שתף קטע נבחר

איראן: פתווה של חמינאי מונעת מאתנו נשק אטומי

כבר שנים שטהרן מנסה להדוף את האשמות המערב בטענה שלפי האיסלאם אסור להחזיק נשק גרעיני. כעת, בניסיון הטעיה נוסף, טוען משרד החוץ האיראני כי פסק הלכה של המנהיג הרוחני העליון אוסר על ממשלת איראן לפתח נשק כזה

אל תבנו על זה יותר מדי: משרד החוץ האיראני טען היום (ג') כי פסק ההלכה שפרסם המנהיג הרוחני העליון של איראן, עלי חמינאי, אוסר על ממשלת איראן לפתח נשק גרעיני, ולפיכך תביעות המערב כלפי טהרן חייבות להסתיים.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

דובר משרד החוץ בטהרן, רמין מהמנפרסט, אמר כי המערב חייב להבין את משמעות הפתווה שפרסם האייתוללה חמינאי, וכי האיסור המעוגן בפסק ההלכה צריך לשים קץ לוויכוח סביב זכותה של איראן לדבוק בתוכנית הגרעין שלה.

 

חמינאי (במרכז) וצמרת ההנהגה האיראנית (צילום: AP) (צילום: AP)
חמינאי (במרכז) וצמרת ההנהגה האיראנית(צילום: AP)

 

פסק ההלכה של חמינאי נתפש כמובן במערב ובישראל כעוד ניסיון הטעיה איראני. בעבר כבר אמרו חמינאי ובכירים מוסלמים אחרים כי האיסלאם אוסר על פיתוח נשק גרעיני, ולכן איראן לא תפתח נשק כזה לעולם. טהרן טוענת כי תוכנית הגרעין שלה נועדה לצורכי מחקר ושלום בלבד.

 

בשנה שעברה אמר חמינאי כי איראן אינה מעוניינת לפתח נשק אטומי. הוא אמר כי החזקת נשק שכזה היא "חטא" וכינה אותה "חסרת-תועלת, פוגעת ומסוכנת".

 

דבריו של דובר משרד החוץ האיראני מהמנפרסט היום, באים יום אחד לפני פתיחתו של סבב שיחות נוסף בין איראן לבין אנשי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בנוגע לתוכנית הגרעין של איראן. סבבי השיחות החוזרים ונשנים בשנים האחרונות לא הובילו לשום תוצאה

ממשית, וממשלת ישראל טוענת כי הם רק נותנים לאיראן עוד מרחב נשימה ואפשרות למשוך זמן בדרך לפצצה.

 

אמש פורסם דו"ח של מכון המחקר האמריקני ISIS המתמחה בנושאי גרעין, ולפיו אם הסנקציות על איראן לא יוגברו טהרן עלולה להגיע כבר בשנה הבאה לייצור מספיק אורניום בשביל פצצת אטום אחת או יותר. לפי הדו"ח, הנשיא האמריקני ברק אובמה צריך להבהיר שארצות הברית תשתמש בכוח צבאי כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. הדו"ח מתפרש על פני 154 העמודים, וכותרתו היא "האסטרטגיה האמריקנית לאי הפצת נשק גרעיני במזרח התיכון המשתנה". הוא נכתב על ידי חמישה מומחים לתחום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנהיג איראן עלי חמינאי. "נשק גרעיני הוא חטא"
צילום: EPA
מומלצים