שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

ממשלה גדולה? באירופה מסתדרים עם 18 שרים

ממשלת ישראל היוצאת נופחה ל-30 שרים (3 מהם בלי תיק) ו-9 סגנים. אבל בגרמניה עם 81 מיליון תושבים מסתפקים ב-14 מיניסטריונים, בצרפת 20 ובאיטליה חיים בסדר עם 18 משרדים. הפוליטיקה הישראלית הקטנה שוב תוביל לממשלה גדולה?

הממשלה ה-32 של מדינת ישראל נופחה לממדים אדירים. היא כללה 30 שרים, מהם שלושה בלי תיק וחלקם במשרדים שנתפרו במיוחד, ותשעה סגני שרים, חלקם כלל לא במשרד ביצועי קיים. כעת, לקראת הרכבת הממשלה ה-33 נוצרה הזדמנות לחזור לממדים שפויים יותר - כמו במדינות אחרות.

 

יאיר לפיד דיבר במהלך מסע הבחירות שלו על הצורך בצמצום הממשלה ל-18 שרים, כפי שהיה בעבר. ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי ללחץ מצד חבריו בליכוד לשמור על כוחה של המפלגה ולאפשר לבכיריה להחזיק בתפקידים ביצועיים ולשבת סביב שולחן הממשלה. אבל מדינות אחרות, גם גדולות הרבה יותר, מצליחות להסתדר עם מספר שרים קטן בהרבה. רגע לפני שהמגעים הקואליציוניים נכנסים לשלב שבו ייקבע מבנה הרשות המבצעת, ynet סוקר את המצב במדינות שונות ברחבי אירופה.

 

מרחיבים את שולחן הממשלה בכנסת, 2009 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מרחיבים את שולחן הממשלה בכנסת, 2009(צילום: גיל יוחנן)

 

שולחן הממשלה המסורתי, 2006 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
שולחן הממשלה המסורתי, 2006(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

ממשלת גרמניה

קנצלרית: אנגלה מרקל

מספר שרים: 14

מספר שרים בלי תיק: 0

אוכלוסייה: 81 מיליון בני אדם

 

הממשלה הפדרלית של גרמניה מורכבת מהקנצלר ושרי הקבינט שלו. מי שמחזיק בתפקיד הקנצלר כיום היא אנגלה מרקל. הקנצלר הוא מנהיג המפלגה, או קואליציית המפלגות, שמחזיקה ברוב הכיסאות בבונדסטאג. הקנצלר נבחר מדי ארבע שנים לאחר בחירות ארציות ותחילת כהונת חברי הבונדסטאג החדשים לאחר שהוצע לתפקיד על ידי נשיא גרמניה. הקנצלר קובע את הרכב הקבינט ומי שאחראי למנות ולפטר שרים באופן רשמי הוא הנשיא, בהמלצתו של הקנצלר.

 

לקנצלרית גרמניה אין בממשלה שרים בלי תיק. מרקל ונתניהו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לקנצלרית גרמניה אין בממשלה שרים בלי תיק. מרקל ונתניהו(צילום: AFP)

 

השרה לענייני משפחה, אזרחים מבוגרים, נשים ונוער. כריסטינה שרדר מגרמניה (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
השרה לענייני משפחה, אזרחים מבוגרים, נשים ונוער. כריסטינה שרדר מגרמניה(צילום: Gettyimages)

 

הקנצלר לודוויג ארהארד החזיק בקבינט הגדול ביותר, עם 22 שרים, באמצע שנות השישים. הלמוט קוהל הנהיג יותר מ-17 שרים בתחילת כהונתו הרביעית ב-1994; הקבינט השני של גרהרד שרדר החזיק ב-13 שרים ב-2002. בממשלתה הנוכחית של מרקל מכהנים 14 שרים. המוסד "שר בלי תיק" לא קיים בממשלה הנוכחית.

 

ממשלת בריטניה

ראש ממשלה: דיוויד קמרון

  • מספר שרים: 25
  • מספר שרים בלי תיק: 2

אוכלוסייה: 63 מיליון בני אדם

 

ראש ממשלת בריטניה קובע מי יהיו שריו בקבינט וממנה אותם בפועל אחרי שקיבל לכך אישור מהמלכה. בחוק משכורות השרים ונושאי משרה אחרים 1975 נקבע כי מספר חברי הקבינט בבריטניה שמקבלים שכר לא יעלה על 22 חברים. עם זאת, בעבר נרשמו מקרים שבהם מונו חברי קבינט שלא בשכר, ולכן מספר חברי הקבינט נע בין 21 ל-24 חברים.

 

ראש הממשלה ממנה, המלכה מאשרת. הקבינט הבריטי עם המלכה אליזבת השנייה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ראש הממשלה ממנה, המלכה מאשרת. הקבינט הבריטי עם המלכה אליזבת השנייה(צילום: AFP)

 

בממשלתו של דיוויד קמרון מכהנים 25 שרים עם תיק ושני שרים בלי תיק. למעשה, התפקיד שר בלי תיק הוא תפקיד מקובל בממלכה ונועד לאפשר לשרים להשתתף בישיבות קבינט שלא יכלו להיכנס אליהם אם לא היו מקבלים מינוי זה.

 

מעבר למשרות השרים המוכרים במחוזותינו, בבריטניה יש שר לענייני צפון אירלנד, שר לענייני ויילס, שר לענייני סקוטלנד, שר לחדשנות עסקית ושר בתוך משרד החינוך. אגב, הקבינט הבריטי מתכנס בימי שישי ואורך הישיבות משתנה בהתאם ללוח הזמנים של ראש הממשלה.

 

ממשלת צרפת

נשיא: פרנסואה הולנד

ראש ממשלה: ז'אן-מארק איירו

  • מספר שרים: 20

מספר סגני שרים: 18

מספר שרים בלי תיק: 0

אוכלוסייה: 65 מיליון בני אדם

 

ממשלת צרפת הנוכחית קמה לאחר הסיבוב השני בבחירות לנשיאות בחודש יוני, אז נבחר מנהיג הסוציאליסטים פרנסואה הולנד להחליף בארמון האליזה את ניקולא סרקוזי מהמרכז-ימין השמרני. נשיא צרפת הוא בעל סמכויות נרחבות. למעשה הוא הדמות הפוליטית המרכזית ביותר במדינה ואילו ראש הממשלה הוא השר הבכיר בממשלה שממנה הנשיא.

 

18 סגני שרים. ממשלת צרפת של פרנסואה הולנד (צילום: AFP) (צילום: AFP)
18 סגני שרים. ממשלת צרפת של פרנסואה הולנד(צילום: AFP)

 

ראש הממשלה הנוכחי הוא ז'אן-מארק איירו ובקבינט שלו חברים 20 שרים ו-18 סגני שרים. מעבר לתפקידי השרים המוכרים, יש בצרפת שר למחוזות הצרפתיים מעבר לים, שרה לזכויות נשים ושרה לחינוך גבוה ולמחקר.

 

בצרפת, התפקיד של סגני השרים (ministres délégués) הוא לסייע לשרים בתחומי ההתמחות שבמשרדיהם. דוגמאות למשרות סגני שרים: סגן שר ליחסים עם הפרלמנט, סגן שר לאנשים מבוגרים ולאוטונומיה, סגן שר לענייני משפחה. בממשלת צרפת לא מכהנים שרים בלי תיק.

 

ממשלת רוסיה

נשיא: ולדימיר פוטין

ראש ממשלה: דמיטרי מדבדב

מספר שרים: 21

מספר סגני ראש ממשלה: 7, בהם סגן ראש ממשלה ראשון

אוכלוסייה: 138 מיליון בני אדם

 

האיש החזק ביותר ברוסיה מבחינה פוליטית הוא הנשיא ולדימיר פוטין, שבשנה שעברה נבחר לכהונה שלישית בראש הקרמלין. לנשיא הרוסי יש הסמכות למנות ראש ממשלה וממשלה והמינויים שלו טעונים את אישור הפרלמנט.

 

האיש החזק ברוסיה אחראי על מינוי הממשלה. פוטין (צילום: AP) (צילום: AP)
האיש החזק ברוסיה אחראי על מינוי הממשלה. פוטין(צילום: AP)

 

ראש הממשלה הנוכחי, הנשיא לשעבר דמיטרי מדבדב, הוא בעל סמכויות מוגבלות לעומת הנשיא. אולם, אם נבצר מן הנשיא למלא את תפקידו (מת, חלה או התפטר) אז ראש הממשלה ממלא את מקומו באופן זמני עד לקיום בחירות חדשות או עד לשובו של הנשיא.

 

בממשלה הרוסית הנוכחית חברים בסך הכול 29 חברים, בהם ראש הממשלה, סגן ראשון לראש ממשלה, שישה סגני ראש ממשלה ו-21 שרים. כמעט לכל אחד מסגני ראש הממשלה יש אחריות על תיקים מסוימים. ארקדי דבורקוביץ' אחראי למשל על תחום התעשייה והאנרגיה, ואיגור שובאלוב עומד בראש ועדת אולימפיאדת החורף ב-2014, שתיערך בעיר הנופש סוצ'י שלחופו של הים השחור.

 

ממשלת איטליה

  • ראש ממשלה: מריו מונטי

מספר שרים: 12

שרים בלי תיק: 6

סגני שרים:

אוכלוסייה: 61 מיליון בני אדם

 

ראש ממשלת איטליה הוא הדמות הפוליטית הבכירה במדינה, אולם סמכויותיו מוגבלות יחסית לעמיתיו במדינות שכנות. אין לו למשל סמכות לפטר שרים או להביא לפיזור הפרלמנט - צעדים שחייבים לקבל את אישור הממשלה.

 

12 שרים בממשלה. ראש ממשלת איטליה מריו מונטי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
12 שרים בממשלה. ראש ממשלת איטליה מריו מונטי(צילום: EPA)

 

ראש הממשלה הנוכחי הוא מריו מונטי, שהושבע לתפקיד ב-16 בנובמבר 2011 אחרי שהחליף את איל התקשורת והמיליארדר השנוי במחלוקת סילביו ברלוסקוני. מונטי רשאי במסגרת תפקידו למנות שרים רק לאחר שקיבל את אישור הנשיא. על פי סעיף 95 לחוקה האיטלקית נקבע כי "ראש הממשלה מכוון ומתאם את הפעילות של שרי הממשלה".

 

מאז נכנס מונטי לארמון צ'יגי ברומא, הוא נקט מדיניות צנע במדינה בהתאם לדרישות האיחוד האירופי. ממשלתו קטנה יחסית ומונה 12 שרים. מספר השרים ללא תיק עומד על 6. 

 

ממשלת נורבגיה

ראש ממשלה: ינס סטולטנברג

מספר שרים: 19

  • מספר שרים בלי תיק: 0

אוכלוסייה: 4.7 מיליון בני אדם

 

בנורבגיה נערכות מדי ארבע שנים בחירות לבית הנבחרים (סטורטינג), שבו יושבים 169 חברים. ממשלת המדינה, או בשמה הרשמי "מועצת המדינה", ממונה על ידי המלך וחייבת לזכות לתמיכת רוב החברים בפרלמנט. ראש הממשלה ינס סטולטנברג נבחר לכהונה שנייה בשנת 2005 ובקבינט שלו חברים 19 שרים.

 

נבחר לכהונה שנייה ב-2005. ראש ממשלת נורבגיה ינס סטולטנברג  (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נבחר לכהונה שנייה ב-2005. ראש ממשלת נורבגיה ינס סטולטנברג (צילום: EPA)

 

המוסד "שר בלי תיק" במדינה הסקנדינבית נועד לשר שאינו ראש של משרד מסוים, אך יש לו הסמכויות והחובות המוטלות על שר.

 

ממשלת סרביה

נשיא: טומיסלב ניקוליץ'

ראש ממשלה: איוויצ'ה דצ'יץ'

  • מספר שרים: 13

מספר שרים בלי תיק: 1

סגני ראש ממשלה: 4, בהם סגן ראשון לראש ממשלה

אוכלוסייה: 7.2 מיליון בני אדם

 

שר אחד בלי תיק בממשלתו. נשיא סרביה טומיסלב ניקוליץ' (צילם: EPA) (צילם: EPA)
שר אחד בלי תיק בממשלתו. נשיא סרביה טומיסלב ניקוליץ'(צילם: EPA)

 

הלאומן טומיסלב ניקוליץ' מ"המפלגה הפרוגרסיבית הסרבית" עשה בחודש מאי האחרון מהפך אחרי שנבחר לנשיא סרביה והדיח את הנשיא המכהן הפרו-מערבי בוריס טאדיץ'.

ממשלת סרביה היא הזרוע המבצעת במדינה וכיום עומד בראשה איוויצ'ה דצ'יץ'.

 

הרכב הממשלה הנוכחית אושר על ידי האסיפה הלאומית ב-27 ביולי 2012 והוא כולל 13 שרים, ארבעה סגני ראש ממשלה ושר אחד בלי תיק - סולימן אוגליינין שמו - שאחראי בפועל על תוכניות ההשקעה והפיתוח הלאומיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ממשלה פדרלית קטנה. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל
צילום: AP
שר למשימות מיוחדות בממשלת גרמניה. רונלד פופאלה
שר לענייני סקוטלנד. מייקל מור
סגנית שרה בממשלת צרפת לענייני משפחה. דומיניק ברטינוטי
שר לטריטוריות הצרפתיות שמעבר לים. ויקטורין לורל
שר בלי תיק בממשלת סרביה. סולימן אוגליינין
צילום: Medija centar Beograd
שר בלי תיק בממשלת איטליה. אנדראה ריקרדי
מומלצים