שתף קטע נבחר

מחאת הפעילה החרדית: בצמתים כן ובכנסת לא?

רות קוליאן החרדית זעמה נוכח קביעת המפלגות החרדיות כי תפקיד הנשים "אחר", ולכן לא יכהנו בכנסת. היא התחזתה לפעילת ש"ס, במטרה "לחשוף את הדו-פרצופיות שלהם". ש"ס: "הימצאות נשים בחזית הציבורית נוגדת את המסורת היהודית"

"תפקידן אחר", טענה ש"ס בפני ועדת הבחירות המרכזית, כשנדרשה לנמק את הדרת הנשים מרשימת מועמדיה לכנסת. נשים חרדיות כבר הבטיחו להעניש בקלפי את המפלגה, כשהצהירו "לא נבחרות - לא בוחרות", וכעת מתרחב עוד המאבק הפמיניסטי נגדה. השיטה: לחשוף את צביעות ש"ס, שמגייסת מתנדבות ל"עבודה שחורה" בתפקידים "גבריים", אך לעולם לא תאפשר להן להשתלב בסיעה.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו

 

 

רות קוליאן, "לוחמת צדק" חרדית, התנדבה במשך כמה ימים לפעילות שטח אינטנסיבית למען התנועה – כזו שבציבור החרדי נעשית בדרך כלל על ידי גברים בלבד. היא תיעדה את עצמה עומדת בצמתים, תולה שלטי תעמולה ומחלקת חומרי הסברה, וגם הקליטה את אריה דרעי, ממנהיגי ש"ס, הנותן לה את ברכת הדרך. 

 

כעת מפרסמת קוליאן את החומרים בעמוד פייסבוק מיוחד שהקימה, ותוהה בקול: "תפקידן אחר?!" "ראיתי את התשובה של ש"ס, כאילו נשים לא יכולות להיות בכנסת אלא רק עם הראש מעל הסירים במטבח, מגדלות את הילדים ונשארות בבית, ואני ידעתי שזה לא כך", אומרת קוליאן, סטונדטית למשפטים בקמפוס החרדי של הקרייה האקדמית אונו, ל-ynet. "לא צנוע להן לשבת עם נשים כמוני, אבל עם שלי יחימוביץ' כן?

 

"רציתי לחשוף את הדו-פרצופיות שלהם, ולהראות שככל שזה נוגע לכניסה לרשימה - אכן 'תפקידן אחר', אבל כדי לעשות את העבודה השחורה - להדביק סטיקרים על מכוניות ולתלות שלטים בחוצות העיר - את זה בסדר מבחינתם שנשים יעשו".

 

"זה כן צנוע? זה כן תפקידן של נשים?"

קוליאן, נשואה ואם לילדים, פנתה בשם בדוי למטה ש"ס והציעה את עצמה כמתנדבת. בתחילה ביקשו שתקבל על עצמה תפקיד של "שרת חמישים", שתפקידה לערוך ביקורי בית ולשכנע מצביעים פוטנציאלים לתת את קולם למפלגה. רק לאחר שסירבה, נשלחה לפעילות ברחובה של עיר. "אתה מבין? אישה נשואה צריכה ללכת לבתים זרים, שאולי יש בהם גברים (ולפעמים רק גברים), לשבת בסלון עם ערכה של ש"ס ולשכנע אותם להצביע למפלגה. זה כן צנוע? זה כן תפקידן של נשים?"

 

כדי שבש"ס לא יטענו שהיא פעלה על דעת עצמה ומנהיגי התנועה לא יתרצו שזה היה בניגוד לדעתם, תיעדה רות את מנהל המטה כשהוא נותן לה חומרים, ואת אריה דרעי מברך אותה על פעילותה. "סיפרתי לו איך ביום שלם כיסיתי את חצי פתח תקווה בשלטים, והוא הרעיף עלי שבחים ותודות", אמרה. "הם לא יכולים להכחיש".

 

קוליאן מתלוננת כי זו אינה הצביעות היחידה שמרתיחה אותה, ומביאה כדוגמה את האפליקציה ששלחה המפלגה ל-400 אלף איש, "כשהם יודעים שהרב עובדיה יוסף אוסר את השימוש בסמארטפונים". היא מדגישה כי היא מעריצה את הרב עובדיה ורבנים אחרים, וכל טענותיה אינן אלא נגד עסקני ש"ס. "הם מחללים את שמו", אמרה.

 

ש"ס: פעילות שטח כן, פעילות ציבור - לא

כאישה חרדית-ספרדית היא איננה חוששת מהתנכלויות בתוך הקהילה – למשל מצד מנהלי מוסדות החינוך של ילדיה: "אם

אפחד זה רק יחזק את אלה שחושבים להפחיד אותי, וחוץ מזה, יש לי אמונה גדולה בקדוש ברוך-הוא ובמה שאני עושה". למרבה ההפתעה, קוליאן, המגדירה עצמה "פמיניסטית" וביקשה לחשוף את הצביעות שבהדרת הנשים ולמחות נגדה, מצביעה דווקא ל"יהדות התורה", שהייתה שותפה לעמדת ש"ס בעניין. "מבחינתי זו הצבעה של הרע במיעוטו", היא מסבירה. "לפחות שם בחיים לא היו מפיקים תשדיר כמו 'כוכבית גיור'".

 

גורמים בש"ס מסרו ל-ynet בתגובה כי "הפעילה המוזכרת בכתבה באה לקלל ונמצאה מברכת. דבריה רק מוכיחים את התפקיד החשוב והמכריע שנשים ממלאות בפעילותה של תנועת ש"ס, החל מפעילות בשטח ועד לראשות מטות הפעילות של ש"ס. כמו כן, הנשים עומדות בש"ס בראש מפעלי החינוך והרווחה. עם זאת, הימצאותן של נשים בחזית הציבורית נוגדת את המסורת היהודית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים