שתף קטע נבחר

הכנרת מתמלאת בעקביות: 67 ס"מ בשבוע

המפלס עלה ביממה האחרונה ב-14 ס"מ ולכנרת מלאה חסרים רק 2.40 מ'. בצפון מחכים למטיילי השלג: הבוקר דווקא שמשי

המערכת החורפית האדירה כמעט מאחורינו, והכנרת ממשיכה להתמלא: ביממה האחרונה עלה מפלס הכנרת ב-14 ס"מ, ובשבוע האחרון מפלס הימה זינק בלא פחות מ-67 ס"מ. הבוקר (יום ה') המפלס עומד 211.20- ומרשות המים נמסר כי לכנרת מלאה חסרים 2.40 מטרים. ברשות המים מעריכים כי מפלס הכנרת יעלה בעוד כ-20 ס"מ עד יום ראשון.

 

 

מפל ברמת הגולן. זרימה בדרך לכנרת (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
מפל ברמת הגולן. זרימה בדרך לכנרת(צילום: בני דויטש)

 

דובר רשות המים אורי שור אמר כי "מפלס הכנרת עלה מאז אתמול ב-14 ס"מ, למרות שבאזור טבריה ירד היום יחסית מעט גשם, כ-4 מ"מ וצפונית לגינוסר 2 מ"מ. אתמול באותם מקומות ירדו 28 מ"מ ו-16 מ"מ (בהתאמה). מתחילת החודש ירדו ליד טבריה 188 מ"מ וצפונית לגינוסר ירדו 137 מ"מ. אולם העלייה המרכזית היא מזרימת הנחלים שנכנסים לאגם ולהם יש את ההשפעה הגדולה. רק בסופה הזאת עלה המפלס ב-67 ס"מ כאשר העלייה הממוצעת של האגם בשנה היא 1.60 מטר".

 

 

מנהל תחום מים עיליים ברשות המים, ד"ר עמיר גבעתי, אמר לחדשות ynet ברדיו האזורי כי "ירדו כבר 170% כמויות גשם ביחס לממוצע. יש מקומות שכבר עברו את הממוצע הרב-שנתי. הגשמים שירדו עד עתה הם כפולים מהממוצע לתקופה הזו, ואם משקללים על כל מקורות המים בצפון ובמרכז, אנחנו עומדים על 170-180 אחוז, זו באמת כמות פנטסטית, זה החורף הגשום ביותר בעשור האחרון, וכל הגשמים הללו ימשיכו לזרום בנחלים גם לאחר שיפסיקו, הזרימה תימשך ותמלא את הכנרת".

 

הבוקר מוקד הסערה עבר לירושלים המושלגת ולנגב, שגם שם ירד שלג נדיר, אבל גם בצפון נהנו מהלבן. בגליל ובגולן

מחכים לאלפי מטיילים שיגיעו לצפות בשלגים שירדו ביומיים האחרונים, והבוקר דווקא זרחה שמש חמימה באזורים נרחבים בצפון. במשטרה מזהירים את הנהגים כי רבים מהכבישים עדיין חסומים ובאחרים יש קרח על הכביש.

 

מהמשטרה נמסר כי בגליל המערבי כביש 854 חסום מלפידות עד תפן בגלל קרח על הכביש. היציאות מצפת לכיוון ראש פינה ואליפלט נפתחו לתנועה, אך יתר הכבישים המובילים לעיר וממנה עדיין חסומים.

 

בנוסף, ברמת הגולן כביש 98 מצומת וואסט לכיוון הגולן חסום, כמו גם כביש 91 מצומת השריון לכיוון צפון וכביש 90 באזור נחל בזק. במשטרה ציינו כי רק רכבי 4X4 יכולים לנוע על הכביש.

 

כביש 1 נסגר לתנועה בקטע שבין בן שמן לירושלים בשני הכיוונים בשל החשש להחלקה של כלי רכב על השלג והקרח שהצטברו על הכביש. הנהגים הופנו לכביש 443, אולם בשלב מסוים החליטה המשטרה לסגור אותו.

 

הסערה - כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

שלג בגבעת חנניה בירושלים (צילום: אליצפן רוזנברג) (צילום: אליצפן רוזנברג)
שלג בגבעת חנניה בירושלים(צילום: אליצפן רוזנברג)

 

 (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
(צילום: בני דויטש)

 

בהמשך היום צפויים להצטמצם כמויות המשקעים שיירדו ברחבי הארץ, ואף שאנו לפני שיא הקור, כבר אפשר לראות את הסוף. "היום עדיין צפוי לרדת שלג בהרים וגשם מלווה בסופות רעמים. בשאר חלקי הארץ במהלך היום המשקעים ייחלשו ויתמעטו. מהצהריים נראה הפחתה בפעילות השלג והגשם", אמרו בחברת "מטאו טק".

 

מי ילמד ומי לא

משרד החינוך פרסם רשימה של יישובים שבהם לא יתקיימו היום לימודים:

 

מחוז צפון: היישובים הדרוזים בגולן (עין קניה, מסעדה, בוקעתה, מג'דל שמס, רג'ר). צפון הגולן (אביטל), בגליל העליון - סאסא, צפת, בית ג'אן, חורפיש, מרום גליל (חמד מירון), מעלות, תפן, יראון, ריחנייה וחרשים. באשר ליתר היישובים יימסרו עדכונים בשעות הבוקר.

 

ילדים חוגגים את השלג ברמת הגולן (צילום: כוכב סעדון) (צילום: כוכב סעדון)
ילדים חוגגים את השלג ברמת הגולן(צילום: כוכב סעדון)

התלמידים בצפון חוגגים יום חופש (צילום: עידו בקר) (צילום: עידו בקר)
התלמידים בצפון חוגגים יום חופש(צילום: עידו בקר)

 

מחוז מרכז: לא יתקיימו לימודים באלון מורה, אפרת, איתמר, יצהר והר ברכה.

ירושלים: לא יתקיימו לימודים בבתי הספר ובגנים.

במחוז חיפה יתקיימו לימודים כרגיל, וכך גם במחוז תל אביב.

 

בדרום: בדימונה ובמועצה האזורית תמר לא יתקיימו לימודים. משרד החינוך עומד בקשר עם הרשויות ויעדכן בהתאם.

ביהודה ושומרון: בגוש עציון לא יתקיימו כלל לימודים בכל מערכת החינוך. מטה השלג במועצה האזורית שומרון החליט על ביטול הלימודים באלון מורה, איתמר, הר ברכה,

כפר תפוח ומגדלים. ביצהר יתקיימו לימודים רק בבית הספר לבנים.

במועצה האזורית מטה בנימין לא יתקיימו לימודים ביישובים: שילה, עופרה, פסגות, כוכב יעקב, אדם, בית חורון, נווה צוף ועטרת.

 

במועצה האזורית מטה יהודה לא יתקיימו לימודים בגני הילדים ובבתי הספר הדסים, יסודי צומח, קרוב, לביא, אלון, עין הרים, מרחבים, קסם, תיכון אור ותיכון עין כרם. לא יתקיימו לימודים בחטיבת הביניים בישיבת נחשון (ז'-ט'), אך תלמידי החטיבה העליונה בישיבת נחשון ילמדו כרגיל. כמו כן, לא יתקיימו לימודים בגני הילדים ביישובי ההר הגבוה ובאזור המזלג ולא ייצאו ההסעות לירושלים ולגוש עציון.

 

כמו כן, הודיע משרד החינוך כי לא יתקיימו בחינות הבגרות במקצועות ספרות, עברית לערבים ועברית לדרוזים, מועד חורף תשע"ג, במקומות שבהם לא יתקיימו לימודים, בשל תנאי מזג האוויר. אפשר לקבל מידע במוקד העירוני, וכן בחדר המצב של משרד החינוך בטלפון: 02-6222211.

 

בהכנת הכתבה השתתף ד"ר איתי גל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכנרת מתמלאת
צילום: חגי אהרון
מומלצים