שתף קטע נבחר

שר החיילים: אובמה בונה על עברו הקרבי של הייגל

הוא לחם במלחמת וייטנאם לצד אחיו, נפצע קשה בפניו מרסיסי מוקש והציל חיים. כשאובמה הכריז על מינוי צ'אק לשר ההגנה שלו, הוא לא דיבר עליו בהקשר של ישראל או איראן אלא כשר שיגן על החיילים ונושא מספיק צלקות כדי להבין אותם הכי טוב

אם הסנאט יאשר את המינוי של הנשיא ברק אובמה, יהפוך צ'אק הייגל לשר ההגנה הראשון בתולדות ארצות הברית שנלחם במלחמת וייטנאם. כשאובמה הציג בתחילת השבוע את מינויו, הוא לא דיבר על הייגל בן ה-66 בהקשר של איראן או ישראל, אלא דיבר עליו כשר הגנה של החיילים האמריקנים, שמבין אותם ונושא מספיק צלקות מעברו הצבאי כדי להוכיח שהוא כשיר למשימה החדשה שהופקדה עליו.

 

עוד חדשות בעולם :

הישרדות, גרסת המציאות: ברחו מהאש וקפצו למים

קרלה ברוני: סבלתי באליזה כי לא כתבתי שירים

סעודיה ערפה ראש עוזרת בית זרה ש'רצחה' תינוק

סקר: האמריקנים אוהבים כינים יותר מהקונגרס

 

בחודש מרס 1968 נקלע הכוח שבו שירתו יחדיו האחים צ'אק וטום הייגל למארב צפונית לסייגון, בירת דרום וייטנאם. צ'אק נפצע מרסיסי מוקש שהתפוצץ ואחיו טום חש לעזרתו. "יכולתי לראות את הדם פורץ מהחזה וקרעתי את החולצה כדי לעצור את הדם", תיאר האח טום את הטיפול שהעניק לאחיו בספר שנכתב על הייגל בשנת 2006. לדבריו, לא עבר זמן רב ושניהם כבר חזרו ללחימה.

 

מי אתה צ'אק הייגל. צפו בכתבה של CNN

 

חודש לאחר מכן שוב נקלעו האחים לצרה והפעם היה זה תורו של טום להיפצע ושל צ'אק לחלץ אותו. טום נפצע קשה ממטען צד שהתפוצץ מתחת לנגמ"ש. צ'אק חשב שאחיו נהרג. "הדם זרם מהאוזניים שלו", הוא שִחזר בראיון ל"וושינגטון פוסט" בשנת 1997.

לדבריו, הוא ניסה לחלץ את אחיו וחיילים נוספים בכוח אחרי שמצבור תחמושת התפוצץ במקום.

 

עם שוך הקרבות הועברו האחים הייגל לטיפול רפואי בבית חולים. טום היה צריך להחלים מפציעתו הקשה בעוד צ'אק שספג רסיס בפניו עבר חבישה במקום. רק כעבור עשר שנים נרפאו פניו לחלוטין מן הפציעה.

 

אובמה מדגיש באחרונה את הניסיון של הייגל בשדה הקרב ואת העובדה שכשר הגנה הוא יבין הכי טוב את החיילים בשטח, בשעה שהכוחות האמריקניים נלחמים באפגניסטן וממשיכים לספוג אבדות קשות בנפש.

 

שירתו באותו כוח במלחמה ונפצעו ביחד. האחים צ'אק (משמאל) וטום הייגל ()
שירתו באותו כוח במלחמה ונפצעו ביחד. האחים צ'אק (משמאל) וטום הייגל

 

לניסיון של הייגל כחייל בצבא ארה"ב יש משמעות. הוא עדיין נזכר בלילה אחד שהעביר במוצב מבודד בג'ונגל בוייטנאם. הוא הבחין אז במרחק של כמה מטרים ממנו בסיור של לוחמי וייטקונג, שלחמו לצד צפון וייטנאם, ומיהר לסתום בכפות ידיו את פיות שניים מחבריו הלוחמים. לאחר מכן הוא הוביל אותם בזחילה על גחונם למרחק בטוח. אותו מקרה הרתיח את דמו של הייגל הצעיר משום שלצבא האמריקני היה אז ציוד לראיית לילה, אבל המפקדים חששו להפקידו בידי הלוחמים כדי שלא יפול לידי האויב ולכן העדיפו לשלוח את החיילים בעודם חשופים למעבה הג'ונגלים.

 

הניסיון הצבאי הזה שימש את הייגל כעבור כמה שנים, כששימש בתפקיד סנאטור ומתח ביקורת על ראשי הצבא האמריקני ששולחים את החיילים להילחם בעיראק עם ציוד חסר.

 

הייגל תיאר בספרו את היום הראשון שבו נחת כחייל צעיר בווייטנאם בדצמבר 1967. החום העיק עליו ועל חבריו וגם הריח. "אני לא יכול לשכוח את התחושה שחשתי כשירדתי מהמטוס, את הלחות והצחנה. הייתי חולה פיזית". אז קיבל הלוחם הצעיר את משימתו הראשונה בווייטנאם - לאסוף חביות צואה מבתי השימוש הצבאיים ולקבור אותן. "אתה רק יכול לדמיין את הסירחון. את יומי הראשון בחזית לא העברתי כלוחם גדול".

 

מינוי שספג ביקורת מצד השמרנים בארה"ב. אובמה והייגל (צילום: MCT) (צילום: MCT)
מינוי שספג ביקורת מצד השמרנים בארה"ב. אובמה והייגל(צילום: MCT)

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

למרות הכניסה ה"מסריחה" למלחמה, צ'אק הייגל ואחיו טום הגיעו מהר מאוד לחזית. בראיון משותף שהעניקו בשנת 1997 סיפרו האחים הייגל כי הם "מאוד מאוד טובים בהריגה".

עבור ותיקי מלחמות אמריקנים, הייגל הוא אחד משלהם - דבר שמכשיר אותו בעיניהם להפוך בעתיד לאחד משרי ההגנה הטובים ביותר בתולדות ארה"ב.

 

רק בעתיד הרחוק נדע אם ותיקי המלחמות צדקו, אך בינתיים נותר להייגל לשכנע את חברי הסנאט לתמוך במועמדותו לתפקיד שר ההגנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הייגל במהלך שירותו
דואג להדגיש את הניסיון הצבאי של מועמדו לשר הגנה. אובמה
צילום: MCT
מומלצים