שתף קטע נבחר

תוכיח לי שאתה יהודי

נולדת פה? גם סבתא שלך? אז מה. "הוכחת יהדות" זו המצאה חדשה של בתי הדין הרבניים, ואם הדברים ימשיכו להתנהל במצב הקיים - כל מי שאינו משתייך למגזר הדתי "הנכון" יצטרך להוכיח בקרוב מאוד שהוא באמת יהודי

בשנת 1948 היו כשש-מאות אלף יהודים במדינת ישראל. כיום יש למעלה משישה מיליון. בשנת 1948 לא בדקו את יהדותו של אף אחד. כיום, אתה לא יהודי עד שתוכיח אחרת. רק במקרה היה זה דימה מוטל, שסיפורו פורסם כאן, שעבר "בירור יהדות", ולא אני, את או אתה. אם הדברים ימשיכו להתנהל במצב הקיים, כל מי שאינו משתייך למגזר הדתי "הנכון" יצטרך להוכיח בקרוב מאוד שהוא באמת יהודי.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו

 

 

בשנת 1948 המונח "בירור יהדות" לא היה קיים בשפה העברית. פשוט לא היו מבררי יהדות. בתי הדין הרבניים לא חלמו על סמכות כזאת. אנשים עלו ארצה וקיבלנו אותם בסבר פנים יפות. רצה הגורל, בתיבול חופן של פוליטיקה דתית, והדיינים כיום רשאים להכריע אם עולים ייאלצו להוכיח את יהדותם בפניהם.

 

אני מתבייש בשם ההלכה

בשנים האחרונות, מסדרונות הרבנות הם מקום לחששות הדדיים. הרבנים (ו"חוקרי היהדות") חושדים שכל עולה או מי

מצאצאיו הוא זייפן מסמכים סדרתי. כל שנה למעלה מ-4,500 אנשים עוברים הליך שהומצא בשנים האחרונות, שבו כל אחד צריך להוכיח כי זהותו היא אכן שלו. אינני טוען שזיופים אינם קיימים, אך כשדימה ורבים נוספים עוברים השפלה, אני מתבייש. אני מתבייש בשם ההלכה. אני מתבייש בשם האורתודוקסיה. אני מתבייש בשם מדינת ישראל.

 

והגרוע מכל הוא שזה לא נגמר בחקירת יהדות. עולים המתגוררים בראשון לציון, יספרו לכם על ההתמודדות עם הרבנות המקומית, שמפגינה באופן סדרתי יחס עוין לעולים יוצאי ברית המועצות. לאחר שהם (וילדיהם) עוברים הליך משפיל, הרב המקומי מחייב זוגות לעבור הליך נוסף (בתשלום!) אצל חוקר הפרטי משלו. עמותת "עתים" כבר פנתה בעניין זה לשר המשפטים ולגורמים נוספים במערכת, במטרה לכפות את הרב הראשי של ראשון לציון, יהודה וולפא, להכיר באישורי היהדות של בית הדין הרבני.

 

לאן הגענו? נלחמנו למען עלייתם של יהודי ברית המועצות, חגגנו כשהגיעו ארצה, וכעת אנו משפילים אותם? יש דרך אחרת.

 

מי ירצה להיות יהודי?

כיום בתי הדין הרבניים הם הסמכות הבלעדית לקביעת יהדות, ואין כל ביקורת על התנהלות הגוף הזה. בפועל, הדיינים צריכים להסתמך על ההמלצות של "חוקרי היהדות", באופן שבו נעשה "מיקור חוץ" לקביעת יהדותם של בעלי הדין, כאשר רוב החוקרים לא עברו הליך רציני של הכשרה לשירות הציבורי. נוסף על כך, אין דרך לערער על קביעתם. מאלפי פניות שקיבלנו ממרכז הסיוע, עולה כי החדירה לצנעת הפרט איננה יודעת גבולות.

 

יש להקים גוף ביקורת על התנהלות זו. מבקר המדינה מוכרח לבחון את הנושא, במטרה לחייב את המערכת להשתפר.

בנוסף, כדאי כבר היום לקבוע כי עולים חדשים יקבלו אישורים לצורך הרבנות בשעת עלייתם. אין צורך שמישהו שעלה ארצה כיהודי, יקבל סטירת לחי ברגע שיבקש להינשא כדת משה וישראל.

 

אם לא נתחיל לשנות את ההליך כבר היום, הרי שבעוד דור רבים מאיתנו לא יוכרו כיהודים. ואם אלו הן פניה של היהדות כיום, ייתכן שאף אחד כבר לא ירצה להיות יהודי.

 

  • הכותב הוא מנהל עמותת "עתים ", המספקת סיוע והכוונה לנתקלים בקשיים בשירותי הדת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירדן בן חמו
הרב ד"ר שאול פרבר
צילום: ירדן בן חמו
מומלצים