שתף קטע נבחר

רוקמים קואליציה: כולם מדברים על שוויון בנטל

בבוקר שלאחר ההישג הדרמטי של יאיר לפיד שגרף 19 מנדטים בבחירות לכנסת, נראה כי סדר היום של הרכבת הקואליציה מתיישר איתו. נפתלי בנט אומר כי "יש הזדמנות היסטורית חד-פעמית לממשלת שוויון בנטל ודאגה למעמד הביניים". גם מקורבי ציפי לבני אומרים שזה יהיה אחד התנאים לכניסתה

היום שאחרי מתחיל עם היסוסים, תקוות ולא מעט חששות: תוצאות הבחירות לכנסת ה-19 שחידדו את השוויון בין הגושים, הותירו את ראשי המפלגות עם אי-ודאות בנוגע לפניה של הקואליציה הבאה. ראש הממשלה בנימין נתניהו עשוי להיות זה שעליו תוטל המלאכה, אולם ההישג העצום של יאיר לפיד שגרף 19 מנדטים הצליח לטרוף את הקלפים ולקבוע סדר חדש ולא מעט כאב ראש לנתניהו. מה שבטוח הוא שלפיד הצליח לקבוע את סדר היום של הממשלה הבאה - וכולם מתיישרים עם דרישתו לשוויון בנטל.  

 

 


 

קובע את סדר היום. לפיד בחגיגות הניצחון, אמש (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
קובע את סדר היום. לפיד בחגיגות הניצחון, אמש(צילום: יריב כץ)

 

מביע אופטימיות. בנט יוצא מביתו, הבוקר (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מביע אופטימיות. בנט יוצא מביתו, הבוקר(צילום: עידו ארז)

 

מי שעוקב אחר ההצלחה של לפיד הוא נפתלי בנט שמפלגתו הבית היהודי זכתה ב-11 מנדטים. מאזן הכוחות עלול להביא לכך שבסיטואציה מסוימת נתניהו יבחר בממשלת מרכז מבלי להכיל בתוכה את בנט ואנשיו. הבוקר (יום ד') בנט נשמע אופטימי.

 

בראיון ל-ynet אמר בנט: "זו יכולה להיות ממשלה אמיתית שתפעל למען שוויון אמיתי בנטל. אני מאושר שיש הזדמנות היסטורית חד-פעמית לממשלת שוויון בנטל ודאגה למעמד הביניים. אני לא זוכר שהייתה הזדמנות כזאת גדולה. אנחנו רק בתחילת הדרך, יש לנו עכשיו ארבע שנים לא פשוטות להפשיל שרוולים ולעבוד קשה בשביל עם ישראל".

  

בהתייחסו להישג של לפיד אמר בנט כי "בבחירות האלה הציבור בחר במשהו חדש, גם יאיר לפיד, גם אנחנו חדשים, אבל הציבור מצפה לתוצאות. הוא מצפה לפרוע את ההתחייבויות וההתחייבות הגדולה ביותר שלנו זה לדאוג לכלכלה פה ולמעמד ולשוויון בנטל. אנחנו מסתכלים קדימה עם הרבה מאוד תקווה".

 

לגבי התוצאות של מפלגתו אמר בנט כי "אנחנו מאוד מרוצים. הכפלנו את עצמנו פי ארבעה לעומת הבחירות הקודמות - גידול של 400 אחוז, וזה הישג אדיר שמאז 1977 לא היה לנו. אני מאוד מרוצה מהצמיחה של הציונות הדתית. אנחנו בתחילת דרך ארוכה עם הרבה מאוד אמונה בלב ואחריות לקראת הממשלה הקרובה".

  

במהלך הימים שקדמו לבחירות ניהלו הליכוד-ביתנו והבית היהודי מאבקים קשים בניסיון לקושש קולות. אחרי שהקולות נספרו והבחירות הוכרעו מעדיף בנט לומר שהוא "מסתכל קדימה".

 

בבואו להסביר את תגובתו בנושא הוא אמר כי "כואב לי לא על הקמפיין אלא באמת על מערכה שניהלו על אנשים טובים וציירו אותם בצבע שחור, אבל עכשיו המבט קדימה. אני מתכוון לעבוד קשה בשנים הקרובות כדי לא לאכזב את מאות האלפים שתמכו בנו. אני לא מתעסק בפוליטיקה עד יום ראשון. אני רוצה עכשיו לשתות קפה עם המשפחה".

 

 

"לבני מיצתה את האופוזיציה" 

גורמים במפלגת התנועה של ציפי לבני שהגיעה למאזן של שישה מנדטים, אמרו הבוקר שנושא השוויון בנטל יהיה אחד התנאים לכניסתה וציינה כי האופציה המועדפת עליה היא כניסה לממשלה. "ניתן לומר שהיא מיצתה את הרפתקאות האופוזיציה, אבל זה לא יהיה בכל מחיר. ממשלה עם לבני תהיה לגיטימית יותר, ארוכה ושקטה יותר", אמרו במפלגתה של לבני.

 

על האכזבה בגריפת המנדטים אמרו בתנועה כי "הטרנד הלך ליאיר לפיד. אנחנו מניחים שהוא הרוויח מהסירוב לאיחוד גוש המרכז. אנחנו היינו בסיס להתקפות מצד כל המפלגות ללא יוצא מן הכלל. בכל מקרה, כנראה עדיף גם ללפיד להיכנס יחד עם לבני לממשלה".

 

לבני. "לפיד הרוויח מהסירוב לאיחוד גוש המרכז" (צילום: ערן (יופי) כהן) (צילום: ערן (יופי) כהן)
לבני. "לפיד הרוויח מהסירוב לאיחוד גוש המרכז"(צילום: ערן (יופי) כהן)

אצל המנצחים הגדולים ביש עתיד ממשיכים לחגוג את ההפיכה למפלגה השנייה בגודלה בכנסת. במפלגה הדגישו הבוקר כי מוקדם לחשוב שהם "נעולים" בקואליציה של בנימין נתניהו והבהירו שהם אינם נאיביים ותאבי שלטון.

 

"יש הבוקר תחושות של סיפוק ושל הרגשה שהוטלה עלינו אחריות כבדה מאוד", אמר מס' 5 ברשימה יעקב פרי, "במיוחד כאשר אנחנו הבטחנו ואנחנו מתכוונים לקיים את ההתחייבויות לבוחרים".

  

פרי אמר עוד כי "אנחנו רוצים לעסוק פחות כרגע בסחר מכר ובמה שחלק מהתקשורת לפחות עוסקת - מיקומים ותיקים והרכבים. לנו יש מצע שעמלנו עליו למעלה משנה והוא בין שאר הדברים עומד על כך שנעשה מיידית את נושא השוויון בנטל, נטפל ביוקר המחיה בנושא הדיור, והשוויון בנטל".

 

  

פרי טוען כי הניסיון הפוליטי שחסר ברשימה לא יהווה חיסרון מבחינתם. לדבריו, "אנחנו לא נאיביים ומי שאומר את זה עלינו ייתקל בחומה בצורה של אנשים מקצוענים, כל אחד בתחומו. מי שחושב שאנחנו תאבי שלטון או טירונים פוליטיים, טעות בידיו. מי מהשותפים הפוטנציאליים שלנו שיקבל את תנאינו, נוכל לקדם איתו את הנושאים שאנחנו מאמינים בהם ואיתו נשתף פעולה. אנחנו לא מחויבים לאף אחד".

  

על השיחה שהתקיימה אמש בין יו"ר המפלגה לפיד לראש הממשלה נתניהו, מיד לאחר היוודע התוצאות, אמר פרי כי "זו טעות לחשוב שאנחנו כבר נעולים בקואליציה. מה שיוליך אותנו זה ההבטחות שלנו לבוחרים. זה ורק זה. הייתי רוצה לראות פה קואליציה שאפשר להריץ איתה את הנושאים החשובים לנו. להעלות את נושא מעמד הביניים ויתר העניינים היומיומיים של האזרחים בישראל".

 

"אנחנו לא נעולים בקואליציה". פרי עם לפיד (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"אנחנו לא נעולים בקואליציה". פרי עם לפיד(צילום: מוטי קמחי)

 

 

מנגד, ברשימה המשותפת של הליכוד-ביתנו, ממשיכים לנסות ולהסביר את הכישלון שהסתיים עם 31 מנדטים בלבד. מספר 2 ברשימת ישראל-ביתנו, שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן, פרסם הבוקר סטטוס בעמוד הפייסבוק שלו, שבו קרא להחיל את "החוק הנורבגי" הקובע כי ח"כ שהוטל עליו תפקיד ממשלתי יתפטר מחברותו בכנסת.

 
"נרכיב גם את הממשלה הבאה בראשות בנימין נתניהו". כתב ליברמן. "תודה אישית אני שולח לתושבי נוקדים, שהוכיחו שוב ש'ביתי הוא מבצרי' ועל אף המאבק הקשה מול הבית היהודי ועוצמה לישראל, נתנו את הבכורה להליכוד-ישראל ביתנו". 

 

ליברמן בירך את לפיד ובנט על "הצלחתם והישגיהם בבחירות" והדגיש עוד כי "אנו נמשיך להנהיג את מדינת ישראל באחריות ובביטחון. הכרעת הבוחר מחייבת את הממשלה הבאה להתמקד בנושאי פנים ובראשם השוויון בנטל, שינוי שיטת הממשל ודיור בר-השגה. בתחום המדיני, אם הפלסטינים יודיעו שהם מוכנים להיפגש ולדון בחידוש המו"מ, אנו נשמח להיפגש עמם, כמובן ללא שום תנאים מוקדמים".

 

דנון: "אין תיקו בגושים"

ח"כ דני דנון (הליכוד) אמר הבוקר לחדשות ynet ברדיו האזורי כי "אין ספק שציפינו ליותר מנדטים. רצינו יותר מנדטים אבל השורה התחתונה - בנימין נתניהו הוא ראש הממשלה הבא של מדינת ישראל. אני לא מקבל את ההנחה שיש תיקו בין הגושים".

 

דנון אמר עוד כי "רבים מהמצביעים שהצביעו ליאיר לפיד הם לא אנשי שמאל ולכן אני מאמין שנתניהו ירכיב ממשלה רחבה יחד עם יאיר לפיד ונוכל להתמודד עם האתגרים הגדולים שבפניהם אנו ניצבים. קווי המתאר של הממשלה הבאה זה כל מי שרוצה, כולל ש"ס, בנט, ולפיד, לבוא ולפעול לפי הקווים האלו ועל עקרונות היסוד של הממשלה. ההנהגה והערכים יהיו של הליכוד. אני מני שאם מפלגת יש עתיד תחליט להיכנס לממשלה תקבל תיקים חשובים אך עדיין ההובלה והכיוון יהיו בידי הליכוד".  

 

 

הסכינים יישלפו גם בעבודה? יחימוביץ', אמש (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
הסכינים יישלפו גם בעבודה? יחימוביץ', אמש(צילום: עידו ארז)

 

גם במפלגת העבודה מאוכזבים ביותר לאחר שהרשימה בהובלת שלי יחימוביץ' הגיעה ל-15 מנדטים בלבד. ח"כ איתן כבל אמר הבוקר במשדר המיוחד באולפן ynet כי הוא לא מצפה שיושבת ראש המפלגה תתפטר. "אני בכאב גדול, אמיתי, התוצאות מאכזבות עד כאב, נתכנס ונקבל את ההחלטות", אמר ח"כ כבל.

 

מתוצאות הבחירות עלה כי ש"ס שמרה על כוחה והתייצבה עם 11 מנדטים. יהדות התורה הצליחה להגדיל את כוחה מחמישה מנדטים בכנסת היוצאת לשבעה בכנסת החדשה. מרצ קיבלה אף היא 6 מנדטים. זה היה לילה ארוך במיוחד עבור שאול מופז, שהצליח בסופו של דבר להיכנס לכנסת, אך עם שני מנדטים בלבד. אצל המפלגות הערביות התמונה המסתמנת היא זו: רע"מ-תע"ל - 5 מנדטים, חד"ש עם 4 ובל"ד עם 3.

 

ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג ביקר בצהריים בביתה של יחימוביץ'. בצאתו מהפגישה אמר הרצוג כי "אנו מנסים להתמקד בכינונו של גוש חוסם פוליטי. הבוחר אמר דבר מאוד ברור - העם לא מעוניין בעוד ממשלה בראשות

נתניהו אלא בממשלה אחרת. חיבור של העבודה עם יש עתיד היום, מבחינה פרלמנטרית, הוא 34 מנדטים זה הרבה יותר מהחיבור שיש לנתניהו עם ליברמן. לכן, יש פה הזדמנות לכינונה של קואליציה אחרת שהליבה שלה זה יש עתיד והעבודה".

 

הרצוג הוסיף כי "בין יחימוביץ' ללפיד יש מערכת יחסים טובה שמייצרת בסיס לשיתוף פעולה פוליטי ואנו חושבים שבהינתן המצב הזה אסור לוותר על האופציה של ממשלה אחרת למדינת ישראל". יחימוביץ' מקיימת משעות הבוקר שיחות עם ראשי המפלגות השונות.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מה יהיו תנאיו? יאיר לפיד
צילום: אבישג שאר-ישוב
ספג מכה קשה. נתניהו
צילום: עופר עמרם
צילום: ערן (יופי) כהן
מיצתה את האופוזיציה. לבני
צילום: ערן (יופי) כהן
מומלצים