שתף קטע נבחר

זהירות עוקץ: כשחבר מביא חברה

כיצד הצליח חבר מזדמן לשכנע אם חד הורית להפוך לבעלת מניות בחברה על סף קריסה? אל תתפתו, ואל תישענו על המשפט "לי זה לא יקרה"

א', אם חד-הורית מאזור תל אביב הכירה לפני שנה רווק פוטנציאלי. מצבה הכלכלי של א' לא היה מזהיר, בלשון המעטה, והרווק היה מודע לכך היטב.

 

 

הוא הכיר לה את משה ורחל, זוג בשנות ה-60 לחייהם. "אני מכיר אותם הם אנשים טובים שרק נקלעו לבעיה כלכלית קטנה" וצריכים "קצת עזרה", סיפר החבר על בני הזוג. "יש להם עסק בכיכר המדינה ומותג בגדים מאוד מצליח והם יכולים לשלם לך עבור העזרה".

 

רוצה להיות בעלת מניות בחברה?

א' הסכימה להיפגש עם הזוג ולשמוע מה שיש להם להציע. משה ורחל הגיעו לפגישה לבושים היטב. משה סיפר שיש להם עסק כבר 22 שנה ולאחרונה נקלעו לקשים כלכליים עקב הלוואות שלקח מהשוק האפור.

 

רחל, שציינה שהיא בוגרת בית ספר שנקר, דיברה אל ליבה של א' שתעזור להם להציל את העסק. "הם נראו כמו אנשים מאוד נחמדים ועשו עלי רושם מאוד טוב ואמין," מספרת א'. הם אמרו לי שאוכל לקבל משכורת חודשית של 4,000 שקל וכל מה שעלי לעשות זה להיות בעלת מניות בחברה.

 

א' הסכימה ומשה לקח אותה לעורכת הדין שלו. א' חתמה על כמה מסמכים ולמחרת כבר נפתחה חברה בע"מ אשר היא בעלת המניות היחידה בה.

 

באותה תקופה חשבונה של א' בבנק הוגדר כ"חשבון מוגבל", עקב משיכת צ'קים ללא כיסוי. עורכת הדין לא הסבירה לה מה משמעות הדבר ולמרות שא' הייתה מוגבלת בבנק, הדבר לא מנע את פתיחת החברה על שמה.

 

כעבור חודש ביקשה א' לקבל את פירות עבודתה כפי שהבטיח לה הזוג, אולם משה התחמק בתירוצים שונים. חלפו להם מספר חודשים, וכמובן א' לא ראתה שקל מבני הזוג.

 

לאחר 5 חודשים פנה משה ל-א' ואמר כי יש צורך להעביר את המניות למישהו שהוא לא מוגדר כמוגבל בבנק. א' זומנה שוב לעורכת הדין שלהם ושם פגשה את איגור - אליו הועברו המניות. א' חתמה וחזרה לביתה.

 

חלפו להם עוד כמה חודשים. "איגור חלה בסרטן," סיפר משה, "צריכים להעביר לך בחזרה את כל המניות". א' הסכימה לקבל בחזרה את המניות.

 

מי אתם זוג חביב?

באמצע חודש יוני השנה צלצל הטלפון בביתה של א'. האדם מצידו השני של הקו שאל האם היא מכירה את משה ורחל והאם היא קרובת משפחה שלהם. כאשר א' ענתה בשלילה, שמעה סיפור וחשכו עיניה. "האנשים שהקמת עבורם את החברה חייבים 33 מיליון שקל בהוצאה לפועל והם צוברים חובות חדשים על שם החברה שפתחת עבורם. הם פתחו חשבון בנק, חותמים על חוזים בשם החברה, ובסוף ירדפו אחריך כי את הבעלים הרשומים של החברה ולא הם".

 

א' הייתה המומה. האדם מצידו השני של הקו סיפר לה שכיום יש תביעה כנגד החברה שהקימה, הדורשת לפנות את החברה ממקומה הנוכחי - בית מלאכה במרכז הארץ, הואיל ודמי השכירות לא שולמו.

 

כשא' הבינה שזה רק עניין של זמן עד שמס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי יגיעו לפתח ביתה, היא החליטה להתעשת ולפעול מהר ולמזער ככל האפשר את הנזקים.

 

א' התקשרה למשה והחלה איתו בשיחה חברית, שאלה לשלומו וסיפרה לו שהתקשרו אליה מחברת סקרים ושאלו שאלות לגבי החברה. משה אמר לא למסור פרטים בטלפון. א' שאלה את משה שוב האם היא אמורה לדאוג. "את בעלת מניות אין לך שום אחריות אישית, שום דבר לא על שמך, את לא חותמת על שום ערבות", הוא ענה.

 

א' הציעה להעביר את המניות לאדם אחר, אולם משה התחנן "אבל למה עכשיו. אל תעשי לי פנצ'ר עכשיו. אין לך שום אחריות אישית. אין לך שום סיכון אני לא מבין אותך. החברה היא בעירבון מוגבל, את סתם שם".

 

מה שמשה לא ידע, זה שא' הקליטה את השיחה. למחרת פנתה א' למע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי וסיפרה להם כל מה שהיה. היא גילתה שמשה ואשתו מוכרים לרשויות מן העבר ומשה אף ריצה עונש מאסר בפועל בגלל אי סדרים בהנהלת החשבונות שלו.

 

א' ניסתה להגיש תלונה במשטרה, אך נאמר לה שאין עבירה פלילית, "כל עוד לא זויפה החתימה שלך".

 

נשארה עם החובות

בינתיים הבעלים של בית המלאכה לחצו על א' לפנות את השטח שלהם כי לא שולמה השכירות. היא החליטה לנצל את היותה בעלת החברה, והגיעה לפשרה בתביעה שהוגשה כנגד החברה לפינוי בית המלאכה. א' פנתה לבית המשפט ונתנה את הסכמה לפנות את החברה ואת החפצים ועל הדרך אישרה שבני הזוג לא יכולים להיכנס לבית המלאכה.

 

כאשר א' הגיעה לראות בעיניה את המקום שממנו פעלו הזוג, מצאה המוני נושים שהגיעו למקום לחפש את השניים. אם היה לה ספק כל שהוא באיזה סוג של אנשים מדובר, הרי שהמציאות כבר לא אפשרה ספקות.

 

בארגזים וחפצים שנזרקו לרחוב היא מצאה מאות מסמכים המקשרים אותם לעשרות תביעות משנים עברו, של עובדים, ספקים וגם מכתב חנינה מנשיא המדינה לאחר שמשה החל לרצות עונש מאסר שמקורו בעבירות מס. (תיק הוצאה לפועל 01-40770-08-7 החלטה של הרשם אבי כהן).

 

שבועות לאחר מכן החלה לקבל דרישות תשלום מעיריית תל-אביב וחברת החשמל בגין חובות שהשאירה החברה.

 

שלא יעקצו אתכם: דברים שכדאי לדעת

מה מוסר ההשכל? לא לחתום על דברים שאתם לא מבינים בהם, במיוחד כשזה נוגע להקמת חברות. להיזהר מאוד מהסכמה להיות מיופה כוח עבור אחרים ובפרט מאנשים זרים. כשיש ספק - תמיד מומלץ לא למהר ולבדוק היטב מה משמעות החתימה.

 

הנה כמה דברים שכדאי לדעת בעניין זה:

 

1. בדיקת חייב מוגבל ניתן לבצע באתר של רשות האכיפה והגבייה.

 

2. בדיקת לקוח מוגבל על פי קריטריונים של בנק ישראל.

 

3. בדיקה האם אדם היה או נמצא בהליך של פשיטת רגל (שים לב שהרישום הוא לא מדויק במלואו, ואמין ברובו מאז 2007).

 

4. בדיקה ברשם החברות (שם מקלידים את מספר החברה או את השם ורואים שהיא אכן קיימת).

 

5. כדאי לעשות חיפוש בגוגל לפני שם ומספר טלפון. לא תאמינו כמה דברים אפשר ללמוד על אנשים בחיפוש כה פשוט. במידה ואותם אנשים נתבעו בעבר יתכן ותמצאו שניתנו כנגדם פסקי דין בבית משפט שונים. עם זאת כדאי גם לדעת שהעדר רישום לא מבטיח דבר מאחר ואפשר לשלם כסף על מנת הסיר פרסום פסקי דין.

 

הכותב הינו יועץ בתחום מניעת חובות וגבייתם. השמות המצויינים בטור, בדויים, אולם מבוססים על מקרה אמיתי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
על מה אתם חותמים?
צילום: jupiter
מומלצים