שתף קטע נבחר

צפו: מדפסת מפיקה דגם 3D של העובר ברחם

להרגיש את התינוק שלכם - עוד לפני שהוא יצא מהרחם: גניקולוג ברזילאי יצר תוכנה באמצעותה ניתן להכין דגם תלת מימד מדויק של העובר באמצעות מדפסת מיוחדת. המטרה: לסייע להורים עם לקויות ראייה ולאפשר אבחון פשוט יותר של מומים בעובר

לא יכולים להמתין עד הלידה כדי לדעת במדוייק איך התינוק שלכם נראה? טכנולוגיה חדשה תאפשר לכם לעשות זאת כבר ברחם. מדובר במדפסת היוצרת דגם תלת מימד מפורט ומדוייק אנטומית של העובר ברחם.

 

כבר ביקרתם בערוץ הריון ולידה שלנו?

 

עוד על בדיקות בהריון:

חדש בארץ: בדיקת רוק לגילוי מחלות תורשתיות

אילו בדיקות גנטיות חדשות יתווספו לסל הבריאות?

בקרוב: איתור 3,500 מומים בעובר - בבדיקת דם

 

פאביינה פרננדו ובעלה, שניהם תושבי ברזיל, עיוורים. הם לא האמינו שיוכלו לדמיין כיצד נראה העובר שלהם ברחם. הביקור האחרון אצל הגינקולוג הניב תוצאה מוחשית עבורם: לאחר שעברה סריקת אולטרסאונד תלת מימד הופק הדגם הממוחשב של העובר, אותו הם מלטפים, ממששים ומתמלאים התרגשות.

 

הטכנולוגיה, שפותחה בברזיל, נקראת "תלת מימד אנושי". מדובר בטכניקת סריקה ייחודית שנבנתה תחילה עבור צוותים רפואיים למטרות לימוד. כאמור, היא מתרגמת את ההדמיה של האולטרסאונד לדגם תלת מימד, שאותו ניתן גם להדפיס לדגם אמיתי.

 

 

"רציתי תחילה להמציא משהו שיסייע לתחום רפואת העובר", סיפר מפתח התוכנה החדשה, ז'וז'ה לופז. "בהמשך העלינו את הרעיון שהדגם התלת מימד יסייע גם להורים הסובלים מליקוי ראייה".

 

וכך זה מתבצע: תחילה עורך הרופא בדיקת אולטרסאונד באמצעות מכשיר המפיק תמונה תלת מימדית. מכשירים כאלה מצויים בכל העולם, וגם בארץ. החלק השני של הפרוצדורה מתבצע בסטודיו של לופז. המעצב מתכנן את הסריקה עם תוכנת מחשב שיוצרת דגם תלת מימד של העובר. בשלב האחרון מודפס הדגם באמצעות מדפסת תלת מימדית.

 

משפחת פרננדוז הייתה הראשונה שזכתה להרגיש את העובר עוד לפני שנולד בטכנולוגיה פורצת הדרך, שכבר מעוררת עניין רב ברחבי העולם. בשלב הזה היא עזרה לזוג לקויי הראייה, אולם המפתחים מקווים שהיא תאפשר גם להבחין במומים מולדים וליקויים רבים בהם קשה להבחין במבט מהיר במסך האולטרסאונד.

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדגם התלת מימדי והדגם על מסך המחשב. הדפסה פשוטה
מומלצים