שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מי ירוויח מהצבעה לרשימות שלא ייכנסו לכנסת?
  יחימוביץ' מנסה לגייס את תומכי המפלגות שאינן צפויות להיכנס לכנסת. יו"ר הכנסת לשעבר, פרופ' שבח וייס: "לפי חוק בדר-עופר, הקולות למפלגות שלא עברו את אחוז החסימה עוברים קודם כול למפלגה הגדולה ביותר"

  הצבעת למפלגת שמאל־מרכז שהסקרים מנבאים שלא תעבור את אחוז החסימה? יש סיכוי גדול שבסופו של דבר הקול שלך יחזק דווקא את בנימין נתניהו - כך טוענים במפלגת העבודה.

   

  כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

  הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet 

   

  אחרי שניסו לגייס את ציבור המתלבטות, החליטו שלי יחימוביץ' ואנשיה להקדיש את היומיים האחרונים של קמפיין הבחירות לניסיון להעביר אליהם את תומכי המפלגות הקטנות, שרובן מזוהות עם השמאל והמרכז. כבר אתמול יצאו במפלגה בקמפיין אינטרנטי שנועד להזהיר את תומכי המפלגות הללו כי הצבעותיהם יעזרו למעשה לליכוד־ביתנו. "ההצבעה שלכם, שהייתה אמורה בכנות ובאמונה להיות הצבעת מחאה, תהיה פשוט הצבעה לביבי וליברמן", כתבה יחימוביץ' בדף הפייסבוק שלה. "הם עלולים לקבל שלושה מנדטים נוספים בזכותכם".

   

  ב-22 בינואר: צפו במשדר הבחירות של ynet

  ב-22 בינואר: צפו במשדר הבחירות של ynet

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בעבודה הסבירו כי המטרה היא לגרום לבוחרים אלו להבין שאם המפלגה שלהם לא תעבור את אחוז החסימה, גם הליכוד ייהנה מכך, שכן חלוקת המנדטים משתנה לאחר ניכוי הקולות שלא עברו את אחוז החסימה. "זה לא סתם שהקול שלכם ייזרק לפח", ציינה יחימוביץ'. "זה הרבה יותר גרוע. חוק בדר-עופר קובע שהקולות האלה, של כל המפלגות שלא עברו את אחוז החסימה, נאספים והולכים בראש ובראשונה ובאופן לא פרופורציונלי למפלגה הכי גדולה".

   

  פרופ' שבח וייס, יו"ר הכנסת לשעבר ומומחה למדע המדינה, הסביר אתמול כי חוק בדר-עופר קובע שקולותיהן של המפלגות שלא עברו את אחוז החסימה עוברים קודם כול למפלגה הגדולה ביותר. בהתאם לסקרים, ניתן לקבוע כמעט בוודאות שבבחירות האלו זו תהיה הליכוד. יתר
  הקולות, אם יישארו, יתחלקו בין המפלגות הבאות בתור לפי גודלן. "המפלגות הגדולות ביותר, על פי סדר יורד, יזכו ליותר נחת מכל המפלגות שלא עברו כלל את אחוז החסימה", אמר וייס.

   

  חוק בדר-עופר נחקק ב־1973 כתיקון לחוק הבחירות לכנסת וקבע את חלוקת עודפי הקולות בשיטה המקנה עדיפות למפלגות הגדולות. על העדיפות הזו תעיד גם זהותם של שני הח"כים המנוחים שיזמו אותו: יוחנן בדר היה איש גח"ל, הליכוד של היום, ואילו אברהם עופר היה איש המערך, העבודה של היום. עד אז חולקו המנדטים הנוספים באופן פשוט: המפלגות שכמות העודפים שלהן הייתה הגדולה ביותר היו זוכות בהם.

   

  בהכנת הידיעה השתתפו צביקה ברוט, טובה צימוקי ותלם יהב
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הצבעה למפלגות קטנות?
  צילום: אוהד צויגנברג
  מומלצים