שתף קטע נבחר

סין: נרשם זיהום האוויר הגבוה בהיסטוריה

פעילים למען איכות הסביבה דיווחו כי במהלך סוף השבוע האחרון נרשם זיהום האוויר הגבוה בהיסטוריה בבייג'ינג, הגבוה פי 30 עד 45 מהמותר. רק לפני שנה החלו הרשויות לפרסם את נתוני הזיהום, לאחר שהופעל עליהן לחץ ציבורי

זיהום האוויר בעיר הבירה הסינית הגיע בסוף השבוע האחרון לרמות מסוכנות במיוחד: השמיים מעל בייג'ינג, הידועה לשמצה בזיהום שלה, חסמו את טווח הראייה והרשויות הורו לתושבים להישאר בבתים, זאת לאחר שרמת החלקיקים המזהמים הגיעו לרמה גבוהה באופן ניכר.

 

 

על פי הדיווחים, הזיהום החמור צפוי להימשך עד ליום ג'. מהמרכז לניטור סביבתי של בייג'ינג נמסר כי ריכוז החלקיקים המזהמים הזעירים (PM2.5) שחודרים למערכת הנשימה ולריאות הגיע ל-700 מיקרוגרם למ"ק ברוב חלקי העיר - רמה הנחשבת מסוכנת ביותר.

 

בייג'ינג. מתעלמים מחוקים סביבתיים (צילום: Gettyimages Image bank) (צילום: Gettyimages Image bank)
בייג'ינג. מתעלמים מחוקים סביבתיים(צילום: Gettyimages Image bank)

 

רמה בריאה של איכות אוויר נחשבת ריכוז של 50 מיקרוגרם ומטה, כאשר הרמה המומלצת על פי ארגון הבריאות העולמי, היא 20 מיקרוגרם לכל היותר. רמות של בין 301 ל-500 למיקרוגם נחשבות לרמה מסוכנת - אז מזהירים את התושבים להימנע מפעילות פיזית מחוץ לבית ובעלי בעיות בדרכיה נשימה מקבלים הוראה להישאר בבית.

 

תושבי העיר הוזהרו לא לצאת מבתיהם 

רמות הזיהום בעיר החלו לטפס ביום חמישי, כאשר ביום שבת קיבלו תושבי העיר אזהרה שלא לצאת מהבית. עוד דווח כי מכשירי המדידה בשגרירות ארצות הברית רשמו נתון גבוה במיוחד של 866 מיקרוגרם למ"ק בשעה 20:00 ביום שבת. מדובר בנתון הגבוה ביותר מאז החלה השגרירות למדוד את איכות האוויר בשנת 2008.

 

מדד איכות האוויר בבייג'ינג הושק בשנה שעברה, לאחר שלחץ ציבורי הוביל את הרשויות לפרסם את נתוני הזיהום. לחץ זה נבע ממגמה חדשה בקרב מעמד הביניים בסין, של דאגה לסביבה ולאיכות החיים.

 

זיהום האוויר מהווה בעיה חמורה בסין, בעקבות הפיתוח התעשייתי המואץ במדינה, היסמכות על תחנות כח פחמיות, צמיחה גדולה במספר בעלי הרכבים והתעלמות מחוקים סביבתיים. עונות החורף נחשבות גרועות יותר, בעקבות השימוש בחשמל לצורכי חימום.

 

הרשויות בבייג'ינג מסרו כי מזג האוויר הערפילי והיעדר רוח היו האשמים בריכוז הגבוה של מזהמים באוויר. גם ערים אחרות בסין, לרבות טיאנג'ין הממוקמת על החוף ממזרח לבייג'ינג וכן הואן הדרומית, דיווחו על זיהום חמור במהלך הימים האחרונים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
זיהום אוויר (צילום רכיון)
צילום: shutterstock
מומלצים