שתף קטע נבחר

מכתב לרה"מ: עמוד בראש המחנה וקפוץ למים

אדוני רה"מ, היזהר מטעותו של משה שלא הבין כי העם התחלף, והמשיך במאבקים של דור ההורים. המנהיגים החדשים שנבחרו לצדך מייצגים הלכי רוח רעננים, שכדאי להקשיב להם. אם תעז להיות הנחשון בן עמינדב שלנו, אולי תביא לשינוי המיוחל

כבוד ראש הממשלה,

 

מאז שעמדתי על דעתי, אינני זוכר מערכת בחירות שבה היה רק מועמד אחד לראשות המשלה. היו שם בגין וגולדה, רבין ופרס, שמיר ושרון, והייתם גם ברק ואתה. במערכת הבחירות הזאת, ניצבת לבדך, ראש אחד מעל כולם.

 

כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו

 

 • זמני כניסת שבת ועוד על פרשת "בשלח"

   

  לא היה ברור כמה מנדטים תקבל מפלגתך, אבל היה ברור שאין לך מחליף. זו כמובן מחמאה גדולה ביותר. ולא רק שהציבור הבין זאת, אלא שגם מבין ראשי שאר המפלגות לא היה אף אחד שטען לכתר ברצינות. התוצאה הבסיסית הייתה ברורה עוד לפני הבחירות - אתה תהיה ראש הממשלה.

   

  אבל בצדו של הישג נדיר זה, יש גם אחריות גדולה להנהגה מסוג שונה. אינני מתכוון לעסוק בתוכן העשייה בקדנציה השלישית שלך (שיא ישראלי חדש), אלא בשאלת סגנון ההנהגה שלך. כיוון שאיני מומחה בניתוחים פוליטיים, ובטור צנוע זה, באתי אלא ללמד פרשת שבוע, אתייחס לשתי פרשיות שאין אקטואליות מהן, בשבוע זה שבו אתה נדרש להרכיב ממשלה חדשה בישראל.

   

  העם התחלף

  פרשיה ראשונה (שאינה פרשתנו) קוראת לך לשים לב ש"העם התחלף". אולי לא העם, אבל נציגיו התחלפו. יריביך-חבריך הוותיקים נעלמו לחלוטין מהזירה. אריאל שרון, אהוד ברק, בני בגין, דן מרידור, מיקי איתן, אהוד אולמרט וחיים רמון, ועמם מפלגה שלמה שחתרה תחתך – "קדימה", כל אלה נעלמו מהשטח. שים לב, היה זהיר, כי אתה מוקף בעשרות מנהיגים חדשים, מנהיגים שמעולם לא פגשת. טריים ורעננים.

   

  וכאן עליך להיזהר שלא לטעות את טעותו של גדול מנהיגנו ונביאנו, משה רבנו. משה לא נכנס לארץ, בשל חטא פעוט, לכאורה. העם צמא במדבר החם והיבש, דורש בתקיפות מי שתייה. ה' שולח את משה ואהרן לדבר אל הסלע. ובמקום זאת משה גוער בעם: "שמעו נא המורים (המורדים) המן הסלע הזה נוציא לכם מים?"

   

  מה שנשמע כמו גערה כעוסה, כלפי העם שלא מפסיק להתלונן, מהווה (כנראה) את העילה לעונש החמור מכל המושת על משה ואהרן – הם לא ייכנסו אל הארץ המובטחת! נבוכו הפרשנים לדורותיהם, הבשל כעס רגעי לא ייכנסו משה ואהרן לארץ? או שמא היה זה, משום שלא דברו אל הסלע כפי שציוה אותם ה', אלא היכו בו?

   

  שפת הדור החדש

  לדעתי, נעוץ ההסבר בכך שהאנשים שרבו עם משה ודרשו מים, תוך שהם מטיחים בו האשמות קשות ביותר, היו אנשים חדשים. היה זה הדור החדש, של הצעירים והילדים שעוד לא מלאו להם עשרים כשיצאו ממצרים. מי שניהל את מאבקי העבר במשה ואהרן, היו הוריהם וסביהם שהלכו לעולמם, לא הם. זה היה להם הוויכוח הנוקב הראשון עם משה ואהרן, ההנהגה הוותיקה, אך במקום שמשה ירגיע ויפייס, ידבר בשפה רכה, ויחל בתהליך חינוכי רענן עם הנהגת הדור החדש, הוא ממשיך את העימות הנושן עם דור ההורים.

   

  משה כבר לא מצליח לשנות את דפוס מנהיגותו. הוא משליך על הדור החדש את מאבקי העבר, שהדור החדש לא היה שותף להם. בהתנהלותו זו של משה, קרסה באחת מנהיגותו. התברר שהוא כבר לא יצליח להוביל את העם למשימתו הגדולה הבאה, הכניסה לארץ. הוא פשוט לא דיבר את שפת הדור החדש.

   

  זהירות, כבוד ראש הממשלה, כי כאן כבר מהבהב אור אדום. מסתבר שהדור החדש של המצביעים, אלה שבחרו בך, אך הקהו את כוחך, פחות שמאלי בהשקפותיו המדיניות, אבל הוא רוצה לראות צדק כלכלי, חלוקה נכונה של המשאבים, מערכת חינוך שונה, רבנות ראשית אחרת. כאן כבר הייתה החמצה ראשונה, שנבעה מאי רגישות מספקת לשינוי בהלכי הרוח הקולקטיביים.

   

  הקשב היטב, אדוני ראש הממשלה, לקולות המדברים על "פוליטיקה נקייה". שי פירון, רות קלדרון, מוטי יוגב, אבי וורצמן, אלעזר שטרן, שמעון סולומון, קארין אלהרר, עליזה לביא, שולי מועלם וחבריהם, הקולות החדשים בפוליטיקה הישראלית מתכוונים לכך. הם אולי קצת נאיביים והם לא ממש שועלים פוליטיים, המכירים כל שטיק וטריק, אבל הם מתכוונים לכך. ומאות אלפי בוחריהם שלחו אותם לשם כך.

   

  קפיצה נחשונית

  פרשת השבוע שלנו, מזמנת לקח אחר, חשוב לא פחות. יונתן בן עוזיאל, מתרגם התנ"ך הגדול מתקופת התנאים, מספר לנו כי במלכודת ים-סוף,

  כשמצד אחד עמד הצבא המצרי ובראשו פרעה שואף הנקם, ומהצד השני הים, נחלק העם לארבע מפלגות (ובלשונו כיתות): האחת אמרה: נתפלל, השנייה אמרה, נחזור למצרים, השלישית אמרה: נילחם, הרביעית אמרה נקפוץ לים.

   

  ההיסטוריה זוכרת את נחשון בן עמינדב שלמרות הבלבול שאפיין את המצב, ולנוכח החשש להיכנס אל הים שנקרע בינתיים, בתבונתו ובאומץ ליבו הוביל את העם אל תוככי הים. יש לך הזדמנות, ראש הממשלה, להיות נחשון בן עמינדב, המוביל את המחנה המבולבל אל יעדו. השאיפות הגדולות מחד, והעדר תכניות של ממש מאידך, מהוות צומת של ממש.

   

  אפשר לתעתע בעם, לזרוק עצם ולקחת שתיים. אבל אפשר גם להבין את רחשי הלב שקיבלו ביטוי מוצק בתוצאות הבחירות, וכמו נחשון בן עמינדב להוביל את ישראל לשינוי המיוחל.

   

   


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יש לך הזדמנות להיות נחשון בן עמינדב, המוביל את המחנה
  צילום: רויטרס
  מומלצים