שתף קטע נבחר

"המחבל היהודי" טייטל הורשע: רצח 2 פלסטינים

בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע את ג'ק טייטל ברצח שני פלסטינים ובשני ניסיונות רצח נוספים. בכתב האישום המתוקן שהוגש נגד טייטל, שכונה "המחבל היהודי", נכללו 10 עבירות. עוד נקבע כי טייטל היה אחראי לכל המעשים שיוחסו לו

דינו הוכרע: בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע בצהריים (יום ד') את יעקב (ג'ק) טייטל, בשני מעשי רצח של פלסטינים ובשורה של מעשי חבלה נוספים. בהרשעה בכתב האישום המתוקן נגדו נקבע כי לא הייתה כל השפעה למצבו הנפשי וכי הוא היה אחראי למעשיו. בהכרעת הדין של השופטים צבי סגל, משה דרורי ומשה יועד הכהן, נכתב כי "לא התעורר בלבנו ספק גם בעניין היעדרו של קשר סיבתי בין המעשים לבין הליקוי הנפשי שממנו הוא סובל ולפיכך החלטנו להרשיעו בעבירות שיוחס לו".

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

  

טייטל בבית המשפט, היום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
טייטל בבית המשפט, היום(צילום: גיל יוחנן)

  

טייטל, שזכה לכינוי "המחבל היהודי", הואשם בכתב אישום מתוקן שהוגש בנובמבר 2009 ב-10 עבירות, שהחמורות שבהן - שני מעשי רצח בכוונה תחילה, שני ניסיונות רצח, החזקת נשק, ייצור נשק והסתה לאלימות. בתחילה הודה בכל האישומים נגדו. במאי 2012 הודה טייטל באמצעות בא כוחו בעובדות כתב האישום המתוקן. הכרעת הדין התמקדה באחריותו המשפטית לעשר העבירות שיוחסו לו. במהלך משפטו נחשף כי במשך שנים למשטרה ולשב"כ היו סימנים שקשה לפרשם לשני פנים, ובכל זאת הרוצח חמק מידיהם.

 

הרצח הראשון שבו הורשע טייטל אירע בשנת 97'. המנוח סמיר אכרם בלביסי, ששימש באותה עת כנהג הסעות, פנה לטייטל והציע להסיע אותו למחוז חפצו. טייטל הסכים, עלה לרכב ואז הורה לפלסטיני לעצור בנקודה מסוימת. כשהוא ראה שעיניו של אקרם מופנות קדימה, הוא ירה לעברו קליע מטווח קצר.

 

שלושה חודשים לאחר מכן החליט טייטל להרוג פלסטיני נוסף. הוא חיפש את מבוקשו ביישוב סוסיא ואז הבחין ברועה צאן. המנוח, עיסא ג'אברין, עבר בגפו ליד טייטל וזה ירה לעברו שתי יריות מטווח קצר ופגע בחזהו.

 

הרשעות ב-10 עבירות. טייטל (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הרשעות ב-10 עבירות. טייטל(צילום: גיל יוחנן)

 

טייטל הורשע גם בהסתה לאלימות וטרור לאחר שהדפיס כרוזים הקוראים להריגתם של אנשי הקהילה ההומו-לסבית והבטיח 20,000 שקל למי שיגרום למותו של "סדום ועמורה". בכרוזים הוא גם הסביר איך לבנות בקבוק תבערה. בנוסף הוא הורשע בהטמנת מטען חבלה בתוך עציץ בספטמבר 08' סמוך לביתו של חתן פרס ישראל לחקר מדע המדינה, פרופ' זאב שטרנהל. המטען התפוצץ ובעקבות כך נפגע פרופ' שטרנהל ברגליו.

 

הוא גם הורשע בניסיון רצח הנער עמי אורטיז ב-2008. טייטל הטמין מטען חבלה בתוך סלסלת משלוח מנות והניח את הסלסילה של אבי הנער, דוד אורטיז, מתוך כוונה לפגוע בו. טייטל ביקש לעשות זאת מכיוון שסבר שאורטיז הוא מנהיג של יהודים משיחיים. עוזרת הבית הכניסה אז את משלוח המנות, הנער פתח את משלוח המנות ובעקבות כך אירע פיצוץ המטען. הנער נפצע קשה בכל חלקי גופו.

 

השופט: "הוא סימן את 'אויבי השם'"

השופט דרורי כתב בהכרעת הדין כי "טייטל גילה נטיות אלימות כלפי אוכלוסיות, סימן 'אויבי השם לגוניהם'", ללא קשר לטענות שהשמיע טייטל על מלאך שנגלה אליו והורה לו לבצע את המעשים. השופט ציין עוד כי גילויי האלימות האלו אינם יכולים להיות מוסברים כמעשים שנכפו עליו ושבאותה מידה "הנאתו הרבה של הנאשם מאלימות זו איננה מוסברת באמצעות קבלת פקודות כלשהן. הנאשם ביצע מעשים אלו לשם הפקת תחושת הכוח והעוצמה מחוסר האונים של קורבנותיו".

 

השופטים גם ציינו כי האידיאולוגיה והאישיות של טייטל בנוסף לתכנון המדויק והתחכום שגילה ובהיעדר היסטוריה פסיכיאטרית מצביעות שטייטל ביצע את המעשים מתוך מודעות מלאה למעשיו, מתוך בחירה רצונית. כך דחו השופטים את טענות סנגוריו של טייטל לאי כשירות נפשית בעת ביצוע המעשים.

 

במהלך המשפט עלתה שאלה לגבי כשירותו לעמוד לדין, זאת לאחר שאף אושפז למשך חודשים בבית החולים "מגן". הוא העיד על עצמו בבית המשפט: "אני לא יודע אם אני שפוי. אני לא מכיר בסמכות בית המשפט הזה. אני מרגיש טוב".

 

לפני כשנה חתמו סנגוריו על עסקת טיעון עם הפרקליטות, שלפיה יוגש נגדו כתב אישום מתוקן וממנו יושמטו חלק מעובדות כתב האישום. בצעד חריג, התכוונו סנגוריו של טייטל, עורכי הדין אשר אוחיון ומיכאל עירוני, להודות בשמו בשתי עבירות הרצח בכתב האישום, מכיוון שהוא מסרב להכיר בבית המשפט. בית המשפט המחוזי בירושלים אישר את ההסדר וקבע כי טייטל אכן ביצע את העבירות שבהן הואשם: שני מקרי רצח, שני ניסיונות רצח, פגיעה בפרופסור זאב שטרנהל ועבירות אלימות נוספות. מכתב האישום יושמט החלק הכללי שלו, שבו נכתב כי מעשיו של טייטל בוצעו על רקע שנאתו והתנגדותו לקבוצות או יחידים שאורח חייהם והשקפותיהם עומדים בסתירה להשקפותיו ואמונותיו.

 

משפחות הקורבנות: "הצדק נעשה כאן"

לאחר הדיון, כמה מקרובי הנפגעים הביעו שביעות רצון מההחלטה וציינו כי הם מקווים שבית המשפט יטיל על טייטל את העונש המרבי הקבוע בחוק. "לא רציתי לראות אותו, אך לפחות טוב לדעת שהוא ייכלא ולא ייצא לחופשי", הודה האני בלביסי, אחיו של הנרצח הראשון, "הצדק נעשה כאן".

 

דוד ולאה אורטיז, הוריו של עמי אורטיז, נכחו גם הם בדיון. "אנו מרוצים מאוד מההחלטה ומקווים שהוא יקבל עונש ראוי אחרי מה שעשה לבן שלנו. עבור עמי זה לא נגמר", אמרה האם, "גם אחרי

שהוא עבר 14 ניתוחים, הוא ממשיך בטיפולים כואבים להסרת הצלקות והוא יישא עמו את הפרשה עוד שנים רבות. קשה לשבת ולראות את האדם ששם לך מטען בפתח הבית צוחק ומזלזל בבית המשפט. עמי אומר שהוא אדם קטן".

 

"זהו מסר משמעותי לטרור באשר הוא טרור, ואנו שמחים שבית המשפט קיבל את עמדתנו", ציין התובע מטעם פרקליטות מחוז ירושלים, עו"ד שגיא אופיר. במקביל, עו"ד יוסי גרייבר, שמייצג כמה ממשפחות הנפגעים שזכו בתביעה אזרחית נגד טייטל, אמר לאחר הדיון כי המשפחות מתכוונות לדרוש מבית המשפט להטיל על טייטל את העונש המרבי הקבוע בחוק ולא לתת שום מקום לענישה מופחתת נוכח מצבו הנפשי.

  

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הורשע. טייטל
צילום: גיל יוחנן
מומלצים