שתף קטע נבחר

פרס במתקפה על נתניהו: הפיגועים יחזרו

מדיניותו הפסיבית של רה"מ עלולה לחבל בשקט של השנים האחרונות. כך לטענת הנשיא, שמתריע בראיון ל"ניו יורק טיימס": "הרעיון שההיסטוריה היא סוס שאפשר לתפוס אותו בזנב הוא רעיון טיפשי. עוד מילה ועוד ירייה ובסוף כולם יאבדו שליטה"

"אם עם ישראל ישמע מהשכבה המנהיגה של המדינה שיש סיכוי, הוא ירים את הכפפה ויאמין בזה". כך סבור נשיא המדינה, שמעון פרס, שדבריו התפרסמו אמש (יום ד') ב"ניו יורק טיימס מגזין". בראיון שערך עמו העיתונאי הישראלי רונן ברגמן על סמך סדרת פגישות שקיימו בחצי השנה האחרונה, לא חסך הנשיא בביקורת על ראש הממשלה בנימין נתניהו ועל מדיניותו הפסיבית בערוץ הפלסטיני.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

"הוא יכול לא לעשות שום דבר, אבל זה לא אומר שהדברים לא ייעשו. הרעיון הזה שההיסטוריה היא סוס שאפשר לתפוס אותו בזנב הוא רעיון טיפשי. הרי את האש אפשר להדליק אחת ושתיים. עוד מילה ועוד ירייה ובסוף כולם יאבדו שליטה". פרס הזהיר: "אם לא תהיה הכרעה מדינית, הפלסטינים יחזרו לטרור - סכינים, מוקשים, פיגועי התאבדות. השקט שממנו ישראל נהנית בשנים האחרונות לא יימשך מפני שאפילו אם התושבים המקומיים לא ירצו בחידוש האלימות, הם יהיו תחת לחץ תעמולתי אדיר של העולם הערבי. כל פלסטיני יהיה תחת התקפת תעמולה של אין ספור תחנות שידור עוינות. יעבירו להם כסף ויבריחו להם נשק ולא יהיה מי שיעצור את השטף הזה".  

 

"לא מסכימים בהערכה כלפי אבו מאזן". הנשיא ונתניהו (צילום: משה מילנר, לע"מ) (צילום: משה מילנר, לע
"לא מסכימים בהערכה כלפי אבו מאזן". הנשיא ונתניהו(צילום: משה מילנר, לע"מ)
 

 

פרס הזהיר כי אם ישראל לא תפעל, "רוב העולם יתמוך בפלסטינים, יצדיק אותם, ימתחו עלינו ביקורת חריפה ביותר, ידביקו לנו שם שקרי של מדינה גזענית. הכלכלה שלנו תסבול מאוד אם יכריזו חרם על ישראל".

 

מה קרה במהלך התקופה הארוכה שבה ניסית לתווך בין נתניהו לאבו מאזן?

"אבו מאזן ואני נפגשנו לשיחות ארוכות בידיעת נתניהו ואף הגענו ללא מעט הסכמות. לצערי, בסוף תמיד קרה איזה פנצ'ר, שאני לא רוצה עכשיו לנתח מדוע קרה. אפשר לקבוע חד משמעית כי מדובר במשא ומתן לא פשוט, שייקח יותר מיום-יומיים, אבל תנאי הפתיחה שלו קיימים ומאפשרים לצאת לדרך. כמו בתהליך אוסלו, הוא חייב להיות חשאי".

 

וכשאתה אומר את זה לנתניהו?

"יש בינינו הסכמות ויש חילוקי דעות. הרי הוא קיבל את הצעתי ל'שלום כלכלי' ושיפר את תנאי המחיה של הפלסטינים בכמה תחומים. הוא גם נאם את נאום בר אילן (שבו קיבל את הרעיון של מדינה פלסטינית)".

 

פרס חידד: "אנחנו לא מסכימים בהערכה כלפי אבו מאזן. אינני מקבל את האמירה כאילו אבו מאזן אינו פרטנר לשלום. לדעתי הוא פרטנר מצוין. אני שומע את אנשי הצבא שלנו שמסבירים לי עד כמה הכוחות הפלסטיניים עושים מאמץ להילחם בטרור".

 

לדברי הנשיא, את הבעיה הפלסטינית יש לנתח בפרספקטיבה כוללת. "זו איננה הבעיה המרכזית של המזרח התיכון אבל מסביב לאזור הזה מרוכזים מיליארד וחצי מוסלמים. הבעיה הפלסטינית משפיעה על כל מערכת היחסים שלנו איתם. כך, למשל, בינינו לבין אינדונזיה אין שום ריב. למרות זאת, הם לא רוצים להכיר בנו. אם הבעיה הפלסטינית הייתה נפתרת, זה היה גוזל מהקיצונים המוסלמים את התירוץ להיות נגדנו. מובן שפתרון השבר עם הפלסטינים מחייב ויתורים. הבעיה במקרה הזה אינה רק ראש הממשלה, אלא גם הקואליציה שלו".

  

אבל על איזה שלום מדובר? הנה הנשיא (מוחמד) מורסי שולח אליך מכתב אישי ואחר כך מכחיש שהוא כתב אותו

 

"מה זה חשוב? הנשיא (המצרי) מורסי צריך לענות על הרבה מאוד שאלות בתוך המפלגה שלו. אני הופתעתי לא מזה שהוא הכחיש, אלא מזה שהוא שלח אליי את המכתב. עצם העניין הוכיח לי שגם מורסי, כמו כל מנהיג, עומד בפני דילמות קשות כשהוא מגיע לעמדות הנהגה, שמה שהוא רואה מהמשרד של הנשיא הוא לא ראה קודם. שיש לו בעיה אמיתית.

 

"קל מאוד להיות מוסלמי מוחלט כשאתה לא בשלטון, אבל דברים מסתבכים כשאתה כן. כך למשל הכלכלה המצרית נשענת על תיירות. אם לא ירשו לתיירים להגיע ולבלות כפי שהם אוהבים לבלות את החופשות שלהם, הם לא יגיעו. No Bikini No Tourism".

 

פרס הזהיר שאם נשיא סוריה בשאר אסד יעביר נשק כימי לידי חיזבאללה, ייחצה קו אדום: "לישראל אסור לתת לדבר מעין זה להתרחש והיא תנקוט פעולה צבאית תקיפה למנוע אותו".

 

לדברי פרס, אסד יודע ששימוש בנשק כימי יביא עליו מיד תקיפה מצד גורמים חיצוניים. "העולם כולו יתגייס נגדו, וכמוהו כהתאבדות. מצד שני ברור שימיו ספורים. במצב כזה, אם נניח יתחילו לירות על הארמון שלו, הוא עלול להיכנס למצב אי-רציונלי ולנקוט פעולת ייאוש".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 09/01/2013 23:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס. הסכמות וחילוקי דעות
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
נתניהו. עשה ואל תעשה
צילום: צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
צילום: AFP
אבו מאזן. עדיין פרטנר
צילום: AFP
מומלצים