שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  בקרוב: תקנות חדשות ישדרגו את ביטוח הדירה

  החזר כספי גדול יותר במקרה של ביטול פוליסת ביטוח דירה, וסיבסוד דיור חלופי למשך שנה במקרה של נזק לדירה - טיוטת תקנות שפרסם הממונה על שוק ההון ביטוח וחיסכון תשפר את התנאים למבוטחים. מה צפוי לקרות עם מחיר הפוליסה?

  הממונה על אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, פרופ' עודד שריג, פרסם היום (ד') טיוטת תקנות לשיפור תנאי ביטוח הדירה הקיים. השינוי המרכזי יאפשר למבוטחים מנגנון הוגן יותר לביטול פוליסה בתקופת הביטוח וקבלת הכסף בחזרה, כאשר ההחזר יהיה גבוה משמעותית מהנדרש כיום.

   

   

  כך, לדוגמא, במקרה של פוליסה בעלות של 1,000 שקל, שבוטלה על ידי המבוטח, ההחזר על פי הטיוטה יהיה גבוה בכ-140 שקל, מההחזר המקובל כיום.

   

  פיצוי גם על ערך הקרקע

  סעיף נוסף בטיוטה מתייחס לשווי קרקע בדירה בבית משותף שנהרס. עד לפני מספר שנים היה מקובל לבטח את מבנה הדירה בעלות הבנייה בלבד, כלומר עלות המבנה ללא ערך הקרקע.

   

  אולם בשנים האחרונות, בעקבות החשש מרעידות אדמה, מתחדדת הבעיה - מה יקרה בבית משותף, כאשר לא כל דיירי הבניין מבוטחים? במקרים כאלו הדיירים שכן מסוגלים לשאת בנטל הכלכלי נאלצים להמתין לשאר דיירי הבניין, אלא אם כן רכשו כיסוי לערך הקרקע שמאפשר להם פיצוי כספי בו יוכלו לרכוש נכס חלופי במקום אחר מכספי הביטוח שיקבלו. בטיוטת התקנות נקבע כי פיצוי זה יכלל באופן קבוע בפוליסה הבסיסית.

   

  עוד נכתב בטיוטה כי במקרה בו עקב נזק למבנה יש צורך בדיור חלופי בשכירות, תחויב חברת הביטוח לשלם את דמי השכירות למשך שנה, במקום חצי שנה כיום.

   

  פרק אחר בטיוטת התקנות מעגן תנאים אחידים לכיסוי כנגד נזקים שנגרמים לצד שלישי בדירה ובסביבתה הקרובה. הכיסוי יעניק הגנה למבוטח מפני תביעה על נזק לגוף או לרכוש. התקנות קובעות גם כי סכום ביטוח הדירה יוצמד למדד תשומות בניה למגורים – החזר שצפוי להיות גבוה יותר מהנהוג היום (מדד המחירים לצרכן).

   

  יש לציין כי מדובר בטיוטה בלבד, וחברות הביטוח צפויות להגיש הסתייגויות רבות. בין הייתר עולה החשש כי החברות ידרשו לייקר את מחירי הפוליסות בעקבות השינויים המוצעים.

   

  גורם באוצר אומר ל ynet בהתייחס לכך כי "שוק הביטוח הוא תחרותי ואנו מאמינים שהתחרות הזו תעשה את שלה ותמנע עליית מחירים, גם אם זה אומר הרחבת הכיסוי מצדן. אנחנו לא מתכוונים להתערב". הוא הוסיף כי "עד כה היו חברות שנתנו חלק מהדברים ואחרות שלא. אנחנו רוצים לקבוע פוליסה תקנית אחידה שתכלול את השינויים הללו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילו: מיה כרמי דרור
  הגדלת הכיסוי לתקופת השכירות
  צילו: מיה כרמי דרור
  מומלצים