שתף קטע נבחר

הרב עובדיה במכתב לפרס: "מנע את הקרע בעם"

מנהיגה הרוחני של ש"ס פנה באיגרת לנשיא המדינה, וביקש ממנו לפעול באופן אישי לריסון "גורמים אשר פועלים ומלבים וזורעים אש ושנאה ומחלוקת בתוך העם", כדי למנוע, לדבריו, מלחמת אחים "שתקרע ותפלג את העם היהודי" נוכח משבר הגיוס

מנהיגה הרוחני של סיעת ש"ס פנה היום לנשיא המדינה במכתב המפציר בו להוות גורם מאחד ומפשר נוכח משבר הגיוס; "למנוע את הקרע בעם", ולפעול נגד הכוונה לגייס את בחורי הישיבות "אשר בתורתם מהווים את יסוד הקיום של אומתנו". 

 


 

את מכתבו של הרב עובדיה יוסף מסר הבוקר (ה') אריה דרעי, לאחר שנקרא מוקדם יותר לבית הרב. הוא וראשי סיעת ש"ס נפגשו עם נשיא המדינה, שמעון פרס, במסגרת סבב ההמלצות על מי שעתיד להרכיב את הממשלה הבאה. בהתייחסות ראשונה ורשמית לתוצאות מערכת הבחירות פנה הרב עובדיה יוסף לנשיא המדינה: "בעת קשה זו לעולם התורה, ברצוני לפנות אליך בבקשה אישית שתפעיל את השפעתך ומעמדך הרם בכדי לאחד את העם, ולמנוע קרע קשה בעם ישראל ח"ו".

 

לרכך את מי "שמלבים שנאה ומחלוקת"

הרב מוסיף "בלב דואג וכואב" ומפציר כי הנשיא "יפעיל את השפעתו בכדי לחבר את הלבבות של כלל המגזרים בעמנו". גורמים בסיעת ש"ס אומרים כי הרב מרמז להתערבותו של הנשיא בריכוך עמדותיו של יאיר לפיד: "ובעת כזאת כאשר ישנם גורמים אשר פועלים ומלבים וזורעים אש ושנאה ומחלוקת בתוך העם, פנה אליהם, והדריכם בדרך היגיון וההסכמה, ולא בדרך המחלוקת והשנאה, בכדי שעמנו יישאר מאוחד ולא תרבה שנאת חינם בין אחים ח"ו".

 

המכתב המלא ()
המכתב המלא

 

בהמשך המכתב ממשיך הרב עובדיה ועובר לפסים מעשיים, יותר ומציין את עמדתו הרשמית ביחס לסוגיית השוויון בנטל: "ובוודאי שיש לקיים שיחות בכובד ראש ולמצוא פתרונות הולמים בעבור אלה שאין תורתם אומנותם", אך מיד מדגיש כי "חלילה ליצור מלחמת אחים שתקרע ותפלג את העם היהודי".

 

במכתב מכתיר הרב עובדיה את הנשיא פרס "כחלוץ לפני המחנה" בעניין מעמדם של לומדי התורה,

וכותב אליו בגוף שלישי, כי "ידוע לכל יודעי העיתים כי לפני עשרות שנים היה זה כבודו שעמד כחלוץ לפני המחנה והבין ונתן אל ליבו, את חשיבות מעמדם של לומדי התורה, אשר בתורתם מהווים את יסוד הקיום של אומתנו, וכי השמירה על מעמדם היא בנפשנו, ובכל הדורות חירף נפשו העם היהודי על לימוד התורה הקדושה".

 

גורמים בסיעת ש"ס מסרו כי הנשיא הגיב למכתב בדברי הערכה לרב, ואמר כי יקרא אותו בעיון לאחר הפגישה. בין הרב עובדיה לנשיא המדינה שוררים קשרי ידידות חמים, שהתהדקו בשנים האחרונות, לאחר בחירתו של פרס לתפקיד, בתמיכת חברי המפלגה. מאז מקפיד הנשיא לבקר את הרב לפחות פעמיים בשנה בביתו - בימי חול המועד סוכות ופסח.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה יוסף
צילום: יעקב כהן
הנשיא שמעון פרס
צילום: מארק ניימן, לע"מ
מומלצים