שתף קטע נבחר

"ועד הדיינים מחרים את ארגוני הנשים"

דיין בבית הדין הרבני בנתניה ביטל מפתיע את השתתפותו בכנס של מרכז רקמן לקידום מעמד האשה, לאחר שלטענת המרכז - "ועד הדיינים" הטיל חרם על ארגוני הנשים, ואוסר על חבריו להשתתף באירועים שלהם. הנהלת בתי הדין מכחישה

היחסים בין בתי הדין הרבניים לארגוני הנשים מידרדרים לשפל חדש: ב"מרכז רקמן" לקידום מעמד האישה טוענים כי ועד הדיינים מחרים את ארגוני הנשים, לאחר שדיין בית הדין הרבני בנתניה ביטל את השתתפותו במפתיע, לטענת המרכז - בעקבות הוראה מגבוה.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו

 

 

היום מתקיימת הוועידה השנתית של "מרכז רקמן" לקידום מעמד האישה, בפקולטה למשפטים שבאוניברסיטת "בר אילן". על הדוברים בכינוס נמנה דיין בית הדין הרבני האזורי בנתניה, הרב יאיר בן מנחם. אלא שאתמול הוא הודיע במפתיע כי הוא מבטל את השתתפותו.

 

במרכז אומרים כי בכירים במערכת בתי הדין הודו בפניהם ש"ועד הדיינים" הטיל חרם על ארגוני הנשים, שלטענתו חותרים תחת בתי הדין, ולכן הוא אוסר על חבריו להשתתף באירועים שלהם. ככל הנראה לא מדובר במדיניות חדשה, אך זה הביטוי החריף ביותר שלה עד כה.

 

"דרך כוחנית של חרמות"

ראש המרכז, פרופ' רות הלפרין-קדרי, אומרת כי "שוב הדיינים הקיצוניים סותמים פיות – אבל הפעם לא את שלנו, הנשים, אלא את של חבריהם שחושבים קצת אחרת מהם, ועמדותיהם לא תואמות את הקו המיינסטרימי הנוקשה והמחמיר של בתי הדין. כאשר הדיונים בוועידה השנתית רלוונטיים לבתי הדין, אנחנו מקפידים לתת במה לדיינים, אבל הנה אנחנו רואים שהם נוקטים בדרך כוחנית. הרב בן מנחם הוא לא הדיין היחיד שנאלץ לדחות את ההזמנה שלנו.

 

"יש לנו אינדיקציה שזה קשור לנושא הספציפי שעליו הוא היה אמור לדבר - התייחסות בית הדין הרבני לתביעות נזיקין בגין סרבנות גט, כי המדיניות שלהם היא לחסום את דרכן של המסורבות למערכת המשפטית האזרחית, ולא רוצים שהרב בן מנחם יציג עמדה מתונה יותר".

 

על טענות הדיינים כי ארגוני הנשים פוגעים בבית הדין, אומרת הלפרין-קדרי כי "נכון שאנחנו בעד צמצום סמכותם, וגם פועלות לשינוי מבפנים – כמו המאבק לשילוב נשים בוועדה למינוי דיינים, ולהתמודדות אישה על תפקיד מנכ"ל בתי הדין הרבניים. אבל אנחנו נוקטים בכלים דמוקרטיים לחלוטין, במסגרת מה שהמדינה מאפשרת, ולא בדרך של כוחנית של חרמות".

 

"החלטה חמורה ביותר"

בעקבות הביטול, הפנה דיקן הפקולטה למשפטים ב"בר אילן", הפרופ' שחר ליפשיץ, מכתב חריף לרב הראשי לישראל,

שלמה עמאר, המשמש גם כנשיא בית הדין הרבני הגדול - ולמנכ"ל בתי הדין הרבניים, הרב דייכובסקי, ובו קבל על הביטול שאותו כינה "החלטה חמורה ביותר".

 

"עצם האיסור על דיין להופיע בכנס אקדמי, הנו פגיעה חמורה בשיקול הדעת ובחופש ההחלטה של הדיין", כתב. הוא הוסיף כי "בתי הדין הרבניים, כמוסד ציבורי, אינם רשאים על פי דין, להחליט על החרמה גורפת של ארגוני הנשים... יש בכך פגיעה חמורה בחופש הביטוי והפעולה של ארגונים אלה".

 

מהנהלת בתי הדין נמסר בתגובה כי הרב בן מנחם ביטל את השתתפותו בכינוס מסיבות שאינן קשורות ל"מרכז רקמן" או לארגוני הנשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בכירים הודו כי החרם - משום שארגוני הנשים חותרים תחת בתי הדין
צילום: הרצל יוסף
רות הלפרין-קדרי
צילום: מרכז רקמן
מומלצים