שתף קטע נבחר

לאנס ארמסטרונג הודה: "הכל היה שקר אחד גדול"

רוכב האופניים אשר 7 זכיותיו בטור דה פראנס נלקחו ממנו באשמת שימוש בסמים ממריצים, חשף הכל אצל אופרה ווינפרי: "כל הקריירה השתמשתי בסמים. היה לי סיפור חיים מיתולוגי שכולו לא נכון. מעולם לא אמרתי לאף אחד אחר לקחת סמים"

סוף-סוף – האמת. אחד הראיונות המדוברים ביותר של השנים האחרונות נערך לפנות בוקר בארצות הברית, כשלאנס ארמסטרונג, לשעבר אלוף הטור דה פראנס היוקרתי 7 פעמים, הודה בפה מלא: "השתמשתי בסמים".

 

עוד ב-ynet ספורט:

  

חודשיים בלבד לאחר שדו"ח מקיף של 200 עמודים הוכיח כי האמריקני השתמש וניהל רשת מתוחכמת לשימוש בחומרים אסורים בקבוצותיו השונות לזכיות במרוץ האופניים, ולאחר שנושל מכל אותם תארים כולל המדליה האולימפית מ-2000 שנלקחה ממנו רק אמש, לאנס ארמסטרונג הרגיש כי הוא לא יכול יותר לשקר.

 

 

הראיון נפתח עם סדרת שאלות ברורות למדי של "כן ולא" מצד אופרה.

 

 

שאלה: "האם אי פעם לקחת חומרים משפרי יכולת?"

 ארמסטרונג: "כן".

 

"האם אי פעם לקחת עירוי דם?"

"כן".

 

"האם השתמשת בטסטסטורון ובקורטיזון?"

"כן".

 

"האם בכל אחת משבע הזכיות השתמשת בחומרים אסורים?"

"כן".

 

בלי דמעות, בלי חיוכים. ארמסטרונג אצל אופרה (AFP) (AFP)
בלי דמעות, בלי חיוכים. ארמסטרונג אצל אופרה(AFP)

 

משם עברה המראיינת לשאלות הפתוחות, ובמהלכן התוודה ארמסטרונג בצורה מלאה: "אין לי תשובה מדוע בחרתי להתוודות דווקא עכשיו, אני רק יכול להגיד דבר אחד – זה מאוחר מדי, וזו אשמתי. אני יודע את האמת, והאמת לא הייתה מה שאמרתי כל השנים. היה לי סיפור חיים מיתולוגי שכולו לא היה נכון, זהו שקר שחוויתי הבה פעמים. היו הרבה אנשים שלא יכלו להתמודד עם זה. עשיתי את זה לאורך כל הקריירה, הסיפור כל כך רעיל, אבל ברובו נכון".

 

הכל על פרשת לאנס ארמסטרונג

 

"אי אפשר היה לנצח בטור דה פראנס בלי לקחת סמים"

אחד הממצאים החמורים ביותר שמצאה ה-USADA, אמר כי ארמסטרונג לא רק השתמש, אלא למעשה ניהל ופיקד על רשת מתוחכמת אשר עשתה הכל על מנת להתחמק מבדיקות הסמים החוזרות ונשנות, וגרוע מכך – אילץ את חבריו לקבוצה להשתמש בחומרים ממריצים וזאת על מנת לסייע לו לזכות בתואר הנכסף.

 

"אנשים מרגישים עכשיו נבגדים". ארמסטרונג עם מעריצה (צילום: AP) (צילום: AP)
"אנשים מרגישים עכשיו נבגדים". ארמסטרונג עם מעריצה(צילום: AP)

 

"לא אקרא לאף אחד מחבריי לקבוצה שקרן, אבל זה לא נכון. כן, אני הייתי הרוכב הבכיר בקבוצה, אבל מעולם לא

 אמרתי לאף אחד לקחת סמים. לא הייתה הוראה ישירה כזו מעולם". אך לצד זה, הוסיף ארמסטרונג: "כן, התנהגתי בבריונות. אבל האם גרמתי לפיטוריו של רוכב רק בגלל שלא השתמש בסמים? חד וחלק - לא".

 

לאנס המשיך והסביר מדוע עשה זאת: "בדור שלי זה היה בלתי אפשרי לנצח את הטור דה פראנס בלי לקחת סמים. הספורט הזה משלם היום את המחיר הזה ואני מצטער על כך. אני לא רוצה להאשים אף אחד אחר. אלה היו הטעויות שלי ואני יושב פה היום כדי להודות בזה. אני לא יודע אם כולם עשו את זה, אבל יהיו אנשים שיגידו את זה. לא המצאתי את התופעה, אבל לא עצרתי או מנעתי אותה.

 

בדקתי במילון את ההגדרה המילולית למילה "רמאי", ושם היה רשום שזה "להשיג יתרון על פני אחרים, כשלהם אין את האפשרות הזאת". אז את שואלת אותי האם עשיתי את זה? התשובה היא לא. האם הרגשתי שאני רמאי? לא".

 

"לא הייתי מאושר לאחר הזכיות". לאנס ארמסטרונג עם החולצה הצהובה (צילום: AP) (צילום: AP)
"לא הייתי מאושר לאחר הזכיות". לאנס ארמסטרונג עם החולצה הצהובה(צילום: AP)

 

"אני טעיתי, אתם צדקתם"

זה היה ראיון נטול דמות, וכמובן גם כמעט נטול חיוכים. אופרה וינפרי לא הרפתה מהמרואיין שלה, ומלבד התשובה

 הפשוטה שקיבלה בתחילה על שימוש בסמים, ניסתה להבין מדוע שיקר בכזו אינטנסיביות כל השנים, בזמן שהיא מראה לו קליפים של השקרים שלו.

 

שאלה: "תבעת אנשים שאמרו שהשתמשת למרות שידעת שהם דוברי אמת"

ארמסטרונג: "הייתי אדם שרצה לשלוט בכל מה שקורה. זה בלתי נסלח והאנשים הללו לעולם לא יסלחו לי. כל מה שעבור עליי כעת הוא תהליך של בקשת סליחה. אני טעיתי, אתם צדקתם".

 

וינפרי תהתה כיצד הרגיש לאחר כל אחת מ-7 זכיותיו בשדרות השאנז אליזה. "בתהליך עצמו הייתי מאושר, לא אחרי התחרות. בזמנו לא הרגשתי רע עם זה. מפחיד, אבל לא הרגשתי שאני עושה משהו אסור או שאני מרמה. עכשיו אני מזהה את הזעם ואת האכזבה של אנשים ממני. היו רבים שתמכו בי ויש להם את כל הזכות להרגיש נבגדים. זו אשמתי. אבלה את שארית חיי בהתנצלויות ובניסיונות לזכות שוב באמון אנשים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים