שתף קטע נבחר

אלפי בעלי מוגבלויות לא קיבלו משכורות

כ-2,500 בעלי צרכים מיוחדים העובדים במפעלי "הקרן למפעלי שיקום" לא קיבלו שכר עבור דצמבר. הנהלת הקרן טוענת שזה בגלל עיקול שהטילה עיריית אור יהודה על חשבונה - אך שוכחת לציין שרק לפני כחודשיים הלינה את שכר המדריכים במפעליה

כ-2,500 בעלי מוגבלויות העובדים במפעלים המוגנים של "הקרן למפעלי שיקום ", לא קיבלו אתמול (ג') את שכרם בעבור חודש דצמבר. היום עשרות השתתפו בהפגנה שהתקיימה מול עיריית אור יהודה, שיזמה הנהלת הקרן שהלינה את שכרם. הסיבה: ההנהלה טוענת כי הלנת השכר נגרמה כתוצאה מעיקול שהטילה העירייה על חשבון הקרן, בעקבות חוב ארנונה.

 

 

על פי הקרן, הפועלת בחסות משרד הרווחה, העיקול הוטל בעקבות טענות עיריית אור יהודה לפיהן מפעל מוגן של הקרן שפועל בעיר, צבר חוב ארנונה בסך של כ-800 אלף שקל. בקרן טוענים כי הארנונה לא שולמה על פי החוק הפוטר מתשלום ארנונה מפעלים מוגנים. 

 

עם זאת בפועל, הקרן סובלת כבר זמן ארוך ממשבר: בחודשים האחרונים נקלעה הקרן למשבר תקציבי חמור ובנובמבר האחרון אף הלינה את שכרם של 700 המדריכים שעובדים עם בעלי המוגבלויות.

 

בהפגנה שנערכה היום, קראו העובדים בעלי המוגבלויות "אנחנו לא פראיירים " ו"המשכורת שלנו זה הכבוד שלנו". המפגינים גם נכנסו לתוך משרדי העירייה ודרשו לדבר עם ראש העיר, אך בקשתם לא נענתה והם עזבו את המשרדים לאחר שכוח משטרה הגיע למקום .

 

העירייה פועלת באופן חד צדדי

"עיריית אור יהודה פעלה באופן שערורייתי ומחזיקה בכספי משתקמים בניגוד לדין", מסר דוד בן נון, מנכ"ל הקרן. "במקום לפתור את המחלוקת בדיאלוג, העירייה פועלת באופן חד צדדי, מביש ומבזה כלפי אלפי בעלי מוגבלויות, עד כדי התעלמות מוחלטת ממצוקתם". בקרן מוסיפים כי יפנו לבית המשפט בבקשה למתן צו מניעה על מנת להסיר את העיקול .

 

הקרן למפעלי שיקום מפעילה 47 מפעלים מוגנים ברחבי הארץ. עבור בעלי המוגבלויות המועסקים בהם, העבודה במפעלים מהווה שלב בתהליך השיקום, שממנו ניתן לעיתים להתקדם למקומות עבודה בשוק החופשי.

 

רוב המפעלים המוגנים הם יצרניים והעובדים עוסקים בהם בעבודות שונות, מעבודות מיון, ספירה ואריזה וכלה בעבודות מתכת, חשמל, הרכבות, היי-טק ואלקטרוניקה. בעלי המוגבלויות העובדים בהם, מקבלים "גמול העבודה" בסך כמה מאות שקלים בנוסף על קצבת הביטוח הלאומי. לצד אלה, במפעלים נערכות פעילויות חברתיות שונות.

 

בעיריית אור יהודה דחו את הטענות ומסרו בתגובה: "העיריה פועלת כחוק כדי לגבות את חובות הארנונה של הקרן למפעלי שיקום שנצברו בטרם נכנס החוק לתוקף "

 

תגובת משרד הרווחה טרם התקבלה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים