להיערם השלג. לראשונה זה עשור - ירד שלג גם בנצרת עילית (430 מ' מעל פני הים). שלג נערם גם בפסגות הגליל המערבי. פתיתי שלג ירדו גם במצפה רמון (839 מ' מעל פני הים), והלילה הצטרפה גם דימונה (600 מ') הנמוכה יחסית לרשימת היישובים שבהם ירד שלג. בנוסף, גם יישובים במועצה האזורית רמת נגב והיישובים הסמוכים לשדה בוקר הפכו ללבנים.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

  

בהמשך היום צפויים להצטמצם כמויות המשקעים שיירדו ברחבי הארץ, ואף שאנו לפני שיא הקור, כבר אפשר לראות את הסוף. "היום עדיין צפוי לרדת שלג בהרים וגשם מלווה בסופות רעמים. בשאר חלקי הארץ במהלך היום המשקעים ייחלשו ויתמעטו. מהצהריים נראה הפחתה בפעילות השלג והגשם", אמרו בחברת "מטאו טק".

 

על הנהגים עבר לילה לבן עם עומסים כבדים מאוד בכביש מספר 1 מלטרון עד ירושלים. הכביש נחסם לתנועה ומכוניות החליקו על הקרח שהצטבר. עד כה לא נמסר על נפגעים. בנוסף, נחסם לתנועה כביש המנהרות מירושלים לצור הדסה בשני הכיוונים. 

  

ירושלים מושלגת (צילום: עידן בראון) (צילום: עידן בראון)
ירושלים מושלגת(צילום: עידן בראון)

משחקים בשלג בגן סאקר בבירה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
משחקים בשלג בגן סאקר בבירה(צילום: גיל יוחנן)

 

מפלס הכנרת בעלייה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
מפלס הכנרת בעלייה(צילום: shutterstock)
  

 

שרגא ניימן, שבילה יותר משעתיים וחצי בדרך לירושלים, סיפר ל-ynet: "כשהגעתי לאזור לטרון ראיתי שהתנועה עומדת וכביש מספר 1 היה סגור. האופציה היחידה הייתה להמשיך למודיעין, להגיע דרך כביש 443 - ועלינו עליו. הגענו לצומת שילת ושם עמדנו במשך שעה ורבע בלי לזוז. אחרי זה עוד היה צריך לעבור את המחסום של כביש 443. זה פשוט מדהים, מדינת ישראל יכולה להילחם עם 'כיפת ברזל' אבל טיפת שלג וכלום לא מתפקד. הנהגים פשוט ישבו במכוניות בלי להתקדם. אנשים לא יצאו, כי היה קר, והם נאלצו להשאיר את הרכב ממונע בשביל המיזוג".

 

ניימן סיפר עוד כי כשהתחילה הסופה בסביבות השעה 20:30 הוא יצא מירושלים וגם אז היו שיבושים. "כשיצאתי מירושלים לכיוון אשדוד, היה סוג של היסטריה בכביש כי בדיוק התחיל לרדת שלג, הנהגים לא ידעו מה לעשות, אם לנסוע או לא לנסוע, ונעמדו בצדדים. חלק יצאו מהמכוניות, הם לא ידעו איך לתפקד". 

 

מי ילמד ומי לא 

משרד החינוך פרסם רשימה של יישובים שבהם לא יתקיימו היום לימודים:

מחוז צפון: היישובים הדרוזים בגולן (עין קניה, מסעדה, בוקעתה, מג'דל שמס, רג'ר). צפון הגולן (אביטל), בגליל העליון - סאסא, צפת, בית ג'אן, חורפיש, מרום גליל (חמד מירון), מעלות, תפן, יראון, ריחנייה וחרשים. באשר ליתר היישובים יימסרו עדכונים בשעות הבוקר.

מחוז מרכז: לא יתקיימו לימודים באלון מורה, אפרת, איתמר, יצהר והר ברכה.

ירושלים: לא יתקיימו לימודים בבתי הספר ובגנים.

במחוז חיפה יתקיימו לימודים כרגיל, וכך גם במחוז תל אביב.

בדרום: בדימונה ובמועצה האזורית תמר לא יתקיימו לימודים. משרד החינוך עומד בקשר עם הרשויות ויעדכן בהתאם.

ביהודה ושומרון: בגוש עציון לא יתקיימו כלל לימודים בכל מערכת החינוך. מטה השלג במועצה האזורית שומרון החליט על ביטול הלימודים באלון מורה, איתמר, הר ברכה, כפר תפוח ומגדלים. ביצהר יתקיימו לימודים רק בבית הספר לבנים.

במועצה האזורית מטה בנימין לא יתקיימו לימודים ביישובים: שילה, עופרה, פסגות, כוכב יעקב, אדם, בית חורון, נווה צוף ועטרת.

 

במועצה האזורית מטה יהודה לא יתקיימו לימודים בגני הילדים ובבתי הספר הדסים, יסודי צומח, קרוב, לביא, אלון, עין הרים, מרחבים, קסם, תיכון אור ותיכון עין כרם. לא יתקיימו לימודים בחטיבת הביניים בישיבת נחשון (ז'-ט'), אך תלמידי החטיבה העליונה בישיבת נחשון ילמדו כרגיל. כמו כן, לא יתקיימו לימודים בגני הילדים ביישובי ההר הגבוה ובאזור המזלג ולא ייצאו ההסעות לירושלים ולגוש עציון.

 

כמו כן, הודיע משרד החינוך כי לא יתקיימו בחינות הבגרות במקצועות ספרות, עברית לערבים ועברית לדרוזים, מועד חורף תשע"ג, במקומות שבהם לא יתקיימו לימודים, בשל תנאי מזג האוויר. אפשר לקבל מידע במוקד העירוני, וכן בחדר המצב של משרד החינוך בטלפון: 02-6222211.

 

"רוחות של 120 קמ"ש במישור החוף"

החזאי נחום מליק מחברת "מטאו-טק" מסביר שהלילה הגענו לנקודת הקיצון של המערכת: "גל הקור יגיע לשיאו. צפוי לרדת שלג בכל אזורי הצפון - בכל ההרים בצפון הארץ ומרכזה, שגובהם מעל 600 מטרים. יש אפשרות לשלג קל גם בהר הנגב. בשאר חלקי הארץ צפויים לרדת גשמים לפרקים, מלווים בסופות ברקים וברד".

 

מזג אוויר סוער בגולן (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
מזג אוויר סוער בגולן(צילום: בני דויטש)

 (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
(צילום: בני דויטש)

 

הרכבת הקלה בירושלים על השלג (צילום: לירן תמרי) (צילום: לירן תמרי)
הרכבת הקלה בירושלים על השלג(צילום: לירן תמרי)

מפלסים שלג במרום גולן (צילום: פיני ירון) (צילום: פיני ירון)
מפלסים שלג במרום גולן(צילום: פיני ירון)

 (צילום: רפי טרבלסי, הסוכנות היהודית) (צילום: רפי טרבלסי, הסוכנות היהודית)
(צילום: רפי טרבלסי, הסוכנות היהודית)

 

גן משחקים בדימונה (צילום: שגיא עמית) (צילום: שגיא עמית)
גן משחקים בדימונה(צילום: שגיא עמית)

מטע תפוחים בגולן (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
מטע תפוחים בגולן(צילום: בני דויטש)

 (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
(צילום: בני דויטש)

 

"כעת אנחנו בשיאה של הרוח. באזור מישור החוף הגיעו רוחות לשיא של 120 קמ"ש. בערב ובלילה ינשבו רוחות חזקות במהירות של 50-80 קמ"ש. הלילה ובבוקר השלג צפוי להצטבר במקומות מעל 600-700 מטר גובה בצפון ובמרכז", הוסיף מליק. לדבריו, יש להיזהר מהטמפרטורות הנמוכות, שעלולות לגרום להחלקות.

במהלך היום יוסיף לרדת גשם, אך צפויה עלייה בטמפרטורות, ובשבת המערכת תהיה מאחורינו. "בשישי בבוקר יהיו שאריות גשם מקומי בצפון הארץ ובמרכזה, בהמשך השמיים יתבהרו חלקית אבל עדיין יהיה קר, ואחר כך כבר יהיה מעונן חלקית והטמפרטורות יחלו לעלות. בשבת מזג האוויר יהיה נאה והטמפרטורות יעלו", סיכם מליק.

 

"מתקרבים לסוף הסערה"

להערכתו של מליק מצטרף ד"ר ברוך זיו, חוקר אקלים מהאוניברסיטה הפתוחה: "ההצפות מאחורינו, במרכז הארץ יירדו עוד משקעים לא מבוטלים אבל לא בכמות דומה, מהבחינה הזאת עברנו את השיא. שיא הקור יהיה הלילה. השלג אני מאמין ייתפס בירושלים גם בהרי הגליל והגולן בכמויות לא היסטריות. היום הרוח תהיה מתונה, ועוצמת הקור תפחת".

 

במה הסערה הזו מיוחדת?

"באורכה - שישה ימים וחצי, שזה המון. וגם באינטנסיביות - החל משישי בלילה בכל יום היו אזורים שונים שקיבלו הרבה גשם. היו גם ארבעה ימים של רוחות חזקות בעוצמות קיצוניות. לפני שנתיים הייתה סופה חזקה יותר, אבל היא נמשכה יומיים וחצי והייתה בעיקר בצפון. הפעם כל יום הסערה התמקדה במקום אחר. ירדו כמויות של 200 מ"מ, כמויות של חודש ינואר בשבוע. בשישי כבר אני ממליץ למי שרוצה, לצאת לטייל. וגם בשבת. ומי שלא עובד, אפילו בראשון אם יש לו פנאי".

 

משחקים בשלג בבית ג'אן (צילום: ריאן זידאן) (צילום: ריאן זידאן)
משחקים בשלג בבית ג'אן(צילום: ריאן זידאן)

השלג שנערם בנווה אטי"ב ברמת הגולן (צילום: בן פרידמן) (צילום: בן פרידמן)
השלג שנערם בנווה אטי"ב ברמת הגולן(צילום: בן פרידמן)

 

פרופסור הדס סערוני, חוקרת אקלים מהחוג לגיאוגרפיה באוניברסיטת תל אביב אף היא רואה את קץ הסערה באופק: "אנחנו בהחלט מתקרבים לסוף הסערה. אתמול הגיעה מסת האוויר הקר המשמעותית ביותר, מה שאפשר שלג בהרי הצפון ובירושלים".

 

היא מצביעה על אירופה כמקור האוויר הקר והשלג. "ההסבר לכך הוא שברגע שמגיע אוויר קר מאוד במערכת הגשם ועובר מסלול ימי פחות, שמקורו באירופה ובבלקן, אבל עדיין עובר מעל הים התיכון, הוא תורם להורדת הטמפרטורה ומעלה סיכוי לשלג במקום גשם. וכך קרה. כרגע אנחנו בסוף המערכת הזאת, ולא באותן העוצמות של ההתחלה".

 

עד כמה הסערה הזו הייתה חריגה?

"היא הייתה חריגה בעוצמה ובמשך שלה. היא נמשכה כמעט שבוע, באזור שלנו מערכות גשם הן יומיים שלושה. עובדה זו כמובן תורמת לכמויות. המצב התאפשר בגלל מבנה מיוחד מאוד שבו המערכת התעמקה מעל האזור. עכשיו צפוי שרמה ברומטרית תשתלט בהדרגה - מה שיוביל לגשם במקום אחר באיטליה. התהפכות נדנדה", אמרה פרופסור סערוני.

 

מכונית מכוסת שלג בבקעה בירושלים ()
מכונית מכוסת שלג בבקעה בירושלים

הצפה בכפר דיר חנא (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
הצפה בכפר דיר חנא(צילום: חסן שעלאן)

כשהיא משווה את החורף הזה לאחרים בעבר, מדובר בהחלט בחורף סוער. "חורף 91' ו-92' ככללו היה קיצוני יותר, אבל האירוע הפעם בהחלט קיצוני ברמתו ובאורכו. חשוב לי להגיד שיש חזאים שקושרים את האירוע להתחממות הגלובלית. אני אומרת אלו לא עדויות להקצנה אקלימית, וקשה לראות מגמה מובהקת של הקצנה של גשם כמו שראינו מבחינת התחממות".

 

בצפת: צנרת דולפת ותנור אחד

אף שכבר אפשר לראות את הסוף, ישנם אלה שסבלו רבות בשבוע האחרון וגם נאלצים לעבור בתנאים קשים את הלילה הקרוב, הקר ביותר. "מי יציל את הבית שלי?", מיררה חיה (שם בדוי), תושבת צפת כבת 40, המתגוררת עם אח ואחות - נכים בני 40 ו-50.

 

הברז בביתה דולף, הקיר מתקלף, החשמל קפץ בסופת הברקים, תנור החימום נשרף, הצנרת בבית נסתמה ומים הציפו את המבואה. כך נראה פחות או יותר השבוע החולף בביתה. אתמול ניזוק תנור החימום שלה, אז היא התקשרה למוקד העירוני בצפת, אמרה שקר לה וביקשה עזרה. שלחו לה תנור. "לא היה לי כסף לקנות תנור, ולא יכולתי להשאיר את האחים שלי לבד, השכנה רוצה 20 שקל בשביל לשמור עליהם".

 

נציג העירייה מביא את התנור לדירתה של חיה (צילום: שלמה חדד) (צילום: שלמה חדד)
נציג העירייה מביא את התנור לדירתה של חיה(צילום: שלמה חדד)

השלג ירד בעיקר בשכונות הגבוהות בצפת (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
השלג ירד בעיקר בשכונות הגבוהות בצפת(צילום: אביהו שפירא)

  

הצפה בחנות בחדרה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
הצפה בחנות בחדרה(צילום: עידו ארז)

פתיתי שלג בכפר גלעדי (צילום: טמיר אברהמס) (צילום: טמיר אברהמס)
פתיתי שלג בכפר גלעדי(צילום: טמיר אברהמס)

 

לא פחות משהדירה קרה, היא מוזנחת. בפינות הקירות סימני רטיבות, ובארון המטבח שמתחת לכיור כרסמו המים עם הזמן ופערו בו חלל. הדירה שלה נמצאת באחת השכונות הדרומיות והנמוכות של צפת, דירה בלי מספר.

 

שלג אמנם לא יורד בשכונה הזו כמו בשכונות הגבוהות של העיר, אך ברד כיסה את מכוניות הרחוב. "בשכונות הגבוהות, איפה שיורד שלג, אני לא דואגת להם. מי שגר שם יש לו הסקה מרכזית או אח ענקית של עץ. הם מסודרים, אלה שם. מי שסובל זה רק אנחנו", אמרה חיה, "ברור שהתנור שקיבלנו לא מספיק כדי לחמם דירה שלמה, אז אנחנו לוקחים את התנור איתנו כשאנחנו עוברים בין החדרים. אם נמצאים במטבח, מביאים אותו למטבח". 


פורסם לראשונה 10/01/2013 00:32

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילנה קוריאל, מאור בוכניק ושחר חי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גן סאקר נצבע לבן
צילום: גיל יוחנן
מכונית מכוסה שלג בירושלים
מפנים את השלג בנצרת עילית
צילום: ישראל פרי
הרכבת הקלה בבירה
צילום: לירן תמרי
ירושלים, הבוקר
מומלצים