שתף קטע נבחר

מוחו של אריאל שרון הגיב לתמונות קרוביו

במהלך סריקה בבית החולים הוצגו לשרון תמונות בני משפחתו, השמיעו לו את קול בנו גלעד, ונערכו לו מבחני גירוי חושי באמצעות מגע. ממצאי הסריקה הראו כי קיימת אצל שרון פעילות מוחית שהוגדרה "משמעותית" בכל אחת מהבדיקות שנערכו

שבע שנים אחרי שעבר אירוע מוחי, חדשות משמעותיות בנוגע למצבו של ראש הממשלה לשעבר: הרופאים שערכו את הבדיקה אמרו אחר הצהריים (יום א') כי בבדיקות מיוחדות שנערכו לאריאל שרון נמצאה פעילות מוחית "משמעותית". לפי בית החולים, פעילות כזו נמצאה בכל אחת מהבדיקות שנערכו ובאזורים מוחיים מתאימים. מהמרכז הרפואי שיבא עדכנו כי שרון מעולם לא אובחן כסובל מתרדמת, וכי אבחנתו נקבעה כ"רמת הכרה נמוכה". עוד נמסר משיבא כי במהלך שש השנים במערך השיקומי בבית החולים, הוא הגיב לגירויי קול וראייה, וכי הוא מסוגל להשיב באופן לא עקבי בתנועת עיניים ובתנועת אצבע. מצבו זה נותר ללא שינוי גם בשנה האחרונה. בדיקת ה- fMRI אותה נתבקש בית החולים האחר לבצע על ידי בני משפחתו, מחזקת לדברי בית החולים את האבחנה הקלינית של רופאי שיבא.

 

עוד בערץ החדשות של ynet:

בודדים, חולים, מזדקנים, עניים. חיי ניצולי השואה

מהאחיות ועד ל"צרעות" - חיילות ארה"ב תמיד שם

 

ביום חמישי האחרון נבדק שרון במכשיר "סורק תהודה מגנטי פונקציונלי" - fMRI, במרכז למדעי המוח. מכשיר זה יוצר הדמיה מדויקת ותלת ממדית של המוח, יחד עם הדגמה של אזורי הפעילות המוחית וטיבם. במהלך סריקה שנמשכה כשעתיים, הוצגו לשרון תמונות בני משפחתו, השמיעו לו את קול בנו גלעד, וערכו לו מבחני גירוי חושי באמצעות מגע. המטרה הייתה להעריך האם ובאיזו מידה מוחו של שרון מגיב לגירויים חיצוניים.

 

ממצאי הסריקה הראו כי קיימת פעילות מוחית שהוגדרה "משמעותית" בכל אחת מהבדיקות שנערכו, באזורים מוחיים מתאימים. התוצאות לדברי החוקרים, מדגימות את קיומו של עיבוד מידע חושי במוחו. בהמשך בוצעו מספר בדיקות נוספות שנועדו למדוד את רמת המודעות של שרון לסביבה, אולם בבדיקה לא אותרו ממצאים המובילים למסקנה ברורה שלפיה שרון מודע לסביבתו.

 

במרכז הרפואי ציינו כי הבדיקה נעשתה בהמשך להצעת בית החולים ובהסכמת משפחתו של שרון, כשמטרתה להשתמש במכשיר הסריקה המתקדם כמנוף למחקר עתידי, וככלי שישמש בעתיד משפחות אחרות שיקיריהן שרויים במצב דומה.

 

מדובר במכשיר MRI ייחודי של חברת פיליפס, שעלותו כשלושה מיליון דולרים. הוא נחשב למתקדם מסוגו בארץ ומבוסס על טכנולוגיה חדישה המאפשרת המרה מיידית של האות האנלוגי שהגוף משדר - למידע דיגיטלי. הודות לטכנולוגיה זו מתאפשר שיפור משמעותי באיכות התמונה ובמהירות הסריקה, בהשוואה למכשירי MRI אחרים הנמצאים בארץ. בתום הבדיקה הוחזר שרון לאשפוז במרכז הרפואי שיבא בתל השומר. בית החולים לא מסר פרטים נוספים על מצבו של שרון.

 

בסוף השבוע אמר יועצו לשעבר של שרון, ד"ר רענן גיסין, כי "היה בבדיקה סוג של סימנים חיוביים", אך הבהיר כי אין בידיו

פרטים נוספים. מהמרכז הרפואי שיבא בתל השומר, שם מאושפז שרון מאז האירוע המוחי שבו לקה לפני שבע שנים, נמסר בשבוע שעבר כי הוא ערך באותו יום בדיקה שנקבעה מראש.

 

שרון, בן 84, שקע בתרדמת ב-4 בינואר 2006, ומאז לא חל שינוי משמעותי במצבו. הוא אושפז בתחילה בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, אך בהמשך הועבר לתל השומר.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים