שתף קטע נבחר

המחוקקת שנורתה בראשה: 'יותר מדי ילדים מתים'

"קשה לי לדבר אבל אני צריכה לומר משהו חשוב", אמרה לסנאט גבריאל גיפורדס. המחוקקת שנורתה בראשה התקשתה לקרוא אבל הצהירה בפני הסנאט שדן בנושא הנשק בעקבות הטבח בקונטיקט: "היו אמיצים. עליכם לפעול עכשיו"

1,551 איש נורו למוות ברחבי ארה"ב מאז הטבח בבית הספר "סנדי הוק" בניוטאון, קונטיקט. אתמול (יום ד'), בעודה מדברת בקושי רב ונעזרת בבעלה, הופיעה חברת הקונגרס לשעבר גבריאל גיפורדס בפני הסנאט כדי לדרוש ממנו לפעול בנחישות כדי למנוע הרג נוסף. גיפורדס, שנורתה בראשה לפני שנתיים בדיוק, עוברת תהליך שיקום ארוך וקשה, אבל זה לא הפריע לה להתייצב באומץ בפני ועדת המשפט של הסנאט ולהצהיר: "יותר מדי ילדים מתים. עלינו לפעול עכשיו".

 

גיפורדס נעזרת בבעלה. "זה יהיה קשה אבל זוהי השעה" (צילום: AP) (צילום: AP)
גיפורדס נעזרת בבעלה. "זה יהיה קשה אבל זוהי השעה"(צילום: AP)

"קשה לי לדבר אבל אני צריכה לומר משהו חשוב", הקריאה גיפורדס הודעה קצרה שכתבה, "אלימות היא בעיה גדולה. יותר מדי ילדים מתים, יותר מדי ילדים. עלינו לעשות משהו. זה יהיה קשה אבל זוהי השעה. עליכם לפעול. היו נחושים, היו אמיצים. אמריקה סומכת עליכם", היא דחקה במחוקקים בשימוע הראשון בנושא הקטל בירי.

 

לאחר ההצהרה הקצרה והמרגשת שלה, עזבה גיפורדס את המקום ואת הבמה תפס בעלה, האסטרונאוט לשעבר מרק קלי. השניים הקימו יחדיו ארגון למאבק בנשק תקיפה.

 

מרק קלי אמר בעדותו שהוא וגבריאל תומכים בזכות של אזרחים לשאת נשק, אבל קרא להגברת בדיקות הרקע של המבקשים לרכוש כלי נשק ולהסיר מגבלות לשימוש במאגר נתונים של בעלי בעיות נפשיות. הוא האיץ בשלטונות להגביר את הפיקוח הפדרלי על סחר בלתי חוקי בנשק ולהחמיר את הענישה על רוכשי נשק בדרך לא חוקית.

 

גיפורדס וקלי בסנאט. "אנחנו פשוט שני אמריקנים הגיוניים שאמרו 'מספיק'" (צילום: AP) (צילום: AP)
גיפורדס וקלי בסנאט. "אנחנו פשוט שני אמריקנים הגיוניים שאמרו 'מספיק'"(צילום: AP)

 

"אנחנו לא כאן כקורבנות", אמר קלי, "אנחנו פונים אליכם כאמריקנים. אנחנו מתונים, גבי הייתה רפובליקנית הרבה לפני שהייתה דמוקרטית. שנינו בעלי נשק ואנחנו לוקחים ברצינות את הזכויות והאחריות שמתלווה לכך, ואנחנו צופים באימה בחדשות המבשרות על עוד ירי טרגי. אחרי שעשרים ילדים ושישה ממוריהם נורו למוות בבית הספר סנדי הוק, אמרנו לעצמנו שהפעם צריכה להיות שונה. משהו צריך היעשות. אנחנו פשוט שני אמריקנים הגיוניים שאמרו 'מספיק'".

 

סנאטור צ'רלס שומר בירך את גיפורדס על אומץ לבה וציין ש"במקום לקלל על החושך, את מאירה נר". הסנאטור היהודי אמר כי להתעלם משימוש בנשק בדיון על רצח המוני הוא כמו לא לדבר על סיגריות כשדנים בסיבות לסרטן.

 

לאפייר בשימוע. "בעלי נשק שומרי חוק לא מוכנים לקבל עליהם אשמה כאילו היו עבריינים" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לאפייר בשימוע. "בעלי נשק שומרי חוק לא מוכנים לקבל עליהם אשמה כאילו היו עבריינים"(צילום: AFP)

 

ברקע המאבק יש חשש של סנאטורים רבים, ובהם דמוקרטים, כי הגבלת השימוש בנשק עלולה לפגוע

בסיכויים שלהם לחזור ולהיבחר. בין העדים בפני הוועדה היה גם וויין לאפייר, ראש ארגון הרובים הלאומי, ה-NRA, שהביע התנגדות להגברת הפיקוח על נשק.

 

"בעלי נשק שומרי חוק לא מוכנים לקבל עליהם אשמה כאילו היו עבריינים", אמר לאפייר והוסיף שהוא אינו מאמין ש"הממשלה צריכה להכתיב מה אנחנו יכולים להחזיק על פי חוק כדי להגן על המשפחות שלנו". לאפייר הציע לאחר הטבח בקונטיקט לאמן מורים ולצייד אותם בנשק, במקום להקשיח את חוקי החזקת הנשק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גיפורדס ובעלה בשימוע. "אנחנו לא כאן כקורבנות"
צילום: רויטרס
גיפורדס בתהליך השיקום
גיפורדס לפני הירי
צילום: AFP
מומלצים