שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

אובמה הושבע: 'הכלכלה משתקמת, תמה מלחמה'

לאחר השבעת סגנו ביידן, הניח אובמה את ידו על שני ספרי תנ"ך והושבע לכהונה שנייה לעיני מאות אלפים שגדשו את הקפיטול. "הדור הזה של אמריקנים עמד במבחן של מלחמה שעכשיו נגמרת, ההשתקמות הכלכלית החלה, האפשרויות של אמריקה בלתי מוגבלות", הצהיר. ביונסה שרה את ההמנון

ארבע שנים ויום לאחר שעשה היסטוריה כנשיא השחור הראשון, התייצב הערב (יום ב') נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, לטקס ההשבעה לכהונתו השנייה בגבעת הקפיטול בוושינגטון. לקול תרועות חצוצרות ותשואות הקהל, תפס אובמה את מקומו על הבמה, בעוד מאות אלפים גודשים את רחובות הבירה האמריקנית. הוא הרים את ידו הימנית, הניח את שמאלו על ספרי התנ"ך שבחר, והושבע על ידי נשיא בית המשפט העליון. לאחר מכן נורה מטח כבוד בתותחים. דקות ספורות לפני כן הושבע סגן הנשיא ג'ו ביידן. זהו טקס ההשבעה ה-57 בהיסטוריה של ארה"ב. ynet העביר בשידור חי את הטקס.

 

אובמה מושבע (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אובמה מושבע(צילום: רויטרס)

 

אובמה בחר בשני ספרי תנ"ך וברית חדשה - של הנשיא אברהם לינקולן ושל מרטין לותר קינג (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אובמה בחר בשני ספרי תנ"ך וברית חדשה - של הנשיא אברהם לינקולן ושל מרטין לותר קינג(צילום: AFP)

 

ביידן נשבע (צילום: MCT) (צילום: MCT)
ביידן נשבע(צילום: MCT)


 

הטקס על גבעת הקפיטול (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הטקס על גבעת הקפיטול(צילום: רויטרס)

 

אובמה נכנס לבמת הטקס לקול תרועות חצוצרה ותשואות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אובמה נכנס לבמת הטקס לקול תרועות חצוצרה ותשואות(צילום: AFP)

הזוג הנשיאותי בנשיקה לפני ההשבעה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הזוג הנשיאותי בנשיקה לפני ההשבעה(צילום: AFP)

 

לאחר ההשבעה פתח הנשיא ה-44 של ארה"ב את נאומו בציטוט מהצהרת העצמאות האמריקנית, שמבטיחה שוויון לכל בני האדם. הוא הדגיש בדבריו כי ההיסטוריה לימדה את האמריקנים על הצורך באחדות, בחירות ובשוויון, ואמר כי "יחד למדנו שאומה גדולה צריכה לדעת לדאוג לחלשים".  

 

"עלינו לקבל החלטות קשות כדי להוריד את מחיר שירותי הבריאות ואת גודל הגירעון", הצהיר אובמה, בהדגישו שניים מהאתגרים הקשים העומדים בפני ממשלו, "אבל אנחנו דוחים את האמונה שעל אמריקה לבחור בין טיפול בדור שבנה את המדינה הזו לבין השקעה בדור שבונה את עתידה".

 

"הדור הזה של אמריקנים עמד למבחן של משברים שהוכיחו את נחישותנו ועמידתנו האיתנה. עשור של מלחמה תם כעת. הכלכלה החלה להשתקם. האפשרויות של אמריקה בלתי מוגבלות, משום שיש לנו את כל התכונות שנדרשות בעולם ללא גבולות: נעורים ומרץ, גיוון ופתיחות, נכונות לקחת סיכונים ומתת של יכולת המצאה. אחיי האמריקנים, נועדנו לרגע הזה ואנחנו נגיע אליו – כל עוד נעשה זאת יחד", אמר אובמה.

 

"כי אנחנו מבינים שהמדינה שלנו לא יכולה להצליח כשמיעוט הולך וקטן מצליח מאוד ורוב הולך וגדל בקושי מצליח. אנחנו מאמינים ששגשוגה של אמריקה צריך להישען על כתפיו הרחבות של מעמד בינוני מתחזק. אנחנו יודעים שאמריקה משגשגת כשכל אחד יכול להיות עצמאי וגאה בעבודתו, כששכר העבודה משחרר את המשפחות מהקשיים. אנחנו נאמנים לעיקר אמונתנו כשילדה קטנה שנולדה לעוני קשה יודעת שיש לה אותו הסיכוי להצליח כמו כל אחד אחר כי היא אמריקנית, היא חופשייה, והיא שווה. לא רק בעיני האל, אלא גם בעינינו".

 

אובמה היה הנשיא הראשון בהיסטוריה האמריקנית שדיבר על שוויון לקהילה הגאה בנאום ההשבעה שלו. 43 נשיאים לא התייחסו כלל לנושא, עד שהגיע הנשיא אובמה ואמר: "המסע שלנו לא יושלם עד שאחינו ואחיותינו הגאים יקבלו יחס כמו כל אחד אחר על פי החוק". אובמה הוסיף ש"אם אנחנו באמת נוצרנו שווים, אז גם האהבה שלנו האחד כלפי האחר חייבת להיות שווה גם היא".

 

זהו צעד נוסף של הנשיא אובמה המשנה בהדרגה את עמדתו, ושהיה לנשיא שביטל בצבא את מדיניות "אל תשאל אל תספר", ומאפשר היום לגאים לשרת בצבא מבלי להסתיר את העדפתם המינית. בראיון עבר לרשת ABC סיפר אובמה שלבנותיו סשה ומליה יש חברות שהוריהם בזוגיות עם בני אותו מין, "ולא עלה בדעתן שהורי הידידות שלהן יזכו ליחס שונה".

 

אובמה בנאום ההשבעה. "אמריקה צריך להישען על כתפיו הרחבות של מעמד בינוני מתחזק" (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה בנאום ההשבעה. "אמריקה צריך להישען על כתפיו הרחבות של מעמד בינוני מתחזק"(צילום: AP)

אובמה בנאום ההשבעה. "המדינה שלנו לא יכולה להצליח כשמיעוט הולך וקטן מצליח מאוד ורוב הולך וגדל בקושי מצליח" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אובמה בנאום ההשבעה. "המדינה שלנו לא יכולה להצליח כשמיעוט הולך וקטן מצליח מאוד ורוב הולך וגדל בקושי מצליח"(צילום: AFP)

 

לפני השבעתו של אובמה שר הזמר ג'יימס טיילור את השיר "America the Beautiful" ולאחר נאומו שרה קלי קלרקסון את השיר "America (My Country 'Tis of Thee)" בעוד תזמורת הצי מלווה אותה. לאחר מכן הקריא המשורר האמריקני-קובני ריצ'רד בלנקו שיר. לאחר תפילת ההודיה חתמה הזמרת ביונסה את הטקס בשירת ההמנון האמריקני. לאחר הטקס יסעדו הזוגות אובמה וביידן יחדיו. בהמשך היום הם יסקרו את משמר הכבוד, ישתתפו במצעד לבית הלבן ובנשפים רשמיים בוושינגטון.

 

ביונסה שרה את ההמנון האמריקני (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ביונסה שרה את ההמנון האמריקני(צילום: רויטרס)

 

הקלינטונים צופים בהשבעה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הקלינטונים צופים בהשבעה(צילום: AFP)
 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

אובמה בפני האומה (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה בפני האומה(צילום: AP)

 

קלינטון המתאוששת התקבלה בתשואות

אובמה ומשפחתו החלו את היום בביקור בכנסייה ואחר כך חזרו לבית הלבן. המצלמות תפסו את אובמה ובתו סשה, לבושה שמלה סגולה. הנשיא צייץ בחשבון הטוויטר שלו

בעודו בכנסייה: "אני אסיר תודה ולכבוד לי לזכות בהזדמנות לסיים את מה שהתחלנו. עבודתנו מתחילה היום. קדימה". יריבו לשעבר, חבר הקונגרס הרפובליקני ג'ון מקיין, צייץ "ברכות לנשיא אובמה ולמשפחתו ביום ההשבעה הזה".  

 

לטקס ההשבעה התייצבו פוליטיקאים וידוענים. מזכירת המדינה הילרי קלינטון ובעלה הנשיא לשעבר ביל קלינטון התקבלו בתשואות. קלינטון, שמתאוששת מקריש דם במוחה, חבשה משקפיים עבים, חייכה ונופפה לקהל, והייתה בין אחרוני המתייצבים לטקס. לפניה תפסו את מקומם שופטי בית המשפט העליון האמריקני, לבושים בגלימותיהם השחורות. בין היתר נראו גם הנשיא לשעבר ג'ימי קרטר ואשתו רוזלין. 

 

את זמנם של ההמונים הממתינים בקור הבוקר הוושינגטוני הנעימו מקהלות ותזמורות, שהחלו בשירה ובניגון שעות לפני הטקס עצמו. מעט לאחר השעה שש (שעון ישראל) הכריז הכרוז על כניסתם של בניו של סגן הנשיא ג'ו ביידן, ולאחר מכן על כניסתן של בנות אובמה, סשה ומליה, שלוו בסבתן, אמה של מישל, מריאן רובינסון. אחר כך צעדו לבמה אשתו של סגן הנשיא, ג'יל ביידן, מלווה בבני זוג של מנהיגי הקונגרס השונים. אחריה נכנסה מישל אובמה ותפסה את מקומה לצד בנותיה ואמה. סגן הנשיא ג'ו ביידן, מלווה במנהיגי הקונגרס משני צדי הקשת הפוליטית ובאחראים על הטקס, נכנס אחריה.

 

ההמונים מריעים בשדרה הראשית מול הקפיטול (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ההמונים מריעים בשדרה הראשית מול הקפיטול(צילום: EPA)

   

משפחת אובמה בדרכה מהכנסייה לבית הלבן (צילום: AP) (צילום: AP)
משפחת אובמה בדרכה מהכנסייה לבית הלבן(צילום: AP)

 

אובמה ובתו סשה יוצאים מהכנסייה (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה ובתו סשה יוצאים מהכנסייה(צילום: AP)

משפחת אובמה חוזרת לבית הלבן (מימין, אמה של מישל, מריאן רובינסון) (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
משפחת אובמה חוזרת לבית הלבן (מימין, אמה של מישל, מריאן רובינסון)(צילום: רויטרס)

 

בפעם הקודמת צפו בהתרגשות 1.8 מיליון אמריקנים נלהבים בהשבעתו של הנשיא השחור הראשון בתולדות ארצות הברית, אולם הפעם צפויה ההתלהבות להיות מצומצמת יותר. לפי ההערכות, למרגלות גבעת הקפיטול יתאסף כשליש ממספר הצופים בטקס הקודם - אולם עדיין מדובר במספר שיא עבור השבעה לקדנציה שנייה של נשיא מכהן.

 

הטקס עצמו נפתח בתפילה ובהודיה ובה הודגש הנושא של הטקס השנה - "אמונה בכוחה של ארצות הברית".

 

הזוג קלינטון מתקבל באהדה. קלינטון מתאוששת מקריש דם בראשה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הזוג קלינטון מתקבל באהדה. קלינטון מתאוששת מקריש דם בראשה(צילום: AFP)

 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

הזמרים ביונסה וג'יי זי מגיעים לטקס (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הזמרים ביונסה וג'יי זי מגיעים לטקס(צילום: EPA)

השחקנית אווה לנגוריה בטקס (צילום: MCT) (צילום: MCT)
השחקנית אווה לנגוריה בטקס(צילום: MCT)

 

אמריקנים שהשכימו קום לתפוס מקומות טובים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אמריקנים שהשכימו קום לתפוס מקומות טובים(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

נשיא פופולרי בצל קרע חריף

אובמה מתחיל את כהונתו השנייה בעודו נהנה מאחוז תמיכה חסר תקדים, 52%, עבור נשיא שכבר מילא את התפקיד במשך ארבע שנים. בנוסף, בסקרים אחרונים כשני שלישים מהציבור האמריקני הביעו כלפיו אהדה אישית,

חרף מצבה הכלכלי הרעוע של ארצות הברית והקרע הפוליטי החמור בין הדמוקרטים לרפובליקנים בוושינגטון.

 

אובמה הושבע בפועל כבר אתמול, כדי להבטיח שארצות הברית לא תהיה "חסרת נשיא" אפילו לא רגע אחד. בשעה 11:55 שעון וושינגטון, חמש דקות לפני שהסתיימה רשמית כהונתו הראשונה, הבטיח אובמה למלא בנאמנות את תפקיד הנשיא ולהגן על החוקה. ההשבעה, שערך נשיא בית המשפט העליון ג'ון רוברטס, התקיימה בבית הלבן בנוכחות בני משפחה ומקורבים בלבד, ונמשכה פחות מדקה.

 

ההשבעה אתמול בבית הלבן. ארה"ב לא נשארה "ללא נשיא" (צילום: AP) (צילום: AP)
ההשבעה אתמול בבית הלבן. ארה"ב לא נשארה "ללא נשיא"(צילום: AP)

 

וושינגטון לפני הטקס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
וושינגטון לפני הטקס(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

 

לפי הנהוג בארצות הברית, יום השבעתו של הנשיא הוא 20 בינואר, אולם בשנים שבהן התאריך חל ביום ראשון,

נדחה האירוע החגיגי ליום שני. עם זאת, כדי להבטיח המשכיות ואת יישום החוקה, מושבע הנשיא גם ביום ראשון באירוע מצומצם.

 

במהלך היום הגיעו אובמה וביידן לבית העלמין הצבאי ארלינגטון כדי להניח זר על קבר החיילים שמקום קבורתם לא נודע, ועוד קודם לכן השתתף אובמה עם משפחתו בטקס תפילה בכנסייה בוושינגטון לציון יום מרטין לותר קינג, שחל היום.


פורסם לראשונה 21/01/2013 16:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה מושבע
צילום: רויטרס
השבעת אובמה בבית הלבן אתמול
צילום: רויטרס
מומלצים