שתף קטע נבחר

מו"מ לבלוק חרדי: "18 מנדטים מול 19 של לפיד"

ש"ס ויהדות התורה מנהלות מגעים לאיחוד לצורך המשא המתן הקואליציוני. "תגיד לנתניהו שבנושא תלמידי הישיבות אנחנו 18, לא 11", אמר הרב עובדיה לדרעי, שהבהיר: "נהיה מתואמים גם לגבי הסטטוס קוו והגזירות". גפני לא שולל ממשלה עם יש עתיד

אמנם יהדות התורה התחזקה משמעותית בבחירות האחרונות וש"ס שמרה על כוחה, אבל במפלגות החרדיות מודאגים מנסיקתו הפוליטית של יאיר לפיד והחלו לנקוט צעדים קונקרטיים לקראת פתיחת המשא ומתן הקואליציוני: בין ש"ס ליהדות התורה מתנהלים מגעים אינטנסיביים, במטרה ליצור בלוק לצורכי משא ומתן שיכלול 18 מנדטים וינסה למזער את הפגיעה הצפויה בתלמידי הישיבות שכיום אינם מתגייסים. ביום ראשון הקרוב יתכנסו בנפרד שתי הסיעות ולאחר מכן יוחלט אם להתאחד זמנית בנושא.

 

כל העדכונים, ההצבעה המלאה והפרשנויות באתר הבחירות של ynet

 

"נציע לש"ס צוות משותף, שיכלול נציגים משני הצדדים", סיפר הבוקר (יום ו') ל-ynet משה גפני, ממנהיגי יהדות התורה. "מדברים על זה שהעם אמר את דברו ונתן 19 מנדטים ליאיר לפיד, אבל אותו עם גם נתן 18 מנדטים לחרדים. כנראה בדברים העקרוניים נלך ביחד. העקרונות שלנו זהים בנושא הזה, וכבר ניהלנו בעבר משא ומתן יחד. אנחנו מדברים על זה כל הזמן כרגע, ואני מקווה שנציג בקרוב צוות אחיד". 

 


 

גם מספר 2 בש"ס, אריה דרעי, אמר דברים ברוח דומה וציטט את הרב עובדיה יוסף: "מרן הנחה אותנו כי בנושא בני הישיבות יש ללכת ביחד למשא ומתן. אתמול היינו אצלו, אלי ישי ואני, והוא הדגיש באוזנינו: 'תגידו לנתניהו שבנושא בני הישיבות אנחנו 18 מנדטים, לא 11'. אנחנו נשתף פעולה ונהיה מתואמים במשא ומתן הזה. ייתכן שגם בנושאים נוספים נהיה מתואמים - למשל בנושא תקציב הישיבות והגזירות הקרובות. מדינת אלה שאין להם כוללת גם את יהדות התורה, הם לא עשירים. נהיה מתואמים גם בנושא הסטטוס קוו, שנפתלי בנט רוצה לפתוח אותו לדיון".

 

גפני שיגר מסר לראש הממשלה נתניהו. "יהיה מאבק לא פשוט", העריך. "אין היום מפלגת שלטון שיכולה לעשות מה שהיא רוצה. גם אנחנו וגם ש"ס מפלגות יציבות ונתניהו יודע את זה. לגבי המפלגה של לפיד אנחנו לא יודעים מה יקרה איתה בעתיד. אני מניח שגם נתניהו יודע את זה".

 

עם זאת, הפתיע גפני כשאמר כי אינו שולל ישיבה בממשלה עם יש עתיד. "יש לנו דרך וקווים אדומים, ואם הם יסתדרו עם זה נשב ביחד. למה לא? אני כן רואה אפשרות שנשב יחד. אף פעם לא פסלנו אף אחד".

 

 

בנוגע לשאלה עד כמה יתגמשו בנושא גיוס חרדים, השיב אחד ממנהיגי יהדות התורה כי "באופן עקרוני אנחנו מדברים על לא לגייס את מי שתורתו אומנותו. אני לא מנהל משא ומתן בתקשורת בנושא הכי רגיש, נדבר על זה עם נתניהו. צריך לדעת ששוויון בנטל זה גם לימוד תורה. אם הנוער החילוני ילמד, הנוער החרדי יתגייס לצבא".

 

דרעי כאמור אישר את המגעים וניסיונות האחדות, אך גורמים אחרים בש"ס לא מיהרו להתרגש. "בנושא בני הישיבות אנחנו בגדול רואים עין בעין את הדברים", אמר בכיר במפלגה. "גם אנחנו לא מוכנים לפגיעה במי שבאמת לומדים. עם זאת אנחנו תומכים בגיוסם של מי שמשתמשים בישיבות כתירוץ. כבר אמרנו בעבר שניתן לגייס חרדים בהיקפים גדולים יותר, לו באמת רצו. צריך לזכור גם שרוב מצביעינו כן משרתים בצורה כזו או אחרת, ושיש לנו עוד נושאים חשובים לא פחות כמו הדאגה לחלשים ומניעת אפליה".

 

 

 

לפיד עצמו, שנפגש אתמול עם נתניהו במעונו במשך שעתיים וחצי, טען כי המשא

ומתן הקואליציוני טרם החל. "זו אפילו לא התחלה שלו", כתב הבוקר בעמוד הפייסבוק שלו, בעקבות הדיווחים כי נתניהו צפוי להציע לו את תיק החוץ או את תיק האוצר. "אני אזכיר לכם - לא באתי בשביל כיסא, כי כיסא כבר היה לי. באנו לשנות באמת. מה שהיו העקרונות שלנו בשבוע שעבר, הם גם העקרונות שלנו היום: השוויון בנטל, הדאגה למעמד הביניים בנושאים כמו חינוך ודיור, שינוי שיטת הממשל. איך ניישם אותם? לאט, בסבלנות, בנחישות ובלי לקפוץ מעל הפופיק".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דרעי. "בנושא הזה אנחנו 18"
צילום: רויטרס
צילום: אוהד צויגנברג
גפני. "יש אפשרות שנשב בממשלה עם לפיד"
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: ירון ברנר
יאיר לפיד, יאחד את החרדים?
צילום: ירון ברנר
מומלצים