שתף קטע נבחר

צילום: דודי מורד, בני דויטש

בת חפר טובעת בנזקים: 100 בתים פונו

בת חפר מנסה להתאושש מהשיטפון. 300 בתים עדיין מנותקים מחשמל. ראש מועצת עמק חפר פנה בחודש שעבר לשר הביטחון אהוד ברק והתריע - אך לא נענה. בצד ההרס הנורא, בולטים גילויי שכנות טובה: "אנשים רק מחפשים איך לתת"

100 משפחות פונו מבתיהן שניזוקו קשות, ל-300 בתים אין עדיין חשמל, יותר מ-100 מכוניות נהרסו, נזקים עצומים לרכוש פרטי וציבורי. היישוב הקהילתי בת חפר מלקק את פצעיו לאחר שנחל שכם עלה שלשום על גדותיו. הדבר היחיד שמנחם את התושבים הוא ההתגייסות הנדירה של שכניהם, שהביאו למתנ"ס מזון חם וביגוד. "זה לא אמיתי שבא לבכות. המתנ"ס מפוצץ באנשים שהבית שלהם מלא במים ובבוץ. אנשים רק מחפשים איך לתת", סיפר הלילה (יום ה') אחד מהם ל-ynet.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

"כולם עוזרים לכולם, משפחה מארחת משפחה אחרת. אין אחד שצריך עזרה ולא קופצים עליו ארבעה אנשים לתמוך. בקיצור, גם כשהמצב חרא, תמיד יש את האנשים המדהימים של המדינה המשוגעת הזו", הוסיף תושב בת חפר.

 

מכוניות נסחפו ונמחצו בגל הגדול  (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מכוניות נסחפו ונמחצו בגל הגדול (צילום: עידו ארז)

התגייסות השכנים מחממת את הלב  (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
התגייסות השכנים מחממת את הלב (צילום: עידו ארז)

מזרנים הוכנו במתנ"ס  (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מזרנים הוכנו במתנ"ס (צילום: עידו ארז)

 

ראש מועצת עמק חפר, רני אידן, ישב בלילה עם תושבי בת חפר במתנ"ס, וסיפר ל-ynet על ההיקף העצום של הנזקים: "כ-450 בתים נפגעו, מתוכם כ-100 בתים במצב קשה. החשמל עדיין לא חזר ל-300 בתים, מקווים שעד היום נוכל לסדר חלק גדול מהבתים. אנו מעריכים שבסופו של דבר, הבתים הללו דורשים שיפוץ יסודי. אין ספק שהתושבים עברו טראומה עצומה, אתמול פונו מהיישוב יותר מ-100 כלי רכב. אנו מעריכים שעלות הנזק תגיע ל-30 עד 40 מיליון שקל. אנחנו מקווים שהממשלה תעזור לנו לפצות את התושבים כי מדובר באסון שלא רגילים אליו".

  

מאות תושבים שבתיהם הוצפו פונו תחילה למתנ"ס, ושם קיבלו מזון ובגדים. חלק התפנו משם אחר כך לבתי קרובי משפחה ואחרים מצאו מקלט זמני אצל שכנים. גלית ריחני, שביתה הוצף, אמרה ל-ynet: "אנחנו חיים עכשיו עם הרבה לכלוך, אין לנו חשמל מאז שלשום, כי ארון החשמל מלא בוץ. גם אין לנו מים חמים להתקלח ואסור לנו לשתות מים מהברז, לכן נאלצים לקנות מים מינרליים".

 

עדיין מנותקים מחשמל  (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
עדיין מנותקים מחשמל (צילום: עידו ארז)

מנסים לתקן את הנזק (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מנסים לתקן את הנזק(צילום: עידו ארז)

הנזקים ברחוב  (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
הנזקים ברחוב (צילום: עידו ארז)

עדויות אילמות לשיטפון  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עדויות אילמות לשיטפון (צילום: AFP)

 

"אנחנו שמחים שיש אנשים ביישוב שמתחשבים בנו ומביאים לנו אוכל חם ומים. מה שקרה אצלנו הוא כמו צונאמי. אנחנו רוצים לחזור לשגרת החיים, כי קשה לנו להישאר במצב כזה", הוסיפה. תושבת אחרת העידה שהיא בוכה הרבה מאז ההצפה: "ספגנו הרבה נזקים, ברכב ובדברים יקרים שהיו לי בבית. אני חושבת שהמדינה צריכה להתחשב בנו ולפצות אותנו על הנזקים".

 

מכתב לאהוד ברק נותר ללא מענה

צוותים של חברת החשמל ממשיכים לפעול במקום, אך עדיין לא ניתן להשיב את החשמל מכיוון שיש סכנת קצרים בגלל הרטיבות בקירות. בבוקר יגיעו חשמלאים פרטיים ליישוב ויעברו בין הבתים על מנת לסדר את מערכות החשמל. אנשי המועצה האזורית עברו בין הבתים על מנת לאמוד את הנזקים. נחל שכם שעלה על גדותיו גרם לקריסת החומה וביישוב חוששים עתה גם מפני חדירת פלסטינים. לכן תוגברה השמירה במקום.

  

בחודש שעבר שיגר ראש מועצת עמק חפר מכתב לשר הביטחון אהוד ברק, ובו התריע שאפיק נחל שכם חסום לחלוטין במעבר מתחת לגדר ההפרדה כתוצאה מסחף, אשפה ופסולת תעשייתית. "החסימה מוחלטת ויכולה לגרום להתמוטטות גדר ההפרדה באירוע הגשם הקרוב", כתב. "בעבר בסיכום בינינו לבין משרד הבטחון הוחלט שהמִנהל האזרחי ינקה כמה פעמים בשנה ועל פי הצורך את אפיק נחל שכם באזור הנ"ל. לצערי, הדבר לא נעשה בחודשים האחרונים והתוצאה חמורה ביותר".

 

ראש המועצה ביקש משר הביטחון להתערב מיד עקב תחזיות מזג האויר הסוערות, "כדי שלא ייגרם אסון". ממשרד הביטחון ומהמִנהל האזרחי לא נמסרה תגובה לטענות עד לפרסום הכתבה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
תושבים קיבלו מזון חם במתנ"ס
צילום: עידו ארז
צילום: עידו ארז
הנזקים עדיין ניכרים
צילום: עידו ארז
מומלצים